Tatil.net Alan Adı 150.000 Dolara Satıldı
Yatırım

Tatil.net Alan Adı 150.000 Dolara Satıldı

Son dönemlerde adını oldukça fazla duymaya başladığımız Norma İnternet gerçekleştirdiği UcakBileti.com satın alması ile sektörün dikkatini üzerine çekmişti. Ardından gelen Cetech'e ait alan adlarını satın alma operasyonu ile Spor.net, Sinema.net, Muzik.net gibi 12 jenerik alan adını portföyüne katmıştı. Şirket, bugün yine önemli bir alan adı satın almasıyla gündemimize girdi...

Tatil.net alan adını 150.000 dolara satın alan Norma İnternet, bu satın alma ile birlikte sahip olduğu envanterle giriş yapacağı ilk iş modelini de netleştirmiş oldu.

Şirket yetkililerinden aldığımız bilgiye göre ikinci aşamada satın alınan 12 jenerik alan adı ile ilgili şu an için bir planları bulunmuyor. Ancak ilk partide alınan UcakBileti.com ve satış bilgisini aldığımız Tatil.net ile şirket yeni projesini hayata geçirecekmiş.

Turizm alanına iki güçlü alan adı ile giriş yapacak olan şirket dijital reklam pastasına en büyük katkıyı sağlayan sektörden, yine dijital reklam pastasının en büyük reklamvereni olan sektöre doğru yeni bir atılımın eşiğinde.

Bildiğiniz üzere Norma İnternet hali hazırda çeşitli bitkisel ilaçların satışını gerçekleştiriyordu ve bunun yanı sıra usa.com.tr üzerinden de yeşil kart çekilişine katılım hizmeti sunuyordu.

Norma İnternet'in Tatil.net'i 150.000 dolara satın alması sanıyorum ki sektörde ses getirecektir ve dikkatleri bir kez daha şirketin üzerine yönlendirecektir.

 

Yorumlar (13)
 1. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Kimsenin bildigi bir sirket degildi aslinda norma internet. Ki gecen yazida da sirket icin "duyulmamis" sifati kullanilmisti diye hatirliyorum.

  Cinsel ilaclar ve greencard satislarindan iyi kazanclari oldugu ortada bu domainlere proje fikirleri (benim buradan okudugum kadariyla) de uretmiyorlar. Peki domainleri kiralamayi dusunuyorlar mi acaba? Turkiye'de pek fazla Türkçe jenerik alan adlari kullanilarak projeler uretilemiyor zira.

 2. Daha onceki domain satışlarında da usa.com.tr diye yesilkart cekilisine katılım hizmeti sunuyor demistiniz ama bu siteye girme ihtiyaci hic duymadiniz sanirim. www.usa.com.tr bence bi kontrol edin.

  Ayrica tatil.net ne kadar jenerik olursa olsun norma bu alan adi ile satis yapabilmek icin cok buyuk reklam yapmasi gerekecek. Ben olsam tatil.net alan adina 150000 $ gibi bir para verecegime hayditatilegidelim.com gibi bi alan adi alip o para ile reklam kampanyasini yapardim.

  Piyasada tatilsepeti tatildunyamiz tatilvitrini tatilbudur gibi bir dünya site var hepside reklamla buralara geldiler alan adi ile degil..

  Yine de hayirli olmasini diliyorum. Umarim bu alan adini tatil.com un ustune cikarabilirler :)

 3. Zaten bu ilaç işinden parayı vuranlar daha sonra her işte böyle parayı vuracaklarını zannederek nasıl olsa para var her sektöre gireriz havasında oluyorlar. Anlamadım gitti?

 4. Domaine yatirim yapilmasinin dogru olduguna katiliyorum ancak tatil.net'e $150.000 odenmesi biraz abarti gibi. Rakamlarin dogrulugundan emin misiniz?

