Muziky.com: Fizy İlham Vermeye Devam Ediyor
Arama
Girişim

Muziky.com: Fizy İlham Vermeye Devam Ediyor

Muziky.com

Muziky.comBugüne kadar Fizy‘den ilham alan çok sayıda girişimle karşılaştık. Bunların (şimdilik) sonuncusu Muziky.com. Fizy’ye benziyor, özgün olmak istiyor ama telif hakları konusunda kaygıları var.

Flash ve Javascript altyapısına güvenen Muziky, radyo bölümüyle Fizy’den ayrılıyor. Dünyada en çok dinlenen yaklaşık 30 kadar radyoya Muziky.com’da ulaşmak mümkün. Popüler radyoları dinlemiyorsanız, bu sayının artması için talepte bulunmanız da mümkün.

Şu anda test sürecinde olan ve Jukebox adı verilen özellik Fizy’nin Mood ihtiyacını karşılamak için tasarlanmış. Bunu girişimin kurucusu aynı şekilde ifade ediyor. Şimdilik sadece 2 (slow, relax) seçim hakkı var. Yeni kategoriler ve özellikler geliştirilme sürecinde.

Üye olunduğunda kullanıcılara sınırsız liste oluşturabilme ve bu listelere sınırsız müzik ekleme özelliği sunuluyor ama ben liste oluşturup müzik eklemeyi başaramadım. Yeterli üye sayısına ulaşıldığında, üyeler için profil oluşturabilme, listeleri görebilme, liste paylaşabilme, üyeler arası  mesajlaşma gibi özellikler sırada bekliyor.

Haziran ayında yayına başlayan girişim şu anda günde ortalama 7500 parça ve toplamda yaklaşık 160 saat radyo dinletir duruma gelmiş. 30 yaşına varmamış bir grafiker tarafından geliştirilmiş olan Muziky.com’da reklam yayınlanmadığı için şu anda bir geliri bir geliri yok. Muziky, Fizy’nin yolundan gitse de Fizy’nin yaşadığı telif hakları sorunlarını yaşamak istemiyor. Muziky.com/insane adresinde telifli müzik yayını yapmayı da planlıyor.

Girişimin sahibi ihtiyaç dışında reklam yayınlamak istemediğini, Muziky.com’un belki bir gün kapatılmasına da sebep olabileceğini söylediği telif hakları davasına karşı sponsor desteği arayabileceğini söylüyor. Farkettiğiniz gibi girişmin sahibi adını paylaşmak istemiyor ancak bunun onu pek güvende tutacağını düşünmüyorum.

Muziky.com

Muziky’nin kurucusu Fizy’yi kendinden bir kaç beden, hatta rakip olamayacak kadar büyük, Juzp.net‘i ise kendisinden daha popüler ama rakip olamayacak kadar ‘farklı’ görüyor.

Muziky her yeni parçada farklı arkaplan resimleri (şimdilik 53 tane) göstererek renkli bir kullanım sunuyor. Müzik dinlerken ne kadar sitede kalırsınız bilmiyorum ama durağan bir tasarımın ötesine geçilmiş olması (kullanıcılar da [email protected]’a duvarkağıdı gönderebiliyor) ancak böyle bir sitede kabul edilebilirdi.

Muziky şimdiye kadar gördüğüm en iyi Fizy benzeri girişimlerden biri. Fizy’de yaşanacak değişikliklere isyan bayrağı çeken kullanıcıların yeni durağı olabilir. Eğer logo (yazı karakteri) ve siyah beyaz renk tasarım tercihini değiştirirse kendisini Fizy kopyası olarak anılmaktan da kurtarabilir. Ticari bir başarıya ulaşıp ulaşamayacağı ise bu şartlar altında tam bir bilinmez..

Facebook.com/mymuziky ve Twitter.com/muzikycom adreslerinden Muziky’yi takip edebilirsiniz. 

