Create for Millions: Nokia Bu Kez S40 Uygulama Geliştiricilerini Bekliyor

Create for Millions: Nokia Bu Kez S40 Uygulama Geliştiricilerini Bekliyor

Nokia bir yandan yıl sonuna doğru Windows Phone ile sahneye çıkmaya hazırlanırken diğer yandan da Java tabanlı cep telefonlar için altın bir çağ açmak istiyor. "Create for Millions" adlı yarışma, Symbian 40 serisi Nokia telefonlar için geliştirilecek uygulamalara (java ve web app) toplam 1 milyon dolar ödül verecek.

Nokia, geçtiğimiz iki ayda Series 40 telefonların uygulama indirme sayısının yüzde 35'ten fazla arttığını aktarıyor ve uygulama mağazasında (artık Ovi adı kullanılmıyor) bu ilgiyi "Create for Millions" yarışmasıyla daha da yukarılara çekmek istiyor.

Yarışmada haber, oyun ve eğlence, sosyal ağ ve bilgi gibi kategorilerde çok sayıda uygulama 50 bin dolara varan ödüller kazanacak. Kategori birincilerinin yanısıra Location API kütüphanesini ve dokunmatik ekranı en iyi kullanan uygulamalara da ödül verilecek. Yine en iyi web uygulaması da ödüllendirilecek ve içeriğe bağlı olarak Nokia tarayıcısının açılış ekranında yayınlanacak.

Türkiye'ye Özel Ödül

1 Kasım 2011'e kadar başvurulabilecek yarışmanın Türkiye'ye özel bir hediyesi de var. Türkiye'den gönderilen tüm Türkçe uygulamalar içinden Nokia Türkiye'nin seçeceği 1. uygulamanın sahibi 2012 Mobile World Congress'e ücretsiz katılım hakkı kazanacak. Nokia'nın tüm tanıtım çalışmalarının yanında Barcelona'ya gitmek gerçekten iyi bir fırsat. :)

Yeni bir milyar mobil kullanıcıya erişmek için Seris 40 için geliştirmeler yapan Nokia'nın Meltemi adında, Linux temelli yeni bir mobil işletim sistemi üzerinde çalıştığı gelen haberler arasında. Nokia Series 40 telefonlarında şu an için Cell-ID tabanlı konumlama, Haritalar,3G, Wi-Fi bağlantı gibi teknolojiler kullanılabiliyor. Yine dokunmatik özellikler ve NFC de gelecekte sıkça kullanılacak gibi duruyor.

Yarışmaya başvurmak için uygulamanızın yayınlanmış olması gerekiyor. Eğer yayınlanmış bir uygulamanız varsa hemen başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Ağustos sonunda Symbian’ın yeni sürümü Belle ve üç yeni modelini duyuran, yıl sonu için Windows Phone'a hazırlanan ve bir yandan S 40'ı yaygınlaştırmayı düşünen Nokia'nın mobil pazarda kendine nasıl bir yer edineceğini merak etmemek elde değil.

Eğer bir Nokia kullanıcısı iseniz uygulama mağazasında yeni yayınlanan YemekSepeti ve Gittigidiyor uygulamaları ile Zibumi'nin geliştirdiği Kasap Havası oyununa göz atabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.