Malzemem.com Yatırımı İle Emre Kurttepeli Dikey E-Ticarete Olan İlgisini Tasdikledi

Malzemem.com Yatırımı İle Emre Kurttepeli Dikey E-Ticarete Olan İlgisini Tasdikledi

Dragon's Den'in 2. sezonunda yatırımcıları etkileyemeyen ve programdan eli boş dönen Malzemem.com'un kısa süre önce Emre Kurttepeli ve Tiger Global'den aldığı yatırımla hedefine ulaşmış olduğunu öğrendik.

Yapı malzemeleri alanında hizmet veren e-ticaret sitesine Tiger Global ve Emre Kurttepeli dışında etohum kurucusu Burak Büyükdemir de ortak oldu.

etohum 40 şirketlerinden olan Malzemem.com'un aldığı toplam yatırım miktarı konusunda malesef bilgimiz yok ama girişimcilerinin Dragon's Den programında şirketlerinin %35'i için 350.000 TL istediğini biliyoruz.

Tiger Global'in %32, Emre Kurttepeli'nin %12, Burak Büyükdemir'in ise %3,2 hisse sahibi olduğu yatırım sürecinde, şirketin kurucuları Timur Tandoğar ve Tuğberk Keselioğlu ise %28,79 ve %24 hisse oranlarıyla girişimlerindeki yerlerini korudular.

Resmi kayıtlara geçen ve kesinleşen yatırım sonrasında Malzemem.com'un mevcut hisse dağılımını aşağıda paylaşıyoruz.

16 Mart 2010'da gerçekleşen Webrazzi Gündem: E-Ticaret toplantısında dikey e-ticarete verdiği önemi altını çizerek vurgulayan ve bu alana yatırım yapacağını dile getiren Emre Kurttepeli'nin son dönemlerde gerçekleştirdiği yatırımlarla sözünün arkasında durduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Şubat 2011'de gerçekleşen kozmetik ürünlerine odaklı Balerin.com yatırımı, ardından Mayıs 2011'de spor ürünlerine odaklı Sporcum.com yatırımı ile Emre Kurttepeli dikey e-ticarete olan inancını fazlasıyla göstermişti. Malzemem.com yatırımı ile farklı bir alana daha giriş yapan Emre Kurttepeli ve elbette yol arkadaşı Tiger Global, bu aktif dikey yatırımları ile bebek ve mobilya alanlarına da girerlerse Rocket İnternet'in önüne çıkmış olacaklar.

Hatırlarsanız Rocket İnternet'in Türkiye pazarına giriş planlarında 3 farklı dikey alan bulunuyordu. Bunlar da bebek, mobilya ve spor dikey pazarlarıydı. Tiger & Kurttepeli konsorsiyumu Sporcum.com ile zaten Rocket İnternet'in ilgi duyduğu spor alanında bir rekabet yaratmıştı.

Merak edenler için Emre Kurttepeli ile Webrazzi Gündem: E-ticaret toplantısında yapmış olduğum sohbetin daha önce canlı bloglama ile yayınladığımız notlarını aşağıda paylaşıyorum.

E. Kurttepeli: Ben dikey e-ticaret konuları yaklaşıncaya kadar biraz uzak duruyordum. Çünkü genel e-ticaret portallarında kar marjı çok yüksek değil, gerçek hayatta olduğu gibi. Ama dikey tarafta kar marjı daha iyi. O nedenle Balerin’e yatırım yaptık ve dikey e-ticaret sitelerinin dönemi olduğuna inanıyorum.

A. Kutsal: Dikey e-ticaret pazarının payını söyleyebilir misin?

E. Kurttepeli: 3-4 sene sonra ağırlığın dikeylerde olacağına inanıyorum. Çünkü ürün çeşidi dikeyde daha fazla. Belli bir uzmanlık üzerine siteyi optimize etmek de dikeyde satışlarının artmasını sağlıyor.

