Artıları Eksileriyle Google'ın Motorola Satın Alması
Mobil

Artıları Eksileriyle Google'ın Motorola Satın Alması

Google'ın Motorola'nın Mobil bölümünü satın alması kuşkusuz son günlerin en büyük haberiydi. Yabancı bloglarda konu çokca konuşuldu hatta sektör analistlerinin yorumlarına yer verildi. Pek çok kimse bu satın almayı Google'ın defansif bir hamlesi olarak değerlendirirken, Google'ın yaptığı bu en büyük satın alma Larry Page'in agresif tutumunun bir göstergesi olarak da yorumlandı.

Peki Google bu satın almayla yerinden oynattığı dengelerle doğru mu yanlış mı yaptı? Bugün bu sorunun kesin cevabını vermek çok mümkün değil belki ancak görüneler ışığında satın almanın getirdikleri ve götürdüklerini sıralayabiliriz.

Artıları:

 • Google, Android işletim sisteminin tüm meziyetlerini kullanabileceği mobil cihazlar geliştirerek mobil pazardan ciddi gelir elde edebilir.
 • Android'e yönelen patent davaları karşısında Google, Motorola'nın 17 bin patentiyle Microsoft ve Apple'ın başını çektiği rakiplerine karşı koyabilecek.
 • Motorola'nın geçtiğimiz aylarda Türkiye pazarına da giren Xoom tabletiyle Google geleceğin bilgisayarları için adım atabilir.
 • Son dönemde Apple'ın inanılmaz büyümesi ve piyasa değerini Exxon ile yarışır hale getirmesiyle Google biraz arka planda kalmıştı. Motorola satın almasıyla Google biraz daha fiziksel dünyaya kayarak, piyasa değerini buradan artırmayı planlıyor olabilir.
 • Google, bir anda Amerikan Android pazarında %29'luk paya sahip oldu.

Eksileri:

 • Google Android işletim sistemini kullanan mobil cihaz üreticileri arasında taraf haline geldi.
 • Google kısa sürede oluşturduğu ve Android'in bu kadar yaygınlaşmasına sebep olan üreticilerinin farklı yollara sapmasına sebep olabilir.
 • 12,5 milyar dolarlık satın alma yapması "Don't be evil" sloganının tersine fazlaca agresif bir çıkış olarak görüldü.
 • Satın almanın Larry Page'in başa geçmesinden sonra olması Page'i adeta savaş dönemi baş komutanı haline getirdi.
 • İnternet tarafından Facebook yüzünden sıkıntılı günler yaşayan Google'ın Android tarafında da çok rahat olmadığı ortaya çıktı. Bu tarafta da işler o kadar yolunda gitmiyormuş ki 12,5 milyar dolar gözden çıkarılmış.

 

Eminim yazmaya devam etsem bu maddeleri çok daha fazla artırabiliriz ancak en önemlilerinin bunlar olduğunu düşünüyorum. Google, Motorola gibi bir devi alarak tabii ki şirket için inanılmaz bir açılım yaptı. Apple'ın gelirlerini uçuran mobil ürün dünyasına adım attı. Rakipleri karşısında geriye düştüğü patent konusunda Motorola sayesinde neredeyse Microsoft ile eş patent sayısına ulaştı. Peki gerçekten bunlar Google'a başarı olarak mı geri dönecek?

Bana kalırsa hayır! Google Motorola'yı satın alarak bu noktaya kadar birlikte geldiği Android birliğini sarstı, hem işletim sistemini sağlayan hem de onu silah olarak kullanarak rekabet eder konuma geldi. HTC ve Samsung başta olmak üzere Android'e inanan şirketler başka seçenekleri denemek ve bir taraftanda Google'ın Motorola için Android'de ne geliştirmeler yaptığını izlemek zorunda kalacaktır.

Farklı seçenekleri değerlendirmek istediklerinde ise Microsoft'un Windows Phone'u ilk adres olacaktır. Microsoft'un olası bir şekilde Windows 8'i de zamanında ve başarılı bir şekilde çıkartması durumunda, oklar biran da tekrar Microsoft tarafına dönebilir. Google bu durumda elinde Motorola ile yalnız kalabilir. Nokia'nın da Windows Phone'u öne çıkartmasıyla, Android'in geleceğin mobil işletim sistemi olduğu yönünde raporlar değişebilir.

