Google'ın Yeni Programlama Dili Dart'ın Hedefinde JavaScript Var

Google'ın Yeni Programlama Dili Dart'ın Hedefinde JavaScript Var

Bundan sadece birkaç gün önce Google'ın üst üste yeni alan adları satın alması dikkatleri çekmişti. "Dart-Lang", "GoogleDart" ve DartLang" gibi alan adlarının .com, .net ile .org uzantılarını bir arada kaydeden Google'ın, Dart adlı yeni bir yazılım dili üzerinde çalıştığı tahmin ediliyordu.

Tahminlerin doğru olduğuna dair ilk ipucu GOTO konferansının açılış konuşmasının başlığında ortaya çıktı: "Dart, yapılandırılmış web programlama için yeni bir programlama dili". Dart ayrıca Google Code Blog'unda Lars Bak imzasıyla Dart resmi olarak da duyuruldu.

Google'ın ilk olarak 2009'da duyurduğu bir de Go adlı bir programlama dili var. Henüz Dart oldukça yeni olmasına rağmen görünüşe göre Go'ya göre pek çok açıdan farklılıklara sahip ve asıl hedefi JavaScript'in yerini almak…

Dart'ın yeni açılan (ve içeriği henüz çok zengin olmayan) resmi sitesi Dartlang.org'u ziyaret edip örnekleri incelediğinizde tahmin ediyorum ki yazılımla uğraşmış olanlar bu dili oldukça aşina bulacaklar. Zaten Google'un Dart ile ilgili en önemli iddialarından birisi de bu; yazılımcılar için öğrenmesi kolay bir dil olacak ama bu sırada Dart'ın temel özellikleri yazılım geliştirmeyi ve en azında aynı oranda önemli olarak yazılımın devamlılığını sağlamayı kolaylaştıracak.

C benzeri bir yazılım dili olan Go'dan farklı olarak Dart tarayıcı odaklı bir yazılım. Yeni nesil tarayıcılarda yüksek performans sağlaması hedeflenen Dart'ın diğer önemli bir özelliği ise mobil cihazların da göz önünde bulundurularak geliştirilmiş olması.

Henüz çok yeni olmasına rağmen Dart bu dünyaya sorunları ile birlikte geliyor. İlk ve en büyük sorunu hedeflediği alanda hali hazırda yaygın olarak kabul görmüş pek çok alternatif olması. JavaScript'in yanı sıra Google tarafında da kullanılan Python ilk akla gelenler…

Buna rağmen Google, JavaScript'in var olan sorunlarına sahip olmayan bir alternatif ile bu alanda farklılık yaratması mümkün. Üstelik bugünlerde yazılımların giderek daha iç içe girmesiyle birlikte haberleşme ihtiyaçlarının artması, Dart'ın kolaylık getirmeyi hedeflediği ana sorunlardan biri. Dart ile geliştirilen uygulamaların birbirleri ve diğer uygulamalar ile kolay entegre olabilmesi şüphesiz ki çok sayıda yazılımcının hayatını kolaylaştırabilir.

Dart ile ilgili gelişmeleri yakın zamanda göreceğimizi tahmin ediyorum. Bu sırada konuyla ilgili diğer bir detay da Google'ın yakın zamanda "Spot" adı için marka tesciline başvurmuş ve programlama odaklı "spotlang.com", "spot-lang.com" ve "spotlanguage.com" gibi alan adlarını kaydetmiş olması. Go ve Dart'a bir kardeş daha gelebilir gibi görünüyor…

Görsel Kaynak: Gabatek

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.