Marka ve “.com.tr” Uzantılı Alan Adı Tescili Nasıl Yapılır?
Genel

Marka ve “.com.tr” Uzantılı Alan Adı Tescili Nasıl Yapılır?

Açıklama: Erdem Genç, takım çalışmaları atölyeleri düzenleyen M3 Works'ün ve Park Kitap Yayınevi'nin sahibidir. Bu yazısı Webrazzi'de konuk yazar olarak yayınlanmıştır.

Bir marka yaratacaksanız -ki bu şirket adınız veya satmaya çalışacağınız bir ürün/hizmet olabilir- mutlaka patent durumunu araştırın. Önceden alınmış bir patent işinizi büyütünce karşınıza çıkabilir ve çeşitli sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Olumsuz bir tecrübem ve iki yılı aşkın süredir süren can sıkın bir davam olduğu için özellikle bahsetmek istedim.

Aynı şekilde günümüzde hizmetlerinizi duyuracağınız internet alan adı da oldukça önemli. Sabanci.com’un önceden Sabancı Grubu’na ait olmadığını, sonradan yüksek bedeller ödeyerek aldıklarını biliyor muydunuz?

Şirketinizin adını Ticaret Odası’na bile kaydetseniz art niyetli biri veya daha önceden o markanın patentini almış bir hak sahibi bu isimde hak iddia edebilir ve onca emek harcadığınız işinizi bu isimle yapmanız engellenebilir. Böylesine sorunlar oluşmaması için baştan önlem almakta fayda var.

Eğer markanıza güveniyorsanız –ki bir girişim yapıyorsanız güvenmelisiniz- bu gereksiz bir harcama değil aksine yatırımdır.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Bu işi bir marka - patent ajansıyla birlikte yapabileceğiniz gibi (yaklaşık 200 TL marka başı hizmet bedeli alırlar) eğer e-imzanız varsa Türk Patent Enstitüsü’nün web sitesinden kendiniz de yapabilirsiniz (E-imza bedeli de yıllık 150-200 TL arasındadır). Ama eğer bu konuda çok bilginiz yoksa profesyonel destek almanızı tavsiye ederim. Çünkü bir şeyleri yanlış yaparsanız geri dönüşü yok.

Türk Patent Enstitüsü’nün web sitesinden de görebileceğiniz gibi marka patenti sınıf seçerek alınıyor. İşinize en uygun sınıflarda almalısınız ama sınıf başına ücretlendirme olduğu için abartmamakta fayda var. E-Ticaret türü işlerde 35. Sınıf (internet hizmetleri ve başka tür hizmetleri içerir) alınır. Bir de işin offline alanını eklemenizi tavsiye ederim. Gidişat belli olmaz belki yarın öbür gün offline mağazalar da açabilirsiniz.

Aldığınız her sınıf sizi o sınıfta marka hak sahibi yapar. Farklı sınıflarda başkaları o ismi tescil ettirerek o markayı kullanabilir. Bunu da göz ardı etmeyin.

Marka - patent ajansından destek alıyorsanız düşündüğünüz markaları sizin için ücretsiz araştıracaklardır. Ancak siz de TPE’nin sitesinden kendiniz aratarak basit bir araştırma yapabilirsiniz. Yine de emin olmak için olumlu bulduğunuz markayı bir de ajansa sorup öyle başvuru yapın.

".com.tr" Uzantılı Alan Adı Tescili Nasıl Yapılır?

Alan adı sorgulamasını birçok internet sitesinden sorgulayabilirsiniz. Bazı alan adları alınmış gibi görünse de satılmak üzere alınmış olabilirler. Hemen vazgeçmektense bir iletişime geçip fiyat almakta fayda var. Fiyat alırken aklınızda olsun: Aldığınız şeyin maliyeti 10 dolar! Yani size fahiş fiyatlar da sunsalar oldukça yüksek pazarlık oranları olasıdır.

