Steve Jobs'un Biyografisi 24 Ekim Haftasında Türkiye'de
Genel

Steve Jobs'un Biyografisi 24 Ekim Haftasında Türkiye'de

Dün akşam hayata veda eden Apple'ın kurucusu ve eski CEO'su Steve Jobs'un bilgisi dahilinde kitaplaştırılan ilk biyografisi yakında Türkçe olarak ülkemizde olacak.  "Steve Jobs - Biyografi" adlı kitap Domingo Yayınevi tarafından okurlara sunulacak.

Walter Isaacson tarafından yazılan kitabın baskı tarihi Amerika ve İngiltere'de 24 Ekim 2011 olarak değiştirildi. Daha önce açıklanan tarih 21 Kasım 2011'di.

Domingo'dan aldığımız bilgiye göre  yazımı çok yakın bir tarihte biten kitabın son bölümleri iki hafta önce Domingo'ya ulaşmış ve kitap aynı hafta Türkçe olarak satışa sunulmak için hazırlanıyor.

Çevirisi Dost Körpe tarafından yapılan kitabın yazarı Walter Isaacson aynı zamanda çok satan Benjamin Franklin ve Albert Einstein'ın biyografilerinin de yazarı.

Steve Jobs'un hayatına atfedilen bu kitap, Jobs'un istifasını da içeren en kapsamlı biyografi olacak.

Time Dergisi, Jobs'un ölüm haberini vermek için baskısını durdurdu. Bu Jobs'un 8. kez Time'a kapak olmasını sağladı. Ölüm haberi üzerine teknoloji dünyasının bir çok önemli ismi taziye dileklerini açıkladı.  Bill Gates üzüntüsünü bir blog yazısıyla paylaştı ve resmi olarak nitelendirebileceğimiz söz konusu biyografinin ön siparişi yüzde 42.000 arttı.

Sözü fazla uzatmadan sizi kitabın tanıtım metniyle başbaşa bırakıyoruz.

28 EKİM 2011

Tüm Dünyayla İle Aynı Hafta Türkçe Baskısıyla

Çok satan Benjamin Franklin ve Albert Einstein biyografilerinin yazarıWalter Isaacson, Apple’ın kurucularından Steve Jobs’ın, kendisiyletam işbirliği içinde yazılmış tek biyografisini sunuyor.

Jobs’la iki yıldan uzun süre boyunca yapılan kırktan fazla röportajın -ayrıcayüzden fazla akrabasıyla, arkadaşıyla, hasmıyla, rakibiyle ve iş arkadaşıylayapılan görüşmelerin- temel alındığı bu kitap, kusursuzluk tutkusuyla veazmiyle altı endüstride (kişisel bilgisayarlar, animasyon filmler, müzik,telefonlar, tablet bilgisayarlar ve dijital yayıncılık) çığır açmış yaratıcı birgirişimcinin inişli çıkışlı hayatını ve güçlü kişiliğini anlatıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki toplumlar dijital çağ ekonomileri kurmayaçalışırken, Jobs yenilikçiliğin ve uygulanabilir hayal gücünün mutlak ikonuolarak öne çıkıyor. 21. yüzyılda değer yaratmanın en iyi yolunun yaratıcılığı teknolojiyle birleştirmek olduğunu biliyordu, bu yüzden hayal gücüatılımlarını takdire şayan mühendislik başarılarıyla birleştiren bir şirketyarattı.

Jobs bu kitabın yazılma sürecinde işbirliğinde bulunsa da, yazılanlarüstünde söz sahibi olmayı ve hatta kitabı yayınlanmadan önce okuma hakkını bile istemedi. Hiç sınır koymadı, tersine tanıdığı insanları dürüst konuşmaya teşvik etti. “Gurur duymadığım bir sürü şey yaptım, örneğin 23 yaşındayken kız arkadaşımı hamile bırakmam ve sonrasındaki tavrım bunlardan biri,” dedi. “Ama öğrenilmesine izin veremeyeceğim kadar kötü sırlarım yok.”

Jobs birlikte çalıştığı ve rakip olduğu insanlar hakkında içtenlikle ve bazen zalimce konuşuyor. Arkadaşları, düşmanları ve iş arkadaşları da aynı şekildedavranarak, onun iş hayatına yaklaşımını biçimlendiren tutkularından,takıntılarından, mükemmeliyetçiliğinden, sanatçılığından, huysuzluğundan, kontrol saplantısından ve sonuçta ortaya çıkan yaratıcı ürünlerden dobraca bahsediyorlar.

