Artıları Eksileriyle Google'ın Motorola Satın Alması

Artıları Eksileriyle Google'ın Motorola Satın Alması

Google'ın Motorola'nın Mobil bölümünü satın alması kuşkusuz son günlerin en büyük haberiydi. Yabancı bloglarda konu çokca konuşuldu hatta sektör analistlerinin yorumlarına yer verildi. Pek çok kimse bu satın almayı Google'ın defansif bir hamlesi olarak değerlendirirken, Google'ın yaptığı bu en büyük satın alma Larry Page'in agresif tutumunun bir göstergesi olarak da yorumlandı.

Peki Google bu satın almayla yerinden oynattığı dengelerle doğru mu yanlış mı yaptı? Bugün bu sorunun kesin cevabını vermek çok mümkün değil belki ancak görüneler ışığında satın almanın getirdikleri ve götürdüklerini sıralayabiliriz.

Artıları:

  • Google, Android işletim sisteminin tüm meziyetlerini kullanabileceği mobil cihazlar geliştirerek mobil pazardan ciddi gelir elde edebilir.
  • Android'e yönelen patent davaları karşısında Google, Motorola'nın 17 bin patentiyle Microsoft ve Apple'ın başını çektiği rakiplerine karşı koyabilecek.
  • Motorola'nın geçtiğimiz aylarda Türkiye pazarına da giren Xoom tabletiyle Google geleceğin bilgisayarları için adım atabilir.
  • Son dönemde Apple'ın inanılmaz büyümesi ve piyasa değerini Exxon ile yarışır hale getirmesiyle Google biraz arka planda kalmıştı. Motorola satın almasıyla Google biraz daha fiziksel dünyaya kayarak, piyasa değerini buradan artırmayı planlıyor olabilir.
  • Google, bir anda Amerikan Android pazarında %29'luk paya sahip oldu.

Eksileri:

  • Google Android işletim sistemini kullanan mobil cihaz üreticileri arasında taraf haline geldi.
  • Google kısa sürede oluşturduğu ve Android'in bu kadar yaygınlaşmasına sebep olan üreticilerinin farklı yollara sapmasına sebep olabilir.
  • 12,5 milyar dolarlık satın alma yapması "Don't be evil" sloganının tersine fazlaca agresif bir çıkış olarak görüldü.
  • Satın almanın Larry Page'in başa geçmesinden sonra olması Page'i adeta savaş dönemi baş komutanı haline getirdi.
  • İnternet tarafından Facebook yüzünden sıkıntılı günler yaşayan Google'ın Android tarafında da çok rahat olmadığı ortaya çıktı. Bu tarafta da işler o kadar yolunda gitmiyormuş ki 12,5 milyar dolar gözden çıkarılmış.

Eminim yazmaya devam etsem bu maddeleri çok daha fazla artırabiliriz ancak en önemlilerinin bunlar olduğunu düşünüyorum. Google, Motorola gibi bir devi alarak tabii ki şirket için inanılmaz bir açılım yaptı. Apple'ın gelirlerini uçuran mobil ürün dünyasına adım attı. Rakipleri karşısında geriye düştüğü patent konusunda Motorola sayesinde neredeyse Microsoft ile eş patent sayısına ulaştı. Peki gerçekten bunlar Google'a başarı olarak mı geri dönecek?

Bana kalırsa hayır! Google Motorola'yı satın alarak bu noktaya kadar birlikte geldiği Android birliğini sarstı, hem işletim sistemini sağlayan hem de onu silah olarak kullanarak rekabet eder konuma geldi. HTC ve Samsung başta olmak üzere Android'e inanan şirketler başka seçenekleri denemek ve bir taraftanda Google'ın Motorola için Android'de ne geliştirmeler yaptığını izlemek zorunda kalacaktır.

Farklı seçenekleri değerlendirmek istediklerinde ise Microsoft'un Windows Phone'u ilk adres olacaktır. Microsoft'un olası bir şekilde Windows 8'i de zamanında ve başarılı bir şekilde çıkartması durumunda, oklar biran da tekrar Microsoft tarafına dönebilir. Google bu durumda elinde Motorola ile yalnız kalabilir. Nokia'nın da Windows Phone'u öne çıkartmasıyla, Android'in geleceğin mobil işletim sistemi olduğu yönünde raporlar değişebilir.

Açık konuşmak gerekirse ben Android'den bir türlü beklediğini bulamayanlardanım. Açık kaynaklı olması uygulama geliştirmediğim takdirde hatta uygulamada cihazın tüm performansına ihtiyaç duymadığım takdirde benim için bir anlam ifade etmiyor. Şirketler için ücretsiz olması en büyük artı ki Samsung'un karşı karşıya kaldığı patent ücreti yüzünden artık ücretsiz de diyemeyebiliriz. Bunun dışında işletim sisteminin en alt katmanlara kadar özelleştirilmesi sürüm güncellemelerinde sorunlara sebep olması nedeniyle çok uygulanabilir değil.

Android'in en büyük artısı iPhone karşısında dokunmatik ekranlara göre tasarlanmış piyasadaki tek işletim sistemi olmasıydı. Nokia'nın Symbian'ı bu seviyeye hiç getirememesi ve Microsoft'un yeni mobil anlayışa geç kalması Android'in bu kadar kısa sürede bu kadar başarılı olmasında bence en büyük etken. HTC'nin başarılı ürün ve arayüz tasarımları ile Samsung'un dünya çapında yayılmış satış ağını da unutmamak gerekiyor.

Bu kadar şeye rağmen tabii ki bu satın alma yüzünden Android pazardan silinecek demek anlamsız, sadece bu satın almanın işe yaramasının tek yolunun HTC ve Samsung'un Google'ın arkasında çok sağlam durmasıyla mümkün olabileceğini düşünüyorum.

HTC burada Google'ın durumunu umursamadan kendi yoluna bakabilir, sonuçta Google'ın Android'i olmasa HTC'nin bu büyüklüğe ulaşması pek mümkün değildi. Fakat Samsung gibi bir devin, patent konusundaki rahatsızlıkları Google tarafından çözülmezse, çok fazla bu platforma sadık kalacağına inanmıyorum. Samsung'un bir dönem kendi işletim sistemi Bada'yı denediğini de unutmamak gerekiyor.

Sonuç olarak, Google Motorola'yı satın alarak mobil dünyaya tam ortasından giriş yaptı ve mobil cihaz üretimini ana iş kolları arasına soktu. Google'ın Android'i yaymak ve patent sorunlarını çözmek için bu satın almayı yapması maddi anlamda ne kadar mantıklı bir iştir bilemiyorum. Ancak eğer Apple'da olduğu gibi mobil cihaz üretiminden inanılmaz gelirler hedefliyorsa neredeyse tüm Android pazarını domine etmesi gerekiyor ki bunu yaptığı durumda iş ortakları ciddi zarar görecektir. Bu zarar da dönüp dolaşıp yine Google'ın mücadele etmesi gereken bir sorun haline gelecektir.

Görsel Kaynak: Localytics

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.