Yorumları GösterYorumlar Gizle (20)
 1. oktayelipek dedi ki:

  Gönül rahatlığı ile klon denebilir …

 2. SecmenUs dedi ki:

  benim aklıma gelmişti. gerçekten…

 3. Göktuğ dedi ki:

  Zaten bu sistemlerin çoğu benim geliştirdiğim sistemin altyapısını kullanmaktadır. Bu arkadaşa da ben satışı gerçekleştirmiştim. Yolunda başarılar diliyorum. Sitesini kısa sürede küçükte olsa belli bir kitleyi ulaştırmayı başardı.

  http://tinypay.me/~CFFa1bg – Satış Yeri

  1. elcin dedi ki:

   selam sizin emailinize mesaj attim bir zahmet bakarmisiniz ….

  2. Hasan dedi ki:

   Selam. Size mail atmıştım, yanıt alamadım.

   1. elcin dedi ki:

    selam hasan http://tinypay.me/~CFFa1bg bu satis sitesi senin mi bende sizden cevab bekliyorum sizin mesahiniz bana iletilmemis bekliyorum [email protected] bu email adresine bir zahmet mesaj yazarmisiniz …..

 4. Mustafa Akülker dedi ki:

  bende yaptım ne var 🙂 raprizy.com

 5. Ilker Bluescreen dedi ki:

  Pardon da yorumum niye geri çevrildi? Baya baya “be original” yazıyor yani. Durumu anlatıyor sonuçta.

 6. MrAuTHoR dedi ki:

  Daha önceden yapılmış ve duyulmuş projelerin benzerleri yapılacaksa,esinlenilen projenin üstüne bir şey konulmadan ve kullanıcılara esinlenilen projeden çok daha cazip imkanlar sunulmadığı sürece yapılan proje her zaman esinlenilen projenin gölgesinde kalmaya mahkum olacaktır.

 7. Emre Gökşin dedi ki:

  Tasarım güzel ama basit hatalar var. Örneğin çalan müziğin paralelinde video seçeneğini tıklandığında senkronizasyon bozuluyor.

  Site kendi kitlesini oluşturabilecek potansiyele sahip.

 8. Erol AKTAŞ dedi ki:

  Radyo özelliği tek farkı. Bildiğimiz klondan fark yok

 9. Bülent dedi ki:

  Ne çekemez insanlarsınız ya hu, adam amator olarak sıfır gelirli bir site yapıyor yazdıklarınıza bakın. Üstelik ihtiyaç olmadıkça reklam koyulmayacak diyor.
  güzel bir girişim örneği işte,
  klon-mlon değil, bir çok klona taş çıkartır bu site,
  sahibi arkadaş üzerinde birazdaha çalışma yaparsa çok daha iyi bir konuma gelebilir.
  radyo özelliği müthiş… nerde var başka bukadar hızlı bir radyo sistemi? keşke birazdaha chillout kanalı ekleseler… Tebrik ederim güzel site, reklamsız olması cabası…

  1. adnan dedi ki:

   bencede helal olsun. gayet güzel bir site olmuş. Radyosu dediğin gibi çok hızlı

 10. Mevlüt dedi ki:

  Site görsel yönden çok başarılı çok hoşuma gitti aslında. Fırat beyin dediği gibi en azından fontlar değişse 10 numara olacakmış.

  Jukebox özelliği gelişirse fizynin moodunu geçeiblir bence. şuanda biraz zayıf gözüküyor.

  Bedava ve reklam kalabalığı olmadan böyle siteler görmek oldukça keyif verici,

  klonmuş filan geçin bunları. bence Fizyden sonra en iyi alternatiflerden birisi…

 11. Ant Ekşiler dedi ki:

  Bu yeni açılan siteleri haber yapacağınıza, http://www.vupas.com ‘u yapmanızı beklerdim. Bildiğim kadarıyla Vupas, fizy ‘den sonra ikinci geliyor.

 12. mehmet tunç dedi ki:

  webrazzi nin site tanıtımında biraz daha özenli olması gerekiyor bence.bu kaçıncı fizy klonu tanıtımı anlamadım.daha özgün fikirlere ihtiyaç var.

 13. Ahmet Vardar dedi ki:

  Facebook üzerinden müzik dinlemenize olanak sağlayan imozo.com u da denemelisiniz.

  Listen to free music -> http://www.imozo.com

 14. aHMET dedi ki:

  Boyle bir sitenin webrazzi’de anasayfaya çıkması hiç de hoş değil.

  Btw: insane kısmı da thesixtyone’a cok benzemiyor mu?
  http://www.thesixtyone.com/

Bir Yorum Yazın