Google Plus'ı Kaç Kişi Aktif Olarak Kullanıyor?
Analiz

Google Plus'ı Kaç Kişi Aktif Olarak Kullanıyor?

Paul Allen* gayri resmi de olsa Google Plus'ın kullanıcı sayısına dair veriler paylaştı. Söz konusu tahminler Facebook'un sosyal ağ dünyasında tek hakim olmasına izin vermek istemeyen Google için olumlu görünüyor ama halen cevaplanmayan sorular var.

Aşağıda paylaştığımız veriler, Google Plus'ın bugün 62 milyon kullanıcıya sahip olduğunu gösteriyor. Her gün 625.000 yeni kullanıcının Google Plus'a katıldığını söyleyen Allen, bu gidişle Google Plus'ın 2012 sonunda 300 milyon kullanıcı sınırına ulaşabileceğini söylüyor. Artan kullanıcı katılımının ise 2012 sonunda 400 milyondan fazla kullanıcıyı Google Plus'a çekebileceğini iddia ediyor. (Google'ın Ekim ayında 40 Milyon kullanıcıyı geçtiğini Larry Page açıklamıştı.)

Paul Allen söz konusu çıkarımını her gün 700,000 Androidli cihazın pazara girişine paralel olarak yapıyor ama Google Plus'taki aktif kullanıcı sayısı hakkında bir açıklama yapmıyor. comScore'un Ekim verilerine göre 60 milyondan fazla ziyaretçiye sahip olan Google Plus'ın Facebook'a ne kadar yaklaşacağı da elbette ki aktif kullanıcı noktasında yatıyor.

Zira resmi istatistikler, 800 milyondan fazla aktif kullanıcının Facebook'a kayıtlı olduğunu gösteriyor. Bu kullanıcıların yarısından fazlası her gün Facebook'a bağlanıyor ve 350 milyondan fazla aktif kullanıcının mobil cihazlar üzerinden Facebook'a eriştiğini söylüyor.

Diğer yandan Twitter da "aktif kullanıcı" konusunda gayet şeffaf davranıyor. Eylül ayında bazı açıklamalarda bulunan Twitter CEO'su Dick Costolo, Twitter kullanıcılarının yüzde 40'ının pasif olduğunu söylemişti. Aktif kullanıcı sayısını da 100 milyon olarak belirtmişti. Twitter'a gerçek kimliği ile katılıp, gerçek bir kullanıcı kimliği çizen kullanıcı sayısının ise çok daha az olduğu malum.

Hatırlarsanız Google, ne Orkut'u ne de robotlara kalan Buzz'ı dünyaya yaymayı başarabilmişti. Bugün Google Plus da bu sorunu yaşıyor. Google'ın arama motoru optimizasyonuna karşı kayıtsız kalamayan, sosyal ağ deneyimiyle ilgilenmeyen kişiler, belli bir hızla Google Plus'a katılıyor ve bir şekilde Google Plus çevrelerini genişletiyor. Tıpkı Twitter'da diğer kullanıcıları takip eden milyonlarca alakasız kişi gibi.

Elbette sadece niceliğe takılmıyorum. Fakat Google Plus hakkında daha olumlu düşüncelere sahip olmamız için aktif kullanıcı sayısına dair bazı açıklamaların yapılmasın gerekiyor. Google halen hem açık hem de kapalı bir profili bir arada yönetmemizi istiyor ve ben buna pek alışık olmadığımızı düşünüyorum. Facebook'u arkadaşlık (?) için Twitter'ı genele hitap etmek için kullanıyorum. Sanırım çoğu kişi de benimle aynı şekilde davranıyor..

Yeri gelmişken Webrazzi Google+ sayfamızı da sizinle paylaşalım. Biz henüz Google Plus'da aktif değiliz. Aktif olarak kullanmaya başladığımızda Facebook sayfamızdan daha popüler bir yer olacağı kesin gibi. Diğer yandan Webrazzi'ye gelecek yorumların sayısını da azaltma potansiyeline sahip. Tıpkı Friendfeed'in popüler olduğu zamanlardaki gibi ve bunu isteyip istemeyeceğimiz tartışılır..