.com Alan adları dışında .com.tr alan adları da oldukça önemlidir. Ayrıca güven verir ve prestijlidir çünkü .com.tr alabilmek için ODTÜ’nün ilgili birimine çeşitli belgeler sunmak zorundasınız. .com.tr’yi Ticaret Sicil kaydınızla, yani şirket adınızla alabileceğiniz gibi (ör. M3.com.tr) marka patent belgenizle de (hatta başvuru belgenizle) alabilirsiniz. .com.tr’nin sadece Türkiye’ye açık olması ve alınmasının bir takım belgeler gerektirmesi sebebiyle istediğiniz ismi bulmanız daha kolaydır. Ama alabiliyorsanız .com’unu da almakta fayda var. İnsanlar genellikle ikisini karıştırabiliyor.

Bir e-ticaret projesi yapacaksanız .com buna daha uygundur. Şirket kurumsal sayfaları için ise .com.tr daha uygundur. Bazı şirketler ise uluslar arası işleri için .com, yerel işleri için .com.tr’yi kullanır (ör Sunumax.com ve sunumax.com.tr)

.com.tr alırken “ilk gelen alır” prensibi işlediğinden markanızı başka bir sınıfta tescil eden biri bu uzantıyı alabilir. Dikkatli olun. Mümkünse marka başvurusunu yapar yapmaz .com.tr adresini de alın.

Ticari işler için mutlaka .com uzantısını kullanın. .net servis sağlayıcıları, .org ise dernekler için uygundur. Ancak .org.tr ciddi bir dernek olduğunuzu gösterir zira yine .com.tr gibi çeşitli belgeler gerektirir. .biz, .info gibi adlar ilk çıktıklarında heyecan uyandırsa da bugün yalnızca diğer alan adları dolu olduğunda mecburiyetten ve arama motoru optimizasyonları konularında kullanılıyorlar. Bu amaçlı kullanılan ve belge gerektirmeyen .tr uzantılı alan adları ise .gen.tr (Genel), .info.tr ve .web.tr.

Ayrıca isminiz.com.tr almak için nüfus cüzdanı fotokopiniz yeterli. Tabi burada da “ilk gelen alır” prensibi işlediği için sizden önce isminizin benzediği bir başkası almadıysa alabilirsiniz.

Görsel Kaynak: Damgapatent

Yorumlar (35)
 1. Gökhan Sabır Gökhan Sabır

  marka patenti diye bir kullanım yoktur.marka ve patent farklı şeylerdir.yazıda anlatılmaya çalışılan marka tescilidir.yazının acilen düzeltilmesi gerekiyor.

  Marka, bir işletmenin tüm varlıklarını temsil eden, benzer mal ve hizmetlerini diğer işletmelerin mal ve hizmetlerinden ayırt etmek için kullanılan İŞARETTİR

  Patent, bir kamu kurumu tarafından sanayi alanındaki bir buluşun sahibine verilen ve bu buluşun belirli bir süre korunmasını sağlayan bir belgedir. Ekonomik bir değere sahip olan bu belge, hak sahibine belirli bir süre için buluşun başkalarınca kullanılmasına izin vermek ve izinsiz kullanılmasını engellemek hakkını sağlar.

  1. web sitelerine göz attım, marka patenti terimini Türk Patent Enstitüsü de kullanıyor.

   1. Gökhan Sabır Gökhan Sabır

    Nereye baktınız anlamadım. Aşağıdaki linke bakabilirmisiniz. TPE'nin Sıkça sorulan sorularında bunu detaylıca açıklamış. Bu hatanın marka ve patent kavramlarının tam olarak bilinmemesinden kaynaklandığı belirtilmiş.düzeltilmesi gerekiyor.

    http://www.tpe.gov.tr/portal/default2.jsp?sayfa=227&konu=56

   2. Markazim Markazim

    Marka ile patent hatta endüstriyel tasarım ayrı konulardır.

