Beriltech'in Yeni Projesi Adres.com Hangifirma.net'i Satın Alarak Açılışa Hazırlanıyor

Beriltech'in Yeni Projesi Adres.com Hangifirma.net'i Satın Alarak Açılışa Hazırlanıyor

Beriltech'in yeni projesi olan Adres.com ile ilgili kulağımıza pek çok şey geliyordu. Son olarak Beriltech'in, Onur Değerli'nin projesi Hangifirma.net'i satın alarak Adres.com'a entegre edeceğini öğrendik. Daha önce de yer verdiğimiz Hangifirma.net'i hatırlayacak olursak, şehirlerarası seyahatlarınız için kalkış ve varış noktalarını seçerek otobüs firma araması yapabiliyordunuz.

2009'da kurulan Hangifirma.net yüzlerce otobüs firma ve otogar bilgileri ile hava ve yol durumunu barındıran bir portal niteliğindeydi. Kullanıcıların otobüs firmaları hakkında yorum da yapabildiği servis aylık 80 bin tekil ziyaretçi ile toplam 250 bin sayfa gösterimine ulaşıyordu.

Beriltech'in yeni projesi Adres.com ise konum bazlı arama sunan yani Türkiye'ye özel adres sorgulatabildiğiniz ve harita üzerinde görebildiğiniz bir yapıda olacak. Temel olarak bir arama motoru olan Adres.com'da şirketler ve küçük işletmeler için de farklı unsurlar yer alacak. Ana sayfasında "Türkiye'deki tüm adresler ve adreslerdeki her şey" sloganıyla bizi karşılayan proje, 2 ay sonra beta yayınına başlayacakmış. Şu anda sadece Haritalar bölümü ulaşılabilir halde olan Adres.com'da hemen Fırsatlar linki dikkatimizi çekiyor.

Örnek olarak tıkladığımız Antalya haritası sayfasının sağında fırsatların açıklamalarına yer verilmiş. Bu yüzden Adres.com'un harita ve adres altyapısını oturttuktan sonra fırsat toplayıcı özelliğini yayına alacağını anlıyoruz. Zaten sitenin anasayfasında da Haritalar dışında iki farklı bağlantıya yer verilmiş; biri Fırsatlar diğeri ise Şirketler. Beriltech'in sahibi olduğu bir diğer projenin Fırs.at olduğunu bu noktada hatırlarsak, grup satın alma dünyasında konum bilgilerinin giderek daha önemli hale geldiğini söyleyebiliriz.

Adres.com'un Şirketler tarafında da yapacakları aslında tahmin edilebiliyor. Beriltech'in bir diğer projesi olan semantik şirket arama motoru/dizini Şirketçe.com'un verilerine Adres.com içerisinde yer verilirse, belki de Türkiye'de sadece birkaç girişimde olan binlerce şirket adres bilgisi bir anda haritalara işlenmiş olacak. Şu anda Google Maps'te dahi şirket adıyla arama yapıldığında çoğunlukla doğru sonuç bulunamazken Şirketçe.com'un sağlıklı verisiyle Adres.com'da çok başarılı geri dönüşler alınması mümkün. Kuşkusuz Adres.com'u öne çıkartacak nokta da bu olacak.

Hangifirma.net'in satın alınması aslında Beriltech'in Adres.com için yaptığı ilk satın alma da değil. Şirket geçen sene Haritalar.org'u da bu amaçla satın almıştı. Konum bazlı arama motoru olarak çok başarılı bir iş olacağını düşündüğüm Adres.com mobil tarafı da unutmayarak popüler tüm mobil cihazları destekleyecekmiş.

HangiFirma.net satın alması hakkında fiyat bilgisi vermeyen Beriltech kurucusu Devrim Demirel, girişimin direkt Adres.com'a entegre edileceği bilgisini veriyor. HangiFirma.net'in kurucusu olan Onur Değerli aslında eski bir Beriltech çalışanı, şu anda ise Nokta Domains'te çalışmasını sürdürüyor ve bu satın alma sonrasında da Nokta'da devam edeceğini belirtelim.

Beriltech'in yeni projesi Adres.com'u merakla bekliyoruz, proje hakkındaki yeni gelişmeleri  paylaşmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.