Angry Birds: Bir Psikoloji, Sosyoloji ve Bağımlılık Hikayesi [İnfografik]

Angry Birds: Bir Psikoloji, Sosyoloji ve Bağımlılık Hikayesi [İnfografik]

Kısa sürede fenomen haline dönüşen Angry Birds'ü sadece bir oyun olarak görmek mümkün. Ama 300 milyon kez indirilen, üreticisi Rovio'nun değerini 1 milyar dolara ulaştıran ve bir dakika içerisinde oyuncular tarafından toplam 200 milyon dakika oynanan bir oyunu sadece bir oyun olarak görmek konuyu biraz hafife almak anlamına geliyor.

İşte bu yüzden pazar araştırma firması AYTM, işin içine psikoloji ve sosyolojiye de katarak 1000 oyuncu üzerinde gerçekleştirdiği Angry Birds araştırmasını bir infografik olarak yayınladı.

Angry Birds hakkındaki önemli istatistiklerin yanı sıra oyunun psikoloji ve sosyoloji açısından da ele alındığı infografiğin son bölümünde ise işin bağımlılık kısmı değerlendiriliyor…

Oyunun hem ücretli, hem ücretsiz sürümleri bulunuyor. Araştırmaya göre erkekler kadınlara göre Angry Birds için para harcamaya %35 oranla daha meyilli. Yaşlara göre bakıldığında ise 18-24 yaş aralığı, 25 yaş ve üzerindeki gruba göre ücretli bir sürüme sahip olmayı %33 oranla daha yakın. Bu ikisini birleştirdiğinizde ise 18-24 yaş aralığındaki erkeklerin oyunu satın alma oranının, 25 yaş üzeri kadınlara göre %76 daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor.

Bugüne kadar 100 milyarda fazla kızgın kuşun dijital semalarda süzüldüğü tahmin ediliyor. Mavi gökyüzündeki kuşların sayısının ise 100 milyar civarında olduğu düşünülüyor.

İşin psikoloji kısmına gelecek olursak Angru Birds oyuncularının %32'si oyundan sonra biraz daha rahatlamış olduklarını söylüyorlar. Oyundan sonra stresli hale geldiklerini söyleyenlerin oranı ise %23 civarında.

Oyuncuların %58 Angry Birds oynadıktan sonra ruh hallerinin olumlu olarak değiştiğini söylerken, kötüye gittiğini iddia edenlerin oranı %5. Hali hazırda işsiz olan oyuncularda oyundan sonra endişe hissine kapılanların oranı iş sahibi olanlara göre 2 kat daha fazla. Kendilerini oyundan sonra daha öfkeli hissedenlerin oranı da işsiz oyuncularda, iş sahibi olanlara göre 2,25 kat daha yüksek. 18-24 yaş aralığındaki gençler ise 25 yaş üzeri oyunculara göre 5 kat daha yüksek ihtimalle kendilerini daha kötü hissediyorlar.

Tüm oyuncuların %53'ü Angry Birds oyunun onlara keyif verdiğini, %50'si kendilerini rahatlattığını, %39'u ustalaşma hissine kapıldıklarını, %19'u öfkelendiklerini, %19'u kaygı duyduklarını, %24'ü ise sinirlendiklerini ve alınganlaştıklarını söylüyorlar.

Oyuncuların %54'ü arada sırada Angry Birds'e bağımlı oldukları hissine kapıldıklarını düşünüyorlar. Bunu sık sık düşünenlerin oranı %15, her zaman düşünenlerin oranı ise %13. Bağımlılık hissine asla kapılmayanların oranı ise %18. Yani oyuncuların %82'si öyle ya da böyle Angry Birds'e bağımlı oldukları hissine sahipler…

Michael Chorost, Psychology Today'de oyunun neden bu kadar çok alışkanlık yaptığını şu 4 nedene bağlayarak açıklıyor:

1) Kolay öğrenilmesi,

2) Bir şeyleri patlatma hissinin neden olduğu ödüllendirme hissi,

3) Oyunun fizik kurallarının gerçekçi olması,

4) Grafiklerin ve seslerin eğlenceli olması.

Chorost'a göre tüm bunların birleşimi ise merkezi sinir sistemini etkiliyor ve vücudun dopamin salgılamasına neden oluyor. Salgılanan dopamin ise kişinin o anki ruh haline göre yukarıda sıralanan farklı etkilere neden oluyor.

Peki bu bağımlılıktan nasıl kurtulabiliriz? Ne yazık ki ilaç firmaları henüz bir Angry Birds bandı üretebilmiş değiller. Şu an için tek kalıcı çözüm oyunu silmek gibi görünüyor. Fakat oyuna olan bağımlılıklarından rahatsızlık duyanların sadece %12'si bu çözümü uygulayabilmişler. %12'si ise buna sıcak bakıyor ama o son adımı henüz atabilmiş değiller. Geri kalan %76'lık kesim ise Angry Birds bağımlılıkları ile yaşamayı tercih ediyorlar…

(İnfografiğin üzerine tıklayarak daha büyük halini görebilirsiniz.)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.