Pakette.com: Farklı Bir Günde Tek Ürün Sitesi
E-Ticaret

Pakette.com: Farklı Bir Günde Tek Ürün Sitesi

Son 1 yıla baktığımızda Türkiye e-ticaret pazarının ciddi bir atılım yaptığını ve yeni girişimcilerin önünü açtığını söyleyebiliriz. E-ticaret potansiyelimizi son dönemde çoğunlukla grup satın alma ve özel alışveriş siteleri kullansa da "günde tek ürün siteleri" gibi önemli bir alanın da bu potansiyelden pay almasını bekliyorduk. Hatta o sırada Bendeistiyorum.com, GittiGidiyor kurucularından yatırım almıştı.

Şimdi yeni bir yerli girişim olan Pakette.com günde tek ürün modelini geliştirerek bu potansiyele talip oluyor. Her gün farklı ve indirimli bir ürün satışa sunan girişim, anasayfada son 3 günün ürünlerine yer veriyor. Eğer 3 ürünü de pakete atarsanız kargo parası almıyor.

Toplam 4 kişilik kurucu ekip, 2010'da filizlenmeye başlayan Pakette'yi hayata geçirmek için 10 ay çalışmış. Bu süreç tedarikçi ve pazar araştırması, firma kurulumu, yazılım ve tasarım çalışmaları da içinde barındırıyor.  Mayıs ayı ortasında yayına başlayan Pakette.com, 15 günlük ufak bir canlı test sürecinin ardından kapılarını herkese açmış.

Kuruculardan Soner Eker, test sürecinde bir yandan Pakette.com'a bir yandan da kendilerine çeki düzen verdiklerini dile getiriyor. Kurulum aşamasında sadece kendi sermayelerini işe aktaran ekip, masrafları kısmak için marka başvurusu ve firma kurulumunu kendileri yapmış.

Şahsi kanaatim Pakette.com'un 3 ürünü anasayfadan sunmakla iyi bir karar verdiği yönünde. Zaten beklenildiği üzere yaklaşık 1 ay boyunca düşük sayılabilecek satışlarla idare edilmiş. Sonraki aylarda yapılan reklam ve e-posta pazarlaması ile sipariş sayısı artmaya başlamış. Aynı zamanda stoktaki diğer ürünlerin de pakete eklenmesine izin verilmiş ve 10'dan fazla ürünü pakete atan kullanıcılar olmuş.

Pakette.com'un daha önce yayınlanmış ürünleri tekrar satışa sunması gerçekten girişimi tatsız sonuçlardan kurtarmış  diyebilirim. Zira sermaye olmadan, düşük kar marjı ve düşük satış sayısı ile bir girişimi ayakta tutmak hiç kolay olmayacaktı.

Ekibin bu küçük işte ürün görsellerine ve açıklamalarına gösterdiği özen gerçekten dikkat çekici. Diğer yandan ekip "pakette" kullanıcı adının Facebook ve Twitter'da kullanımda olduğuna dikkat etmemek gibi bir hataya düşmüş. Neyse ki marka hakkına sahip olunması nedeniyle bu sorun halledilmiş ve Facebook'ta bir kampanya düzenlenmiş.

Merak edenler için yazılımın güvenlik ve esneklik sağlaması açısından tamamen Ruby on Rails ile geliştirildiğini de paylaşalım. Pakette ekibi Türkiye'de yeni yeni yaygınlaşmakta olan PCI güvenlik standartlarını da uygulamaya koyacakmış.

Sonuç olarak Pakette.com'un zaman içinde kapanan tek ürün sitelerinden ders çıkardığını ve isabetli bir çıkış yaptığını söyleyebiliriz. Nasıl bir büyüme göstereceği ve bu modelin, mevcut ürün çeşidiyle yeterli olup olmayacağını zaman gösterecek.

Pakette.com'a bu bağlantı üzerinden kayıt olan Webrazzi okuyucuları Facebook indiriminden ayrı olarak yüzde 10 indirim daha kullanabilir.