Jobs çevresindeki insanları çileden çıkarabiliyor ve umutsuzluğa sürükleyebiliyordu. Ama kişiliği ve ürünleri birbiriyle bağlantılıydı; tıpkı Apple’ın donanımlarıyla yazılımlarının genellikle olduğu gibi, entegre birsistemin parçalarıydı. Onun öyküsü yaratıcılıkla, karakterle, liderlikle vedeğerlerle ilgili, hem eğitici hem de uyarıcı bir öykü.

Son bölümlerinin yazımı devam eden ve Steve Jobs’un yakın dönemdeki istifasını da içerecek kitap tüm dünyayla aynı hafta Türkçe olarak DomingoYayınevi tarafından yayımlanacak.

WALTER ISAACSON: Aspen Enstitüsü’nün CEO’su Walter Isaacson CNN’de başkanlık ve Time dergisinde sorumlu yazı işleri müdürlüğü yaptı. Einstein: His Life andUniverse, Benjamin Franklin: An American Life ve Kissinger: A Bioghraphykitaplarının yazarıdır.

Yorumlar (9)
 1. Alican Alican

  http://thankyouforeverythingstevejobs.com/ eğer herhangi bir şey için Steve Jobs a teşekkür etmek isterseniz...

  1. Bülent Aydin Bülent Aydin

   Steve Jobs iyi bir gözlemciydi ve innovativ yetenkelere sahipti , ama bunun dışında dünyayı değiştirdi derken biraz abartılmıyor mu ? İnsanlığa ne kazandırdı (mutlu bir azınlık için güzel ürünler çıkardı) , Afrika'da açlık mı azaldı, Çin'de köle olarak Apple ürünleri üretiminde çalışanların sayısı mı azaldı vs. ?

   1. Murat Murat

    Bencede gerçekten dünyayı değiştirdi.O olmasaydı şu an ki teknolojiye ulaşmamış olurduk.Şimdiki teknolojiyi 10-15 yıl sonra yaşıyacak olurduk.Bir iPhone kullanıcısı olarak söylüyorum ki dünyanın en iyi telefonudur.Eğer iPhone olmasaydı ilkel teknolojilerle yaşamımızı sürdürecektik.iPod,macbook,itunes,appstore,appletv bunları saymadım bile.

    Ama sizin dünyayı değiştirmekteki kriterleriniz farklı olabilir.Saygı duyarım.

    Benim kriterlerime göre dünyayı değiştiren bir deha.

   2. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

    mobil uygulama pazarı denen bir pazarın yaratılmasını sağladı. bu pazar nokia tarafından ortaya atılmış olabilir ama ölü bir pazardı. bunu canlandıran ve tabiri caizse milyonlarca insanın evine ekmek götüreceği bir hale gelmesine neden olan kişi Steve dir. Biz şuan bunu yapmıyor olsaydık Çindeki sizin köle dediğiniz kişiler şuan açlıktan ölüyor olabilirdi?

 2. Koç Blog Koç Blog

  90ların sonuna kadar iflas etti edecekken telefon piyasasına normalin çok üzerinde fiyatlarla ve beleş reklamlar sayesinde insanlara çok abartılarak sunulan ürünleri pazarlayarak ailesine büyük bir servet bıraktı.

  Aletler sadece ergonomik olarak çok iyiler buda kendisinin çok iyi tasarımcı olmasından kaynaklanıyor ama işlevine göre fiyatları çok kazık olan ürünler bunlar.

  1. Bares Bares

   Adam ulkesinde ucuza satio bizim ulkemizde 400$ lik telefon 2000 tl oluyor bizde vergiyi alanlar mi ailesine servet kazandirio o adam mi!!!!!

  2. Orkun Orkun

   Ne kadar basit bir yorum. Steve Jobs ve Apple'a getirdiği kültürü anlamadani bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın kolaycılığıyla harmanlanmış basit, ucuz bir yorum.

   Apple ürünlerinin hiç biri abartılarak sunulmamıştır, mac os x kullanırsan, microsoft ürünleri için bu yorumu yapman normal olabilir ama steve bunu hak etmez.

   Kazık kelimesi ancak bir ürünü kopyalayıp 2 günde satışa sunan firmalar için geçerli olabilir. Oysa, ilk mağazasının dizaynı için 9 ay uğraşmış ve cam merdivenden ürünlerin sergilendiği masalara kadar ödül almış bir firma her kuruşu hakeder. Fiyatları da kendi ülkenize göre karşılaştırmayacaksınız. Yurtdışındaki ve kdv ve vergi konulmamış neredeyse yarı fiyatına satılan amerika ve avrupa fiyatlarına bakacaksınız.

 3. Umit Yilmaz Gunes Umit Yilmaz Gunes

  "Bu Jobs’un 8. kez Time’a kapak olmasını sağladı."

  Jobs kendi olumunden bir cikar sagliyormus gibi olmus cumle.

  1. Aynen öyle anlatım bozukluğu var. Neden oldu gibi bişey olması lazım