Peki siz Google Plus'ı aktif olarak kullanıyor musunuz?

* Microsoft kurucularından olan Paul Allen değil, Ancestry.com'un kurucusu.

Yorumlar (11)
 1. Barış Ünver Barış Ünver

  Ufacık bir bilgi de Google Türkiye Ülke Müdürü Bülent Hiçsönmez'den olsun: Cumartesi günü Ankara'da düzenlenen Genç Akademi etkinliğinde Bülent Bey, "Google+ üç ayda 40 milyon kullanıcıya ulaştı." cümlesini kurmuştu. Ne kadar doğru olduğunu kendisine sorup teyit etmek lazım tabii ama sonuçta resmi bir ağızdan çıkan gayrıresmi bir açıklama :).

 2. Hayır aktif kullanmıyorum. Arkadaşlar ekliyor ama ben onları eklemiyorum. Zira bir tane bile eklesem burayı kullandıgım anlamı çıkar ve beni ekleyen ve benim kendilerini eklemediğim arkadaşlarım buna bozulabilir. Bu yüzden hiç bulaşmıyorum.

 3. Henüz çok aktif değilim ama Google Plus'ın SEO açsından öneminin de farkındayım..

 4. 18 yaşından küçüklerin kullanmasına izin verilmeyen bir şeyi neden sahte hesabımla ya da yaşımı yanlış göstererek kullanayım ki? Eğer kullanılmasını istiyorlarsa zorluk değil, kolaylık göstermeliler. Facebook'un en aktif kullanıcılarının 18 yaşından küçük olduğunu düşünürsek bence zaten Google+'ın Facebook karşısında çok fazla şansı yok.

 5. Google Plus kullanım açısından işlevsel ve ne orkut ne de buzz'un kaderine sahip olacak, sürekli büyüyecek. Bu artık engellenemez ve yapılması gereken bir şey, çünkü sosyal ağlarda Google'ın son kozu "Google Plus".

  Fakat bu büyümeyi aktif kullanıcı bazında gerçekleştirmesi lazım. Yeniliklerinin çoğunu sessiz güncellemelerle gerçekleştiriyor -ki ben bunu henüz Facebook'a rakip olabilecek seviyeye gelmediği için bilinçli olarak yapıldığını düşünüyorum. 2012 yılı içinde tam olarak bunun üzerinde yoğunlaşıp yazmış olduğunuz 300 milyon gibi (belki de daha fazla) bir kullanıcıya ulaşıp artık bunun yarıdan fazlasının aktif olarak Google Plus'da vakit geçirmesi için çalışacaktır.

  Hali hazırda son günlerde çoğu servisin Google+ ile entegre edildiğini biliyoruz. Peki sırada ne var? Google bu büüymeyi nasıl gerçekleştirecek?

  - Chrome tarayıcısının gücü (Şu anda),

  - Android kullanıcılarının gücü (Şu anda),

  - Chrome OS işletim sisteminin gücü (Gelecekte),

  - Google Music, Picassa, Blogger, Gmail vs vs. gibi ve 2012 yılında duyuracağı yeni servislere ve bu (çoğu ücretsiz olan) hizmetleri kullanan kişiler arasındaki tüm etkileşim ağını Google Plus ile gerçekleştirecek.

  Google'ın yapmak istediği şeyi Facebook ile karşılaştırdığımızda şöyle bir analiz yapabilirim;

  - Facebook 800 milyon "aktif" kullanıcıyı ilgi alanlarına göre birbiriyle ilişkilendirirken zorlanırken bu işin algoritmasını daha en başından düzgün yapan Google daha organik bir büyüme yakalayacak.

  - Google "geliştirici ol, yaratıcı ol, üretken ol" sloganıyla yaklaşıp kullanıcılarını bu yönde etkilerken, Facebook elinde dünya nüfusunun neredeyse 7/1'ine sahip kullanıcısını nasıl organize edeceğini ve bu kullanıcılar üzerinden nasıl gelir elde edebileceği üzerine kafa yoracak. Yani Facebook'un reklam alma, sponsor alma ve kullanıcılarından faydalanma dönemi başlayacak.

