Spotify'ın Geliri 80 Milyon, Zararı 15 Milyon Dolar Arttı

Spotify'ın Geliri 80 Milyon, Zararı 15 Milyon Dolar Arttı

Online müzik alanında son dönemin en heyecan verici girişimlerinden biri olan ve GigaOM tarafından Avrupa'nın en önemli 20 internet girişiminden biri arasında sayılan Spotify, tüm bu olumlu gelişmelere rağmen henüz karlılığı sağlayabilmiş değil. Yakın zamanda ABD'ye açılarak potansiyelini daha da büyüten Spotify'ın açıkladığı rakamlara göre popüler müzik servisi 2010 yılını toplam 41,5 milyon dolar zararla kapattı.

2009 yılında 25,8 milyon dolar olan zararın artmış olmasının başlıca nedeni ise Spotify'ın müzik firmalarına ödediği telif bedelleri.

Fakat bu karamsar görünen tabloya rağmen Spotify için kara bulutların dağılması uzak değil gibi görünüyor. Bunun ilk nedeni müzik firmaları ile yenilenen anlaşmalarda ödenecek telif bedellerinin aşağıya çekilmiş olması. İkinci nedeni ise hızla artan abone sayıları…

Zaten Spotify'ın gelirlerine bakıldığında da önemli bir gelişme yaşandığı görülebiliyor. 2009 yılında yaklaşık 17,6 milyon dolarlık gelir açıklayan Spotify, 2010 yılını toplamda 98,4 milyon dolarlık gelirle kapattı.

Facebook iş birliği sayesinde de üye sayısında büyük bir artış yakalayan Spotify toplam aylık aktif üye sayısını 5 milyonun üzerine çıkartmayı başardı. 2011 içerisinde gerçekleşen bu artış ise henüz yıllık rakamlara yansımış değil ama görünüşe göre 2011, Spotify'ın çok daha düşük zararla veya hatta karla kapatacağı ilk yıl olmaya aday. Eğer bu gerçekleşirse Spotify, Zynga'dan sonra Facebook bağlantısı ile büyük başarı yakalayan ikinci şirket olabilir.

Spotify'ın geleceği dijital müzik piyasasını da çok yakından ilgilendiriyor. Çünkü iTunes'a alternatif ve başarılı yeni bir platform sadece kullanıcılar için değil, sektördeki tüm oyuncular için önemli açılımlar sağlayabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.