'Rüya ofis' nasıl olur?
Genel

'Rüya ofis' nasıl olur?

Konuk yazarımız Emre Fadıllıoğlu, Enerjisa Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’de Kurumsal Müşteriler Birim Yöneticisi olarak çalışıyor.

Gece yarısı bir arkadaşınızın doğum gününden eve geldiniz. Sabah alarm çalıyor. Tüm yorgunluğunuza rağmen işe gidip yarım bıraktığınız işlerinizi toparlamanız lazım. Zorlukları aşıp ulaştığınız işyerinde bilgisayarınızı açtığınızda işe odaklanamadığınızı ve kısa süreli bir dinlenme veya uyku sonrası odaklanabileceğinizi fark ettiniz. Özel tasarlanmış karanlık odaya geçiyor, kanepeye uzanıp geçip derinden gelen klasik müzik eşliğinde dinlenmeye başlıyorsunuz.

İşyerinde çalışma ortamı özellikle küresel anlamda sektör devi şirketlerin ofis fotoğraflarını paylaşması ile daha çok konuşulmaya başlanan bir olgu haline geldi. Özellikle yaratıcılığın diğer parametrelerden daha kritik olduğu teknoloji şirketlerinde uygun çalışma ortamı büyük önem taşıyor. Bu noktada ülkemizde de bazı teknoloji şirketlerinin kararlı adımlar attıklarını duyuyoruz ve bu yaklaşım herkesi memnun ediyor. Ancak bu yaklaşımın ardında gösteriş değil samimiyet olmalı, bunu da zaman gösterecek. Ülkemize bir örnek olması açısından ilk paragrafta ipuçlarını verdiğimiz ofiste beraber bir gezintiye çıkalım.

İtalya’nın Torino şehrinde mükemmel doğa zenginliklerinin arasında bir şirket var. Divitech 1997yılında temelleri atılmış, araç takip, navigasyon, operasyon merkezi ve iletişim çözümleri üreten bir teknoloji firması. Kararlı büyümesini yıllardır sürdürüyor.

Divitech’in sıcak ortamı şirketten içeri girdiğiniz andan itibaren dikkatinizi çekiyor. Çalışanların pozitif enerjisi açık ofisin risklerini ortadan kaldırıyor. İki katlı bina büyük bir alana kurulmuş durumda. Divitech’te ilk katta açık ofis ve CEO’nun mütevazi odası mevcut (CEO kısmına yazının ilerleyen kısımlarında ayrıca değineceğiz). Üst katta ise ünlü Topcon şirketi ile ortak kurulan Tierra şirketinin yöneticilerinin odası var. Üst kata çıktığınızda toplantı odalarının yanında çalışanların yalnız çalışabilecekleri veya kitap okuyarak dinlenebilecekleri kütüphaneyi gördüğünüzde farklı bir ortamda olduğunuzu hissediyorsunuz.. Açık ofise inanan bir yapıları olmasına rağmen çalışanlara yalnız çalışabilecekleri ortam da Divitech tarafından sağlanmış. Bu yaklaşımın altında yatan en önemli motivasyon da yaratıcılığa olan inançları.

Yaşam alanları öncelikli Alt kata tekrar indiğinizde sizi bir mutfak karşılıyor. Çalışanlar buraya taze meyve, kurabiye, börek gibi yiyecekleri evlerinden veya bahçelerinden getiriyorlar. Mevcut fırında da istediklerini pişirebiliyorlar. Tüm sıcak ve soğuk içecekler tahmin edeceğiniz üzere ücretsiz. Divitech çalışanın aylık kola maliyetini hesaplayarak buzdolabına kola koymaktan vazgeçmiyor. Mutfağın yanında sauna, jakuzi, duşlar ve spor aletleri ile sizi bir spor salonu bekliyor. Salon aktif olarak kullanılıyor.

Spor salonundan çıktığınızda sizi mükemmel bir bahçe bekliyor. Divitech bahçeyi yaptırmak istediğinde mimar bahçenin çok büyük olduğunu bunun büyük kısmını otopark yapabileceklerini söylemiş. Ancak Divitech bu öneriye karşı çıkmış ve insanlara yaşam alanı kalması gerektiğini savunmuş. Bugün Divitech’in otoparkından büyük bir bahçesi var. Bahçede barbekü ve çeşit çeşit ağaçlar mevcut.

Asıl sürpriz ise geçen yıl yaptırılan açık havuz. Divitech’in açık havuzu Türkiye’deki birçok spor merkezinin havuzundan büyük. Havuzun karşısındaki evlere gözüm takıldığından beni uyardılar. O evlerde kimse oturmuyormuş. Çünkü Divitech çalışanları aileleri ile havuzda vakit geçirirken rahatsız olmamaları için havuza bakan evleri kiralamış.

İstisnalar kaideyi bozmaz Divitech’te temizlik personeli yok. Her çalışan yaşadığı ve kullandığı alanı temizlemek ve düzenli tutmakla sorumlu tutuluyor. Kişisel inisiyatif ve sorumluluk duygusunu sadece iş anlamında değil, iş ortamındaki sosyal hayatta da uygulamış bir şirket Divitech. Dinlenme odası konusunda da çok samimi bir yaklaşımı var Divitech’in. Yaratıcılık gerektiren bir iş yaptığının farkında olan şirket, yorgun veya odaklanamayan çalışanların bu odaları mutlaka kullanmasını ve toparlandıktan sonra çalışmaya başlamasını tercih ediyor.