Açık konuşmak gerekirse ben Android'den bir türlü beklediğini bulamayanlardanım. Açık kaynaklı olması uygulama geliştirmediğim takdirde hatta uygulamada cihazın tüm performansına ihtiyaç duymadığım takdirde benim için bir anlam ifade etmiyor. Şirketler için ücretsiz olması en büyük artı ki Samsung'un karşı karşıya kaldığı patent ücreti yüzünden artık ücretsiz de diyemeyebiliriz. Bunun dışında işletim sisteminin en alt katmanlara kadar özelleştirilmesi sürüm güncellemelerinde sorunlara sebep olması nedeniyle çok uygulanabilir değil.

Android'in en büyük artısı iPhone karşısında dokunmatik ekranlara göre tasarlanmış piyasadaki tek işletim sistemi olmasıydı. Nokia'nın Symbian'ı bu seviyeye hiç getirememesi ve Microsoft'un yeni mobil anlayışa geç kalması Android'in bu kadar kısa sürede bu kadar başarılı olmasında bence en büyük etken. HTC'nin başarılı ürün ve arayüz tasarımları ile Samsung'un dünya çapında yayılmış satış ağını da unutmamak gerekiyor.

Bu kadar şeye rağmen tabii ki bu satın alma yüzünden Android pazardan silinecek demek anlamsız, sadece bu satın almanın işe yaramasının tek yolunun HTC ve Samsung'un Google'ın arkasında çok sağlam durmasıyla mümkün olabileceğini düşünüyorum.

HTC burada Google'ın durumunu umursamadan kendi yoluna bakabilir, sonuçta Google'ın Android'i olmasa HTC'nin bu büyüklüğe ulaşması pek mümkün değildi. Fakat Samsung gibi bir devin, patent konusundaki rahatsızlıkları Google tarafından çözülmezse, çok fazla bu platforma sadık kalacağına inanmıyorum. Samsung'un bir dönem kendi işletim sistemi Bada'yı denediğini de unutmamak gerekiyor.

Sonuç olarak, Google Motorola'yı satın alarak mobil dünyaya tam ortasından giriş yaptı ve mobil cihaz üretimini ana iş kolları arasına soktu. Google'ın Android'i yaymak ve patent sorunlarını çözmek için bu satın almayı yapması maddi anlamda ne kadar mantıklı bir iştir bilemiyorum. Ancak eğer Apple'da olduğu gibi mobil cihaz üretiminden inanılmaz gelirler hedefliyorsa neredeyse tüm Android pazarını domine etmesi gerekiyor ki bunu yaptığı durumda iş ortakları ciddi zarar görecektir. Bu zarar da dönüp dolaşıp yine Google'ın mücadele etmesi gereken bir sorun haline gelecektir.

Görsel Kaynak: Localytics

Yorumlar (10)
 1. Google Motorolayı satın almakla hata yaptı. Google ne yapacağını bilmiyor gibi görünüyor. Ocak ayından beri Android Telefonu kullanıyorum, fakat artık Android almayacağım. iPhone 5 önümüzdeki ay çıkıyor, büyük ihtimal onu alacağım inşallah.

  1. Utku Uçar Utku Uçar

   Zaten google'ın amacıda yeni kullanıcılar çekmek ve senin gibi mevcut kullanıcıları elinde tutmak. Önümüzdeki yıllar android cihazların çok gelişeceği bir gerçek. Önemli olan Apple'ın bu adım karşısında ki stratejisi. Ama şöylede bir gerçek var iphone android'in yanında taştan bir farkı olmasa bile, ben iphone'dan vazgeçmem. Android sempatik gelmiyor bana.

 2. Google-un Motorolayı satın almasının en büyük nedenlerinden biri hiç şuphesiz patentler. Özellikle Motorolanın mobil telefonların öncüsü olması nedeniyle bu patentler çok önemli. Apple-ın HTC ve Samsung-a savaş açmasına rağmen, Motorolayla aynı pazarın sıkı oyuncuları oldukları halde diğerli kadar üzerine gitmemesi de, Motorolanın elinin güçlü olduğu demekdir. Motorola "cell phone" patentini elinde bulunduran bir şirket - http://t.co/iEAyxdN

  Diğer yandan Microsoft da Motorolayla ilgileniyordu. Eğer Google hamle yapmazsan büyük ihtimalle rakibine kaptıra bilirdi ki, bu da hiç iyi bir durum olmazdı. Yani Google ne yaptığını gayet iyi biliyor diye düşünüyorum.