A. Kutsal: Kadınların e-ticaretteki durumunu nasıl görüyorsun?

E. Kurttepeli: E-ticarette bazı eksik alanlar var, mesela mücevher gibi. Kadınlar için daha yüksek karlı işler düşünülebilir. Yeni bir kategori icat edemeyiz ama o kategorilere ilgi ve uyumu üst seviyeye çıkarabiliriz. E-ticaret aslında ticaret bilgisine dayanır.

A. Kutsal yatırımların miktarını sordu.

E. Kurttepeli: 1 milyon doların altında yatırımlar yapmıyorum. Bu iş biraz cesaret işi ve Tiger bu alanda örnek bir yatırımcıydı. Girişimlere başlangıçta yatırım yapmak kolay değil, riskli. O nedenle referanslar oldukça önem taşıyor.

100 bin lira ile e-ticarete başlamak zor. İyi-kötü yatırımlarımız oldu. Yatırımlarımızın yükselen bir çizgiyi yakalayan girişimlere olması önemli. E-ticaretin tek ortakla yürütülmesi çok zor, 2-3 işine odaklı ortak olması daha iyi olur.

CTO yani işten anlayan teknik adam bulmak zor. Özellikle e-ticarette yavaş hareket etmek için zaman yok. 50-100 bin tl cirosu olan bir şirketin bugün yatırım olması oldukça zor.

A. Kutsal: Yabancı yatırımcılarla görüştüğümde 15 milyon doların üzerinde kaç çıkış oldu gibi sert sorular soruyorlar. Başlangıçtaki girişimler, az ciroya sahip işler sektörü genişletiyor ama bunun yanında büyük işler yapmaya çalışmalıyız. Mynet belki bunlardan biri olabilir. Sana göre en çarpıcı performans hangi alanda?

E. Kurttepeli: Fırsat etkisi gerçekten korkunç oldu. İhtiyacı olmayan şeyi alabiliyorsunuz. İndirimi kaçırmamak için ciddi satın almalar yapılıyor. Bu yalnız Türkiye’de değil, yurt dışında da böyle.

Türkiye’de M&A için yabancıların girdiği işler daha fazla potansiyele sahip. Diğer konularda gerçek ticaret alanında satın almalar mümkün olabilir. Trendyol için potansiyel alıcı Beymen olabilir. Ben Trenyol’a üye olduğumda site dahi yoktu.

Soru: Bir e-ticaret sitesine yatırım yapmak için baktığınız kriterler nelerdir?

E. Kurttepeli: İşin başındaki kişi ticaretten iyi anlamalı. Ciro da önemli. Günün sonunda yatırımcının bakacağı potansiyeldir. Sunacağınız potansiyel yatırımcının neyle ilgilendiğini netleştirir. Dikeyler önümüzdeki dönemde daha fazla öne çıkacak. Yurt dışında çorap, köpek maması önemli bir potansiyeldir mesela. Türkiye’de ise bu alanlara giriş yapmak pek kolay değil.

Satış metodu da önem taşıyor. Örneğin Zappos bir kaç ayakkabı göndererek (uygun olmayanlar iade edilmek üzere) kullanıcının online olarak ayakkabı almasını teşvik ediyor.

Özel alışverişte gönderilen günlük epostalar önemli. Gerçek dünyadan online dünyaya etki yaratmak çok büyük değil, PR anlamında atılacak adımlar faydalı olabiliyor. Genelde girişimlerin başında yatırım işe yapılır, pazarlamaya değil. Bir kişiyi siteye getirdiğinizde ise satışa dönme oranını yüzdelerle ifade edebiliriz.

Yurtdışında özel seyahat siteleri var ama frekansın düşük olması karlılığı azaltıyor. Buna dikkat etmek lazım.

Emre Kurttepeli ve Tiger Global'in dikey e-ticarete yatırımlarının devam edeceğini düşünüyorum. Çok hızlıca düşündüğümde de mobilya, bebek/çocuk, mücevher, ayakkabı, pet ürünleri gibi alanların ikilinin yeni hedefi olabileceğini düşünüyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.