 5. Biacayip.com Biacayip.com

  Domain çok kaliteli ama Mesut Bey'in dediği gibi, reklamsız o para bir anlam ifade etmeyecek. Kimse kaliteli bir proje olmaksızın, ekstra özellik ve kullanım kolaylığı sağlamaksızın adı tatil net diye oradan alışveriş yapmaz.

  Umarım verdikleri paralara değecek şekilde kaliteli proje üretirler.

 6. Benzer firmalar da olduğu gibi Norma İnternet'te sektöründen çıkış için bu alımları yapıyor. Konu ile ilgili yazım http://www.uzeyir.net/sektor-gecisleri-norma-metin-ilac-selay/

 7. çok yakında norma internet bu alan adlarını yayına geçirirse ve iyi reklam yapabilirse nokta ya ciddi bir rakip geldi diyebiliriz.

 8. Ulaş Özkul Ulaş Özkul

  ortada tatil.com tatilsepeti.com gibi başarılı ve bir hayli yol almış turizm siteleri varken tatil.net gibi ikinci sınıf alan adına 150 bin dolar vermek abartılı. bunun doğruluğuna inanmakta zorlanıyorum.

 9. Ulaş Özkul Ulaş Özkul

  bende gateturkey.com, pingturkey.com alan adı var. 100 bin dolara veririm. tatil.net ten daha iyidir.

 10. Mrauthor Mrauthor

  Bundan 2 sene önce bir tatil acentasının bilgi işlem departmanında çalışıyordum.Oranın yetkililerinden biri otellerim.com'u 250 bin liraya aldığını söylemişti.Nasıl aldığı konusunda da uzun bir hikaye anlatmıştı.Kendisi pek güvenilir biri değildi,belki de uydurmuşta olabilir fakat Tatil.Net'in 150 bin dolar olmasını abartılı bulanlar bir tatil acentasında çalıştığı zaman bunun aslında hiçte abartılı olmadığını anlarlar.Çok ciddi paralar dönüyor internet üzerinden tatil rezervasyonlarında.

 11. Ulas Karalioglu Ulas Karalioglu

  Domain gercekten cok jenerik ancak bircok arkadasin da vurguladigi gibi 150.000 bu domain icin fazla. Sadece alan adina bu kadar yatirim yapiyor iseler yapacaklari projeye cok daha büyük yatirim yapmalilar !

  Muhakkak düsündükleri birsey vardir. Basarili olmalarini dilerim!

 12. Ismet Kabadayı Ismet Kabadayı

  Peki bu .net alan adlarına yapılan yatırım neticede .com sahiplerine yaramayacakmı?, Mesela filmkolik.net vardı, şu anda nedense engellenmiş yayını, onun yayınları duymuştum filmkolik.com a yarıyor idi, .com adresi de invest grup bünyesinde, keza aynı şekilde mackolik.com mesela futbolkolik.com ile bir ara satın almak için ilgilenmiş ama böyle uçuk rakamlar hiç geçmiyor, teklif ettiği para 30-40.000 euro gibi bişeymiş anlaşamamışlar...Ben bu .net adreslerine verilen paraları çok yüksek buluyorum, tabi daha sonra bu rakamların 2 katına .com adreslerinide almak niyetleri yok ise...enteresan bir durum yani..

 13. Saklı Lezzetler Saklı Lezzetler

  Açık konuşmak gerekirse bir yere kadar domain adlarının yaptığımız işe katkısı olduğunu düşünüyorum. İçeriği boş veya emek verilmemiş bir sitenin ismi ne kadar iyi olursa olsun site tutmayacaktır

  Tatil konusuna gelince bence inanılmaz bir sektör ve piyasada halen bu konuların üstüne tam düşülmediğine inanıyorum. İçeiği düzgün, kullanıcı yararına kampanyalarla dolu güzel bir site oluşturabilirler umarım. Bu arada 150.000$ bu domain adı için bence abartı bir rakam olmuş..