  İşte tam bu noktada Facebook'tan sıkılmış hali hazırda başka yeni ve kullanışlı bir sosyal ağ arayışı içinde olan kullanıcıların çoğu aktif bir kullanıcı olarak) Google Plus'a kayacaktır. Bu belki 2012'de tam anlamıyla olmayacak fakat Google ve Facebook arasında ki rekabet gerçekten kızışmaya başladığında (muhtemelen 2012'nin son çeyreği ve 2013'ün başlarında) kendisini gösterecek.

  Google'ın elinde büyük bir potansiyel var ve evet önünde de kullanıcı sayısı 1 milyara yaklaşan Facebook gibi dişli bir rakibi var, fakat bu Google açısından iyi bir şey, çünkü Facebook'un o 1 milyar kullanıcısıyla yaptığı hataları Google yapmayacak ve Facebook'un almak istemediği riskleri, yapmaya çekindiği bir çok yeniliği Google, Google Plus ile daha cesurca yapabilecek. Bu yüzden de Facebook (Eğer sadece bir sosyal ağ olarak kalırsa) istemeden de olasa kan kaybedecek.

  Google bir kara delik değil, Google "sosyal ağ" alanında başarısız da değil, Google öğreniyor ve yeni ve etkili bir sosyal ağ nasıl olurmuş onu da Facebook'a öğretiyor. (Bkz. Facebook güncellemeleri)

  Şimdi soruyorum Webrazzi takımına, Facebook sayfanızda 17.605 beğeni var, peki son gönderilerinizde kaç beğeni ve yorum var?

  Önemli olan sayı değil, etkileşim...

 6. Ara sırada bakıyorum ama çevremdekiler de aktif değil. Pek zengin bir paylaşım henüz yok. Ama şahsen bunu izliyorum: Facebook'da çevremdeki paylaşım da azaldı.

  İnsanlar sosyal medya'dan yoruldu mu acaba?

 7. Kullanici adi verilmeye basladiginda bu aktiflik artacaktir. Millet kendi ismini dogru duzgun veremiyor da o yuzden gundem de degil pek. Ufak bir detay gibi gozukuyor ama onemi buyuk aslinda. :)

 8. Murat Demir Murat Demir

  Ben aktif olarak kullanmıyorum ama işle ilgili birçok kişi beni oradan bulup ulaşıyor. Keşke google facebook'u hedef almasaydı facebook ve twitterdan sonra hayatımızda varlığını bilmediğimiz bir boşluğu doldursaydı

 9. Hakan Cezayirli Hakan Cezayirli

  Google Plus yüksek potansiyele sahip bir platform ancak Google'ın Orkut gibi geçmiş projelerinden ders alması lazım. Örneğin ciddi bir uygulama ve yardımcı yazılım desteği şart. Örneğin bugün Twitter, Facebook gibi bir çok platformu blog veya web sitelerinizin RSS'i ile besleyebilirken Plus'ta böyle bir özellik ufukta görülmüyor.

  Plus bazı açılardan iyi fikirlere sahip ancak rakip yazılımlar çok kısa zamanda benzer fikirleri uygulamaya döndürerek kullanıcılara sunuyorlar.

  Google'ın 2012 yılında diğer platformlarda olmayan veya karmaşık olan özellikleri kullanıcılarına sunmak zorunda.

  Bunu yapmazlarsa tıpkı Orkut gibi binlerce kullanıcı adı bulunan ama içerisi bomboş bir platform için vakit, para ve emek harcamış olurlar.

 10. Ecem Ulusoy Ecem Ulusoy

  Google Plus dikkate alınacak bir uygulama olup ilerki zamanlar içinde popüleriterliğinin çok fazla artacağını varsayıyorum.

 11. Murat Beğendik Murat Beğendik

  Türkiyede çok fazla rağbet görmemekte çoğu sitedeki google plus butonları görmekteyim ama ya 4 verilmiş oluyor yada 6 - 7 Bu servisi Türkiyede nasıl yaygınlaştırırlar bilmiyorum ama şu anda çok rağbet görmeyen bir uygulama olduğu kesin.