    En kaba tanımlama ile irdelemek gerekirse marka ürünün adı, endüstriyel tasarım şekli, patent ise ürünün yapılış şeklidir.

    http://www.markazim.com/2011/07/26/merhaba-dunya/

 2. Erkin Tek Erkin Tek

  Markalaşmak hakkaten önemli. Amerikan markasına domain kaptırdım, eğer marka tescili yapmasalar alamazlardı.

  1. Bülent Bülent

   geçmiş olsun ama her marka tescili yapan ilgili alan adını (.com, vb. ise) alabiliyor mu?

 3. Domain alım satımı ile ilgilenenler ( benim gibi ) sıkça belirtmiş olduğunuz sorunlar ile karşılaşabiliyor.

  Elinizde bulunan güzel, jenerik bir domain'in hikayesi kimi zaman patent sahibi bir firma tarafından alınması ile sonuçlanabilir.

  Amerika’da yaşayan bir Türk Tarkan.com’u yıllar önce almış , Tarkan peki tabi domain’in kendisine verilmesini Uluslararası arenada tanınan birisi olduğunu söylemişti.

  Domaini Önceden alan kişi ise Tarkan’ın Türklerin Tarihinde bilinen tanınan meşhur bir kahraman olduğunu söylerek kendisini savnumuştu ve onun hayranı olarak bu domain adresini satın aladığını söylemişti.

  Bu ve benzeri bir çok konuyu bu yazı ile bağlantılı olarak sizlere örnek gösterebilirim. Patanet almak , hak sahibi görünmek bunlar önemli şeyler , göz ardı etmemek lazım.

  Saygılarımla

  Hakan Y.

  1. Teşekkürler Hakan Bey. Sizin gibi yazının anlatmak istediğini içtenlikle anlayan birçok Webrazzi okurunun olduğunu bilmek güzel.

 4. Domainom Domainom

  Yazıdan alıntı: 'Bazı alan adları alınmış gibi görünse de satılmak üzere alınmış olabilirler. Hemen vazgeçmektense bir iletişime geçip fiyat almakta fayda var. FİYAT ALIRKEN AKLINIZDA OLSUN: ALDIĞINIZ ŞEYİN MALİYETİ 10 DOLAR! Yani size fahiş fiyatlar da sunsalar oldukça yüksek pazarlık oranları olasıdır.'

  Büyük harflerle yazılmış kısım Türkiye'de domain işine (evet domaincilik bir iştir) nasıl bakıldığını çok iyi gösteriyor. Maliyeti 10 dolar demek nasıl bir ifadedir anlamak zor. Bir arsanın maliyeti nedir peki? Arsa; bir toprak parçası, maliyeti ne olabilir öyle değil mi? İşte bu yüzden sürekli diyoruz: önce bilinç. 'İnternet profesyonelleri'nin bile bu işe bakışı bu şekildeyse biz kime neyi nasıl anlatabiliriz ki?

  Türkiye'deki ilk 10 banka içinde yer alan bir bankanın .com uzantılı domaini ile ilgili başına gelenleri ben bizzat biliyorum (banka IT/bilgi işlem biriminin hatasından kaynaklanan bir durumdu). Veya, Facebook'un thefacebook.com domaininden facebook.com domainine geçiş yaparken 200,000 dolar ödediğini kaçımız biliyoruz?

  Ayrıca, ilk yorumda belirtildiği gibi marka patenti değil, marka tescili olur.

  Son olarak, yazının kalitesi ve com.tr domain alımı ile ilgili bu şekilde basit bir bilgi aktarımı maalesef Webrazzi'ye çok uygun düşmemiş.

  1. Biz Webrazzi'de farklı görüşlerinde yer alması gerektiğine inanıyoruz. Konuk yazarımız konuya bu şekilde değinmiş, bu görüş Webrazzi'nin tamamının görüşü değildir. Ancak Webrazzi yazarları da pek tabii bu şekilde düşünebilir.

   Sonuçta domain ticareti halen tartışılan bir konu ve tartışılmaya devam edilecek.

