Facebook Sayfalarına Özel Mesaj Özelliği Geliyor
Pazarlama

Facebook Sayfalarına Özel Mesaj Özelliği Geliyor

Sosyal ağların giderek birbirlerine benzemeye başladığına daha önce de dikkat çekmiştik. Kullanıcıların eğilimleri ile şekillenmeye devam eden sosyal ağlar bir yandan bu eğilimleri takip ederek karşılamaya çalışıyorlar, diğer yandan da benzerliklerin artması ile ister istemez rekabet de kızışıyor.

Bunun son örneği Facebook'u Twitter'a bir adım daha yaklaştıran sayfalara eklenmesi planlanan özel mesaj özelliği. İlk olarak We Are Social tarafından duyurulan bu özellik, kullanıcıların Facebook üzerindeki herhangi bir sayfaya özel bir mesaj atabilmesi ve sayfadan da yine özel mesaj ile yanıt alabilmesini sağlıyor.

Birkaç gün sonrasında Facebook tarafından da doğrulanan bu gelişme ilk bakışta ufak bir yenilik olarak gibi görünebilir ama aslında Facebook sayfalarının kullanımında önemli değişiklere neden olabilecek bir potansiyeli var...

İçinde bulunduğumuz dijital zamanlar müşterilerin önemini hiç olmadığı kadar arttırdı. Artık her marka her müşterisini mümkün olduğu kadar yakından tanımak, onlarla tek tek etkileşimde bulunmak istiyor. Sayfa yapısına özel mesaj eklenmesi markaların Facebook üzerinden müşterileri ile daha da kişisel iletişim kurabilmesinin yolunu açıyor.

Artık marka ile ilgili bir sorusu veya sorunu olan müşteriler sayfayı beğenmelerine bile gerek olmadan sayfanın yöneticilerine özel mesaj ile ulaşabilecekler. Bu anlamda sayfaların özel mesaj sistemleri örneğin online çağrı merkezleri gibi çalışabilir. Fakat bu noktada bunun getireceği ek iş gücünü de hesaba katmak gerekiyor…

Fakat bu yenilik beraberinde potansiyel bir riski de getiriyor. Markalar için kullanıcıların sayfalarla etkileşimlerinin en değerli kısımlarından biri, söz konusu etkileşimin kullanıcının arkadaşları tarafından da görülebiliyor olması. Webrazzi Summit'teki sunumunda Socialbakers'ın kurucusu Jan Rezab, bu network etkisinin önemine özel olarak değinmişti. Bu açıdan bakıldığında bu yeni özel mesaj sistemini en tekili kullanabilen markalar, network etkisinden de en çok fedakarlık eden firmalar haline gelebilirler.

Diğer yandan kullanıcıların sorunlarına kişisel çözüm beklentisi ile öncelikli olarak özel mesajı tercih etmeleri, beğenilerini ise herkesle paylaşma eğilimlerinin yüksek olması bu anlamda markalar için olumlu etkileşimlerin oranının artmasına neden olabilir.

Bu yeni özellik henüz test ediliyor ve yaygın kullanıma ne zaman geçileceği kesin değil. O zamana kadar bu konuda farklı görüşlerin ortaya çıkması ve bu özelliğin neler getirip neler götüreceğinin tartışılması için bol bol vakit olacak.

Bu konuda neler düşündüğünüzü siz de yorumlarda paylaşabilirsiniz ve Facebook sayfalarına getirilecek özel mesaj özelliğinin artılarını ve eksilerini beraber tartışabiliriz...

Yorumlar (7)
 1. Facebookun Eski Şahşaları Günlerinin Geride Kaldıgını Yeniliklerle Geri Dönmeye Çalıştıgını Biliyoruz . Fakat Kullanıcıların Geneli Yapılan Degişiklikleri Begenmiyor.

 2. Turgut Kagitci Turgut Kagitci

  Bize gelen tüm yorumları zaten cevaplandırıyoruz, mesajın özel olmasındansa şeffaf bir şekilde herkes tarafından görülebilmesi bence çok önemli. Zaten sosyal medyayı bu kadar cazip bir "referans mecrası" yapan şey de yorumların herkes tarafından görülebiliyor olması. Bir de özel mesaj yazıldığında, karşınızdaki insanın duvarında çıkmıyor olması da bir eksi diye düşünüyorum. Saygı ile...

 3. Mesaj aracının sayfalara eklenmesi, markaların Facebook guideline olarak benimsedikleri ama yazıp bir daha bakmadıkları dökümanları daha önemli hale getirecektir muhtemelen. En azından CRM konu başlıklı bölümleri:)

  CRM yazılımlarının FB mesaj ile entegre hale gelebilmesine kadar varabilecek bir süreç.

  Uzun uzun değerlendirmelere gebe bir gelişme fakat; kişisel fikrim Facebook'un bunu sayfa sahiplerinin insiyatifine bırakması. Yani nasıl yorumları saklayabilme, nasıl sayfa sahiplerini sayfada gösterebilme ve ya göstermeme gibi bazı tool'ları sayfanın sahibinin tercihine verdiyse bunu da öyle yapmalılar.

  Çünkü bu sayfa hakkında farklı sektör, farklı kullanım amacı, farklı stratejiler gibi parametrelere göre seçilebilmesi gereken bir özellik olabilir ancak.

  Yine W Summit'te konuşan Facebook yetkilisinin belirttiği, eylemler ve insanlar arasında daha sağlıklı bağlantılar kuracak sistemler geliştirme amacına uygun ama markalar için optional olduğu takdirde markalar için de uygun olacaktır bence.

 4. Bu özellik hem avantajları hem de dezavantajları olacaktır. Bu özellik ekstra cevaplanması gereken mailler anlamına geliyor. Ama müşteri açısından ise kişinin veya markanın sayfasını bulmak yerine var olan Facebook sayfasından mesajını atabilecek ya da sorusunu sorabilecek.

 5. Facebook kullanıcılara daha da zor kullanım gerektiren şekilde değişiyor.Bu ne kadar doğru?Basit kullanımı kolay bir sitemi yoksa özellikler içinde boğulmuş karmaşıklık mı?

 6. Nedense herkes duruma markalar tarafından yaklaşıyor, farkında olmayabilirsiniz ancak Facebook'taki en büyük topluluklar eğlence, edebiyat, güzel söz vb. gibi içerik sayfaları, bence bunlariçin bulunmaz birnimet olacaktır, çok daha rahat reklam veya ortak çalışma teklifi alabilecekler.

 7. Emre Arslan Emre Arslan

  Çokta dikkat çekici bir özellik değil bence. :)