Yorumlar (17)
 1. Engin Engin

  Aynı üründen üç tane veya toplam 3 parça ürün alanlara da kargo indirimi yapılabilir. Biraz inceledim dikkatimi çekti :)

  1. Soner Eker Soner Eker

   Aslında pakette en az 3 farklı ürün olması yeterli, kargo indirimi sadece anasayfada yayınlanan ürünlerle sınırlı değil yani.

 2. Murat Demir Murat Demir

  iPhone ve iPod Touch desteğine bayıldım :)süper bir ürün

  pakette.com ekibine başarılar diliyorum

 3. Yaşar Acar Yaşar Acar

  sitenin tasarımı oldukça hoşuma gitti, güzel bir proje başarılı gözüküyor, tebrikler.

 4. Bu siteyi hiç bilmem son 2 haftadır mail almaya başladım. SPAM yaparak pazarlama yapılmaz bunu sizde çok iyi biliyorsunuz pakette.com sahipleri

 5. " Bu bir "feedback" tir. "

  U/I tasarımınızı beğendim. Fakat logonuz markanızın iPakette olarak algılanmasına neden oluyor.

  * "P" harini hediye paketine benzetmeye çalıştığınızın farkındayım.

 6. Ahmet Topcu Ahmet Topcu

  Spame karşı değilim ama pakette.com gibi spamci görmedim.

 7. Çok hoş bir site olmuş tasarımıyla ve fikriyle ama mesela resimdeki destek için 5,90 TL saçma olmamış mı? Yani o ürünün maliyeti ne olabilir ki?

  Kazık fiyatlarla çıkılmazsa gayet tutabilecek bir proje.

 8. Bilge E Bilge E

  bitenekar ve indirdik sitelerine oranla daha profesyonel bir yapıda görünüyor.

  Yalnız yorum kısımları biraz pasif kalmış.

  Zamanla çok daha iyi yol alacağını tahmin ediyorum.

  Arkadaşlara Başarılar...

 9. Orhan Benzer Orhan Benzer

  Sitenin tasarımı çok hoş.

 10. Tosih Tosih

  burada çıkan girişimlerden destek ve test amaçlı ufak tefek bişiyler satın alıyorum. gayet başarılı buldum. tebrikler. tasarım olsun, işleyiş olsun :)

  not: ürün seçmekte biraz zorlandım ama daha çeşitli daha eğlenceli ürünler olsa iyi olur gibi :)

 11. Ürünlerin made in bilgisi yazmıyor. Misal ben French Press'i almak istiyorum ama markasız no name bir ürünün camı ve metali beni sağlık açısından kaygılandırıyor.

 12. Pakette Pakette

  @erol gelen e-postadaki "listeden çık" bağlantısını kullanarak dilediğiniz zaman duyuru listesinden çıkabilirsiniz.

  @pyloge fiyatları mümkün olduğunca *gerçekten* düşük tutmaya çalışıyoruz.

  @tosih ürün çeşitleri ve nitelikleri üzerinde --tabi ki müşteri tercihlerini de göz önünde bulundurup sıkı çalışıyoruz, gelecek ürünleri takip edebilirsiniz.

  @can filtre kahve aleti bizimde kullandığımız güzel bir ürün, güvenle kullanabilirsiniz. Üretim yeri bilgisi ürün sayfasına eklendi.

  İlginiz, yorumlarınız ve eleştrileriniz için çok teşekkür ederiz.

  1. Murat Murat

   "@erol gelen e-postadaki “listeden çık” bağlantısını kullanarak dilediğiniz zaman duyuru listesinden çıkabilirsiniz."

   Peki bu kişiyi bülteninize dahil ederken iznini aldınız mı? Eğer almadıysanız lütfen bu kişiden ve benden burada SPAM yaptığınız için özür dileyiniz.

   Teşekkürler.

 13. Hilmi Hilmi

  Ürün çeşidi çok az... Ama ürün seçimi hoşuma gitti.

  1. Hilmi Hilmi

   Tüm ürünler linkini atlamışım. Güzel olmuş, tebrik ederim.

 14. Pakette.com da satışları durdurmuş :(