Nokia İçin NFC Vakti

Nokia'nın yeni Symbian Belle sürümü ile NFC desteğini ele almasının ardından NFC tabanlı ilk Symbian uygulaması da Ovi Store'a girdi. Bu uygulamalar kullanıcılar tarafından kabul görürse Nokia yeniden yükselebilir.

Symbian Belle sürümü Nokia'nın NFC uygulamalarını teşvik etmesine yönelik yeni bir adım olsa da Nokia'nın NFC konusunda uzun süredir çalıştığını, testler yaptığını biliyoruz. Ovi Store'a giren Xchange adlı uygulamanın şimdilik NFC destekli C7 sahiplerini ilgilendirdiği bahsediliyor. Xchange'i iki cihaz arasında kartvizit değişimi sağlayan Bump'ın NFC tabanlı olanı diye açıklayabiliriz. Bu NFC'nin dahil edilebileceği en basit uygulamalardan biri ama bu gibi ilk uygulamaların kullanımı Nokia kullanıcılarının NFC'ye ilgisini arttırabilir.

Android'in NFC konusunda uygulamaları artık ülkemizde de uygulanmaya başlandı. Apple da 5. nesil iPhone ile NFC adımı atabilir ama Nokia'nın Nfc-Hub ile NFC kullanımını desteklemesi Avrupalı şirketin bu konuda hassas olduğunu gösteriyor. NFC Hub'da NFC ürünleri ile çeşitli kampanyaları öne çıkarılıyor ve QR kod okuyuculara rakip çalışmalar yayınlanıyor.

Akıllı telefon pazarında zirveyi kaybetmiş olsa da Nokia'nın halen dünyanın en iyi bilinen cep telefonu ücreticisi olması yerel iş ortaklarıyla yenilikçi adımlar atmasını kolaylaştırabilir. 2016 yılında POS cihazlarının yaklaşık yüzde 85′inin NFC desteğine kavuşacağı beklentisi de Nokia için umut verici. NFC'nin POS cihazlarıyla mobil ödeme tarafını geliştirmesi dışında NFC etiketleri gibi cihaz bağımsız çeşitli uygulamalar da yakın alan iletişiminin kullanımını arttırabilir.

Microsoft'un kurumsal taraftaki gücünü yeni Nokia cihazlarında NFC desteğiyle buluşturma ihtimali de Nokia'nın popüleritesine katkı sağlayabilecek diğer bir sebep. Kısacası kullanıcı profilini geliştirdiği takdirde Nokia'nın önümüzdeki dönemde NFC ile öne çıkması mümkün.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.