Kontratsız iPhone 4S'ler 649$'dan Başlayan Fiyatlarla Satılacak
Mobil

Kontratsız iPhone 4S'ler 649$'dan Başlayan Fiyatlarla Satılacak

Apple, birkaç saat önce iPhone 4S'i ön siparişe açtı. iPhone 4S'i tanıttığımız yazımızda da paylaştığımız gibi yeni iPhone'ların kontratlı fiyatları 16 GB için 199$, 32 GB için 299$, 64 GB için ise 399$ olarak belirlenmişti. Kesin olarak bilinmeyen ise kontratsız iPhone 4S'lerin fiyatı ve ne zaman satışa sunulacağıydı.

Apple'ın bugün yayına aldığı ön sipariş sayfasında verilen bilgiye göre sim kilitsiz / kontratsız iPhone'lar Kasım ayında satışa sunulacak. Fiyatları ise 16 GB için 649$, 32 GB için 749$, 64 GB versiyon için ise 849$ olarak belirlenmiş.

Belirlenen fiyatları ve doların ülkemizdeki artışını hesaba kattığımızda kontratsız iPhone 4S'lerin en az 2000-2200 TL'den başlayan fiyatlar ile satışa sunulacağını sanıyorum. 

Apple, iPhone 4S'leri ilk olarak Amerika, Kanada, Avusturalya, İngiltere, Fransa, Almanya ve Japonya'da 14 Ekim'de satışa sunulacak. İkinci torbada ise 28 Ekim'de aralarında ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerinin olduğu 22 ülkede iPhone 4S'ler satışa sunulacak. iPhone 4S'lerin Türkiye'ye gelmesi ise bu durumda en iyi ihtimalle Kasım'ın ilk haftaları en kötü ihtimalle ise Aralık başında olacak gibi görünüyor.

Kontratsız iPhone'ların ülkemize gelmesi ise yılbaşını bulacaktır diye tahmin ediyorum. En son iPhone 4 çıktığında İngiltere'deki App Store'larında satılan sim kilitsiz iPhone'ların bile kapış kapış gittiği ve aylar sonra bile sabah kuyruklarının olduğunu düşünürsek, Avrupa'da yine benzer sahneler olacaktır. Sonuç olarak Türkiye'ye gönderilecek iPhone 4S'lerin sayısında bir kısıtlamaya sebep olabilir.

Bu noktada tedarik dehası olarak anılan Apple'ın yeni CEO'su, Tim Cook'un sorunu çözüp çözmeyeceği merak ediliyor. Steve Jobs'un ölümüyle birlikte üzerindeki baskı bir kat daha artan Cook, tüm dünyaya hızla yeni iPhone ulaştırmayı mı yoksa yine kıtlık yaratıp talebi arttırmayı mı seçecek göreceğiz.

Yorumlar (7)
 1. Erol Aktaş Erol Aktaş

  İphone 5 tanıdılacak derken 4s nin çıkması biraz kötü etki yaratmış. Satışların düşük olacağını tahmin ediyorum. Ben iphone 5 çıkmasını bekleyenlerdenim.

  1. Selim Selim

   Aynen katiliyorum, satislar gecen seneki gibi olmayacaktir.

  2. Apple, iPhone 4S'in 24 saat içinde 1 milyon adet sattığını açıkladı.

 2. Mustafa Tan Mustafa Tan

  Yazıda geçen:

  "iPhone 4S’lerin Türkiye’ye gelmesi ise bu durumda en iyi ihtimalle Kasım’ın ilk haftaları en kötü ihtimalle ise Aralık başında olacak gibi görünüyor.

  Kontratsız iPhone’ların ülkemize gelmesi ise yılbaşını bulacaktır diye tahmin ediyorum."

  cümleleri enteresan olmuş. Geçmiş yıllarda ülkemizde yapılan tüm iPhone lansmanlarında kontratlı ve kontratsızlar hep aynı anda satıldı. Bu sene farklı olacağının öngürüsü enteresan olmuş :)

  1. Evet, Mustafa belirttiğin nokta önemli ancak Apple, iPhone'ların ülke bazında satışa sunmasında da bu sefer farklı bir yöntem izledi. Bu yüzden ben arada bir süre olacağını düşünüyorum.

   2. turdaki 22 ülkede iPhone'lar satışa sunulduğunda dahi kontratsız iPhone'lar Amerika'da satışa sunulmamış olacak. Bu yüzden Türkiye'deki operatörlerin vakit kaybetmemek için kontratlı modelleri erken çekebilir.

   Zaten erken çekmezlerse yılbaşını görürüz büyük ihtimalle, tabii senin içeriden başka bilgilerin varsa memnuniyetle yazıyı düzeltebilirim :)

   1. Mustafa Tan Mustafa Tan

    Aslında Apple Amerika'da da farklı bir yöntem izlemedi. Geçen sene de unlocked iPhone 4 satışı çok sonra olmuştu. Hatta bu sefer kontratlı satışa daha yakın.

    Benim içeriden başka bilgilerim artık zaten olamaz :) gerçi olsa da yayınlamazdım :)

 3. Saim Demirci Saim Demirci

  Steve ölürken sandığı bize kitledi gitti.