   1. Yusuf Esenkal Yusuf Esenkal

    Yazı malesef çok sığ. Gerçekten webrazzi'ye yakışan bir yazı değil. Sonuçta bir referans sitesi yanlış bilgileri ''konuk yazar yazdığı'' için yayınlamak zorunda değil.

   2. Domainom Domainom

    Farklı görüşlerin yer alması gerektiği konusunda hemfikiriz. Yalnız burada dikkat çektiğim konu, üzerinde tartışma olan bir konu değil.

    Benim burada karşı çıktığım 'boşverin domaini, 10 dolar maliyeti var' gibi bir yaklaşım tarzı. Bu konuda blogumda yayınladığım bir yazı tam da bu hususa değiniyor http://www.domainom.com/20110718/bir-domain-hikayesi-kim-almis-kardesim-bu-domainleri)

    Domain ticareti tartışılabilir ama kimin tartıştığı önemli: örnek olarak web profesyonellerinin tartıştığını söyleyebilir miyiz? Veya, domain ticaretini kimin nasıl tartıştığı ile ilgili en ufak bir örnek var mıdır?

   3. Yusuf bey yazı bize göre sığ değil. Genel durumu özetleyen çok sade ve net bir yazı. En önemlisi aynı yoldan geçmiş bir girişimcinin oluşturduğu bir içerik. Biz bu açıdan bakıyoruz.

   4. Sayın "domainOM",

    Burada anlatmaya çalıştığım, yazıda da geçtiği üzere "yüksek pazarlık oranları olasıdır". Başta 3000 USD istendiği halde 450 USD'ye satın aldığım domain var. Yani maliyet dediğimiz 10 USD'nin 45 katı, ama bizzat ödemişim. Yani bahsettiğiniz arsa örneğiyle alakası yok. Arsalarda kar oranı çok çok büyük bir oranda 45 katı olmaz. Hele hele ilk verilen fiyat, ilk satın alım fiyatının 300 katı olmaz. Özetle isteneni direkt ödemek yerine pazarlık edin "klavyeniz aşınmaz" diyorum. Pazarlık ediniz diye tavsiye vermek sizin değerlendirmeniz gibi yanlış veya doğru bir bilgi değil bir tavsiyedir.

   1. E pazarlık kültürü değil açık artırma kültürü var tabi :)

   2. en azından görmüş oldunuz sizde 10 dolara alınan domainin 100.000 katına (ve fazlasına) satılabildiğini. kaç bin katına satıldığının önemi yok. benim koyduğum fiyatın önemi var. ben bu rakamı istiyorsam budur. malın sahibi ben değilmiyim. 5 lirayada satarım 5 milyona'da. beğenmeyen başka kapıya...

  2. Yusuf Esenkal Yusuf Esenkal

   Ali Bey, sığ olmadığını düşünmenizin sebebi yeterince araştırma yapmamanız. Örneğin konuk yazarınızın ''Aynı şekilde günümüzde hizmetlerinizi duyuracağınız internet alan adı da oldukça önemli. Sabanci.com’un önceden Sabancı Grubu’na ait olmadığını, sonradan yüksek bedeller ödeyerek aldıklarını biliyor muydunuz?'' şeklinde verdiği bilginin doğrusunu bu linkten http://bit.ly/qkc9EB öğrenebilirsiniz.

   1. Yusuf Bey, Sabancı Grubu'nun zamanında yeterli önemi göstermeyerek zamanında almayı ihmal ettiği alan adını sonradan muhtemel yüksek maddi ve manevi bedelleri karşılayarak bahsi geçen kararı bulup ispatladığınız için teşekkür ederim. Sığ gibi önyargılı yaklaşımları size yakıştırmıyor ve gerekirse yüzyüze iştireye davet ediyorum.

   2. Hüseyin Alan Hüseyin Alan

    Yazıda verilen bilgi doğru.

