Google Plus'ı Kaç Kişi Aktif Olarak Kullanıyor?

Google Plus'ı Kaç Kişi Aktif Olarak Kullanıyor?

Paul Allen* gayri resmi de olsa Google Plus'ın kullanıcı sayısına dair veriler paylaştı. Söz konusu tahminler Facebook'un sosyal ağ dünyasında tek hakim olmasına izin vermek istemeyen Google için olumlu görünüyor ama halen cevaplanmayan sorular var.

Aşağıda paylaştığımız veriler, Google Plus'ın bugün 62 milyon kullanıcıya sahip olduğunu gösteriyor. Her gün 625.000 yeni kullanıcının Google Plus'a katıldığını söyleyen Allen, bu gidişle Google Plus'ın 2012 sonunda 300 milyon kullanıcı sınırına ulaşabileceğini söylüyor. Artan kullanıcı katılımının ise 2012 sonunda 400 milyondan fazla kullanıcıyı Google Plus'a çekebileceğini iddia ediyor. (Google'ın Ekim ayında 40 Milyon kullanıcıyı geçtiğini Larry Page açıklamıştı.)

Paul Allen söz konusu çıkarımını her gün 700,000 Androidli cihazın pazara girişine paralel olarak yapıyor ama Google Plus'taki aktif kullanıcı sayısı hakkında bir açıklama yapmıyor. comScore'un Ekim verilerine göre 60 milyondan fazla ziyaretçiye sahip olan Google Plus'ın Facebook'a ne kadar yaklaşacağı da elbette ki aktif kullanıcı noktasında yatıyor.

Zira resmi istatistikler, 800 milyondan fazla aktif kullanıcının Facebook'a kayıtlı olduğunu gösteriyor. Bu kullanıcıların yarısından fazlası her gün Facebook'a bağlanıyor ve 350 milyondan fazla aktif kullanıcının mobil cihazlar üzerinden Facebook'a eriştiğini söylüyor.

Diğer yandan Twitter da "aktif kullanıcı" konusunda gayet şeffaf davranıyor. Eylül ayında bazı açıklamalarda bulunan Twitter CEO'su Dick Costolo, Twitter kullanıcılarının yüzde 40'ının pasif olduğunu söylemişti. Aktif kullanıcı sayısını da 100 milyon olarak belirtmişti. Twitter'a gerçek kimliği ile katılıp, gerçek bir kullanıcı kimliği çizen kullanıcı sayısının ise çok daha az olduğu malum.

Hatırlarsanız Google, ne Orkut'u ne de robotlara kalan Buzz'ı dünyaya yaymayı başarabilmişti. Bugün Google Plus da bu sorunu yaşıyor. Google'ın arama motoru optimizasyonuna karşı kayıtsız kalamayan, sosyal ağ deneyimiyle ilgilenmeyen kişiler, belli bir hızla Google Plus'a katılıyor ve bir şekilde Google Plus çevrelerini genişletiyor. Tıpkı Twitter'da diğer kullanıcıları takip eden milyonlarca alakasız kişi gibi.

Elbette sadece niceliğe takılmıyorum. Fakat Google Plus hakkında daha olumlu düşüncelere sahip olmamız için aktif kullanıcı sayısına dair bazı açıklamaların yapılmasın gerekiyor. Google halen hem açık hem de kapalı bir profili bir arada yönetmemizi istiyor ve ben buna pek alışık olmadığımızı düşünüyorum. Facebook'u arkadaşlık (?) için Twitter'ı genele hitap etmek için kullanıyorum. Sanırım çoğu kişi de benimle aynı şekilde davranıyor..

Yeri gelmişken Webrazzi Google+ sayfamızı da sizinle paylaşalım. Biz henüz Google Plus'da aktif değiliz. Aktif olarak kullanmaya başladığımızda Facebook sayfamızdan daha popüler bir yer olacağı kesin gibi. Diğer yandan Webrazzi'ye gelecek yorumların sayısını da azaltma potansiyeline sahip. Tıpkı Friendfeed'in popüler olduğu zamanlardaki gibi ve bunu isteyip istemeyeceğimiz tartışılır..

Peki siz Google Plus'ı aktif olarak kullanıyor musunuz?

* Microsoft kurucularından olan Paul Allen değil, Ancestry.com'un kurucusu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.