  Zaten isimleri geçen üreticiler HTC ve Samsung da zaten Androide sadık kalacak diye bir şey yokdu. Her iki üreticinin diğer platformalarda telefonlaı bulunuyor. Microsoft hepsiyle anlaşacakdı.

  Şu anda vaz geçerler diye bir şey yok. Mesela Samsung-un şu ana kadar Galaxy S gibi satan bir modeli olmadı. Bunlarda da Androidin payı çok büyük.

  Bence olayların sonucunun iyi ya da kötü yönde deyişme şansı tamamen eşit. Şimdi iş Google yöneticilerinin becerisine kalmış. 1-2 sene içerisinde neticeleri göreceğiz.

 3. Burak K. Burak K.

  olaya birde şu açıdan bakmak gerekiyor. SANSUNG ve HTC cephesinde Androidle ilgili oldukca büyük bir rahatsızlık vardı. Apple ve Microsoft'un patent hakimiyeti yüzünden bu iki üretici ektradan para ödüyorlardı bu firmalara. Eğer eline geçirdiği patentler ile google Apple ve Microsoftun android üzerindeki baskısını azaltmayı başarırsa bu üretici firmaların işene gelecektir. Buda iki türlü gerçekleşebilir elindeki patent haklarını kullanarak Apple ve Microsftun patentlerini ihlal etmediğini kanıtlaya bilir yada elindeki patent haklarını kullanarak bu iki firmaya kendi patentini ihlal etiği için dava açar ve kazanırsa ordan elde ettiği geliri göz önünde bulundurarak Android in kullanım fiyatını azaltır. Her harükarda üretici firmaların yüzü gülecektir.

 4. Google çok riskli bir alım yaptı. Eğer başarılı olursa -ki ben hiç öyle olacağını tahmin etmiyorum- google gelirleri apple ile yarışır ancak başarısız olursa google hızlı bir dşüşe geçer.

 5. Google android platformunun geleceğini korumak için böyle bir hamle yapmak zorunda idi.Bu satınalmayı iyi kullanırsa kendisi de diğer android üreticileride rahatlar.

  Ayrıca Microsoft,sapple ve android üreticilerinin bu satın alma ile ilgili düşüncelerini öğrenebilir miyiz?Bununla ilgili yazınızı bekliyorum

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Google bu konuda resmi görüşleri paylaştı. Şu yazımızda bulabilirsiniz. https://webrazzi.com/2011/08/17/patentlerin-saldirisi-ii-androidin-donusu/

   Direkt bağlantı(ingilizce): http://www.google.com/press/motorola/quotes/

 6. Burc Sade Burc Sade

  İsin icinde 17000 patent olmasa Google'in bu satinalmayi muhtemelen yapmayacakti. Ozellikle Nortel sonrasi koseye sikisan Google bence yapabilecegi en iyi hamleyi yapti. Ozniteligi olmayan bir ise de ortasindan girmis oldu, bunun olumsuz sonuclari olacaktir tabi ama Burak K'nin da dedigi gibi rakiplere odenen lisans ucretlerini azaltmanin yolu da bu patentlerden geciyorsa onumuzdeki gunlerde cok daha hareketli gunler yasayacagiz. Motorola bundan sonra tabiki oncelikli cihaz ureticisi olacaktir ama bunun Google'in sonunda istedigi gibi bir cihaz uretebilmesi acisindan iyi de olacagini dusunuyorum. Apple'in basarisinin onemli sebeplerinden biri hem yazilim hem donanim tasarimlarina hakim olmasi, simdi Google'da bu avantajini kullanacaktir.

 7. Bence en önemli dezavantajı android pazarında google'ın taraf haline gelmesi oldu. Samsung ve HTC Micro$oft amcanın yanına kaçabilir.

 8. Birçoğunuzun görüşüne katılmıyorum, Google tam anlamıyla yapılabilecek en mükemmel hamleyi yaptı, seçilebilecek en mantıklı seçeneği tercih etti. G Plus'a da bakarsanız göreceksiniz ki Google eski Google değil, hatalarından öylesine dersler almışki hemen hemen her alanda çok doğru bir yol çiziyor, Motorola Google ile çok başarılı olacak, bunu göreceksiniz. Zaten zeka küplerinden oluşan bir yönetim kurulu böylesine dev bir satın almaya onay vermişse Google şeytani planını detaylarıyla ve uzun vadede getirisi - götürüsüyle çoktan yapmış belliki :)