    WIPO tahkiminde güçlü hukuk büroları tarafından temsil edilmek bedava mı? Sabancı Holding A.Ş. Arnold & Porter LLC tarafından temsil edilmiş. Elini çabuk tutup alan adını onbeş dolara tescil ettirmek varken saatlik ücreti asgari ücretten fazla olan avukatlar tutup bilinmeyen bir miktara WIPO tahkim kararıyla kendine transfer ettirmiş.

    Bilgi aldığımızda, sığ mıdır, derin midir diye hemen karar vermeden araştırdığımız belgeleri dikkatli okumalıyız.

   3. Gökhan F. Gökhan F.

    Hüseyin Bey, kesinlikle haklısınız. WIPO'ya tahkim başvurusu o yıllarda üçbin dolar civarındaydı, buna temsil ücretinin dahil olmadığı malum, temsil de altı haneli rakamlardan az değildir, buna da eminim, ancak bu tip harcamaların şirketin giderler kalemine yazıldığından da emin olduğum için Sabancı'yı sadece bir sivrisinek ısırmış denebilir. Onlara dokunmaz, alt tarafı daha az vergi öderler.

    WIPO, alan adını tahkim aracılığı ile devretse bile karşı tarafa geçmiş zararların tazmini veya duruşma masraflarının tazmini gibi herhangi bir yaptırımı olamıyor.

    Aynı durum Koç Holding'in de başına koc.com'la geldi. Burada adını yazamayacağım danışmanlara daha deneyimli hukukçulara ihtiyaçları olduğu defalarca bildirildi. Ama fayda etmedi, kendi deneyimsiz hukukçularıyla işe girdiler ve boylarının ölçüsünü fena bir şekilde aldılar. Şimdi soyadını hatırlamıyorum, Ergün isimli bir şahıs Koç Holding'le yumurtalık! geçmişti.

  3. Bence yazının kalitesinde bir sorun yok bence. Daha detaylı bilgi paylaşımını siz yaparsanız daha iyi olur. Ben bu konu ile ilgili ilk kez araştırma yapıyorum ve güzel bir giriş oldu. Ayrıca maliyeti de 10 dolardır, yanlış bir bilgi yok. Facebook gibi dünya devlerinin ödediği rakamlar piyasada iş yapan firmalar için bir örnek olamaz.

 5. Markazim Markazim

  marka ile patent sınai hakların birbirlnden farklı kavramlar. Kabaca tanımlamak gerekirse marka ürünün adını patent içeriğini korur. Bu yüzden markanın işaretl patentin tarifnamesi korunur.

 6. Evet gerçekten maliyeti 10 dolar. Olmadık bir alan adıyla karşılaşıyoruz hiç bir anlamı yok ama binlerce dolar istiyorlar.

  Birlikte alım yaptığım arkadaşım sordu bana. Abi normalde ne kadar bu isimler diye. Adam haklı olarak bilmiyor alan adının fiyatını.

  Konuya arama motorlarından gelen bir kişi için bence gerekli bir not düşülmüş. Ayrıca çok takılmayın sonuçta hepiniz 10 dolara alındığını ve binlerce katı fiyat istendiğini biliyorsunuz. Yazar orada onu bilmeyen için belirtmiş ki başka isim bulup 10 dolara da bu işi çözebilirsiniz demiş.

  1. Eniyisesli Eniyisesli

   Ben www.eniyisesli.com.tr aldim Once marka tescili basvurusu yaptim basvuru kagitlari ile isimtescil'e basvurdum odeme yaptim aldim toplami 300 tl mal oldu tskler.

 7. Murat E Murat E

  Güzel bir paylaşım olmuş. Fakat ben AZ uzantılı bir domain almak istiyorum. Ama Azerbaycanda bu işler çok pahalı. AZ uzantılı domaini nasıl alacağız bir türlü bulamadım. Bu konuda bilgi sahibi olan varmı

  1. Ertuğrul Halilzade Ertuğrul Halilzade

   Merhaba, bu konuda hostavrupa.net üzerinden satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

 8. İsmail İsmail

  Ben daha önce bir çok com tr başvurusu yaptım 1 saatte marka tescil başvuru evrakını aldım. Asist Patent firmasını bu konuda tek geçerim.Hem ekonomik hemde bu konuda uzmanlar..Macera aramayın bence www.asistpatent.com.tr sitesinden online başvuru bölümüde var..Tavsiye ederim arkadaşlar..