Bu mükemmel ortamda en büyük katkı şirket ortağı, yönetim kurulu üyesi ve CEO Vincenzo’ya ait dersek kimseye haksızlık etmiş olmayız. Vincenzo ile 6 sene önce Türkiye’de bir ihaleye ortak girme motivasyonu ile tanışmıştık. İhaleye giremedik ama kıymetli bir dostluğun temellerini attık. Vincenzo farklı bir yönetici. İnsanların emekli olana kadar çalışmayı isteyecekleri bir ortam yaratmayı hedefliyor. Bu ortamı kötüye kullanmak isteyenler olup olmadığını sorduğumda birkaç istisna için şirkete sağladığı faydalardan vazgeçemem diyor. Şirketinin Google ile kıyasladığımızda çok kızıyor. Bizim sağladığımız imkânlar “gerçekten” kullanılıyor diyor. Havuzdan çalışanların aile ve arkadaşları ile birlikte faydalanmalarını özellikle teşvik ettiklerini belirtiyor.

Divitech zor günler geçiren İtalyan ekonomisinde ayakta kalan ve kararlı bir şekilde büyüme gösteren bir şirket olarak Türkiye’deki teknoloji şirketleri ve diğer sektörler için de güzel bir örnek.

Maliyet odaklı yaklaşımların personelin yaratıcılığı, motivasyonu ve sadakatini etkilediği bir gerçek. Bu maliyetlere katlanmanın getireceği katma değer şirketlere göre farklılık göstermekle birlikte, özellikle teknoloji şirketlerinde yaratılacak katma değerin yüksek olacağını tahmin etmek zor değil.

Doğru okunabilirse, Divitech ve Vincenzo örneğinden ülkemizdeki şirketlerin ve yöneticilerin çıkaracağı çok ders var.

Yorumlar (11)
 1. Ogan Tabanlı Ogan Tabanlı

  Ofis ortamı gereçekten çok önemli,

  bence bir ofis elemanlarını iş bittikden sonrada orada tutabilmeli, çalışanlar hoş vakit geçirebilmeli, çalıştığı yeri sevmeli.

 2. Buğra Demiral Buğra Demiral

  Bunlar iyi güzel de önce insanların kafasının değişmesi gerekmez mi? Aaa uyuyor bu kesin kaytarıyor. Zaten hiç çalışmaz :) Önce profesyonel çalışan, yönetim olabilmeyi becerebilmeliyiz. Ölçümleme ve performans sistemlerinin oturduğu bir ortamda belki bahsedilebilir böyle uygulamalardan. Daha home ofis kavramını bile çözemedik maalesef.

 3. Emre Yener Emre Yener

  Öncelikle patronların çalışanlarına güvendiği bir Türkiyede yaşıyor olmamız gerekiyor. Ayrıca patronların biraz dünya görüşü olmalı. İşi planlayan, çalışanı kaldığı mesaiye göre değil ürettiği işe göre değerlendiren yönetimlerin olması lazım. Yeni nesil patronlar biraz daha dikkat etmeye çalışsalar bile ülkemizin bu konua daha çok yolu var.

 4. Ercan Ercan

  İstanbul'da ofis namına yer bulmak gerçekten çok zor. Plazalar ateş pahası. Açıkçası patronların vizyon yoksunu olmasından ziyade İstanbul'un çarpık kentleşmesi daha belirleyici oluyor.

  1. Emre Yener Emre Yener

   Bu konuda haklısınız.

 5. Domain Reyonu Domain Reyonu

  Ne ofisi? Burası internet şirketlerini tanıtan webrazzi değil mi? Ofis dediğin yer kendi evin ya da starbucks :) Ofis eski düzen çalışma sistemlerinde kaldı. Artık sanal dünyadayız ve maliyetleri kısmalıyız.

 6. Yasemin Bozkuş Yasemin Bozkuş

  Aidiyet duygusu ve huzur kesinlikle çok önemli...çalışanına ne kadar değer verirsen o kadar geri dönüş alırsın verim anlamında. Umarım bu yazı kurumsal olan olmayan tüm şirketler için bir ilham bir başlangıç olur...

 7. Gökhan Gökhan

  Evim olan her yer ofisimdir. Yürümek zorunda kalmadığım sürece ofisim zevklidir. Sabah kalkınca otobüse veya arabama değilde yan oda, aşağı kat, karşı daire gibi yakın olmasını isterim ofisimin bana. Ayrıca şu anlatılan ve bazı resimlerini gördüğüm ofisler kadarda şık olmalı. Ofis arkadaşlarımda oyunlar oynayabilmeli, film izleyebilmeliyim. İşimizi yaparken yüzümüzde bir sırıtma yaratmalı ofisimiz. Tam bu sırada yataktan düşüp rüyadan uyanırız. İşte rüya ofis...

 8. Murat Yağmurca Murat Yağmurca

  Emre hocam yazınızı tebrik ediyorum. Söylediklerinizi şirketlerin bazıları zamanla anlayacak. Çünkü insanlar marka için kendini parayalan çalışanları olduğuna bir türlü inanmakta zorlanacaklar. Sağlıcakla kalın.

 9. Rüyada Görmek Rüyada Görmek

  Ofis şartlarının iyi olması kesinlikle çok önemli ve değerli bir faktör. Ofisler sadece iş alanı değil bir yaşam alanı da olmalı. Bu sayede hem çalışan bağlılığı hem de işlerdeki verimlilik artacaktır.

 10. Hayalimdeki ofisi oluştururken keşfettim burayı, şu an şirin ve güzel bir ofis yarattım fakat istediğin kadar güzel ofis yaratmanın maliyetide o kadar çok arttırıyor ki, amaç ofis yaratmaksa size bir getirisi nasıl oalcak merak ediyorum. Ofis yaratmayı amaç edinmek yerine yararlı ve faydalı projelere zaman ayırmak daha mantıklı değil mi ? Tabi içinizin rahhat edeceği bir ofiste çalışmakta paha biçilemez.