 9. Perihan Perihan

  bende urunadı.com.tr icin marka tescili yapmak istiyorum.urunler sektorde kullanılan urunlerin genel isimleri.yani herkesce bilinen isimler.acaba bunu almam mumkun mudur.

  ornek vereyim.

  www.yuzeytemizleyici.com.tr

  www.camtemizleyici.com.tr gibi.

  bu sekilde 10 adet com.tr li marka tescili yapmam gerekiyor.tescil firmasıyla calisamam cunku rakam epey artacak.dolayısı ile kendim ugrasacagım.

  biz bu sitelerde urunu tanıtırız.resimler bilgiler veririr ana firma sitemize linkler veriririz.kendi sitemizden de bunlara linkler veririz.online satıs yapmayız muhtemelen ama fiyat verisi gireriz.

  kısacası ilk etapta e-ticaret olmaz.belki ileride 6-7 ay sonra paypal ekleriz.diyecegim o ki e-ticaret yapmıyorsak dahi 35.sınıftan mı tescil etmeliyim.

  benim asıl sorunum sınıf seçimi.bu konuda beni aydınlatırsanız memnun olurum.size e-mailimi bıraktım

  perihan hanım.

 10. Erhan Genç Erhan Genç

  Merhaba,

  Web sitesi marka ve patent işlemleri için süreci nasıl başlatıyoruz?

 11. Merhaba benim konuyla ilgi bir sorum olucak.

  Örneklemem gerekirse microsoft.xxx gibi bir domaini boşta buldum ve aldım. Blog mahiyetinde kullanıcam,teknik içerikler yayınlayacağım,video dersler vs.Microsoft bana dava açabilir mi ? veya bu bizim markamız kullanamassın diyebilir mi ? Sonuçta uzantısı boşta ve bende parasını verip alıyorum.Böyle bir durumda işleyiş nasıl oluyor.

  Saygılarımla.

  1. Soner Bey Soner Bey

   Tanınmış Markalarda durum daha farklı gelişmektedir. Bilinirliği açısından dünyaya mal olmuş bir marka ile konusu ve sektörü dışında dahi olsa her türlü kullanım yasal izinle olmak zorundadır. Aksi takdirde cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalırsınız. Web sayfası, e-ticaret- jenerik veya jenerik olmayan com.tr alımları da dahil olmak üzere marka tescili, tasarım tescili, patent tescili işlemlerine ait her türlü soru ve danışmanlık için ücretsiz olarak tarafımıza ulaşabilirsiniz. Dahi Patent olarak bilgi ve tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak bizim için değerli sorumluluktur. Her türlü sorularınızı cevaplamak ve yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyarız. dahipatent.com

 12. Yiğit Pilevne Yiğit Pilevne

  Bence yazı gayet açıklayıcı olmuş. Sığ olduğunu düşünen arkadaşların detaylı yazıları gelirse, site daha da faydalı bir hale gelecektir. Emeğiniz için teşekkürler.

 13. Barıs Çetin Barıs Çetin

  arkadaşlar ben tescil işlerinde yuardımcı olabilecek bi arkadaş varmı bende bi alan adı bulup iş yapmak istıyom fazla sermeye yok da ama tescil yaptırıyomusun sonra bırı gelip habersizden alıyomus bu nasıl oluyo mağdur olmamak için ne yapmam gerekıyo ltf.. yardımcı olun

 14. Muharrem İnceoğlu Muharrem İnceoğlu

  Mükemmel bişey ne zamandır böyle bir şey arıyordum sayenizde çok faydalı bir konuyu öğrenmiş oldum teşekkürler.