Apple'ın Ucuz Bir iPhone'a İhtiyacı Var mı?
Mobil

Apple'ın Ucuz Bir iPhone'a İhtiyacı Var mı?

Ucuz iPhoneApple şu anda dünyanın en değerli markalardan biri. Ürettiği devrimsel cihazları disiplinli bir yazılımla idare eden Jobs'un şirketi, sadece bugün için değil gelecek için de milyar dolarları kasasına koymayı garantilemiş durumda. Ancak teknoloji dünyasının geleceğe çok iyimser bakan şirketleri hüsrana uğratacak kadar vefasız olduğunu da unutmamak gerek. Peki Apple'ın hüsrana uğramaması için ucuz bir iPhone'a ihtiyacı var mı?

iPhone 5'in yanında adı anılan ucuz iPhone (daha küçük, daha düşük güce sahip ama daha kalitesiz değil) dedikodusu şimdilerde yeniden palazlandı. Gerçek olup olmadığı meçhul olan fotoğraflar bir yana, Apple'ı gelecekte tehdit eden bir gerçek var; iPhone gelişmekte olan ülkeler için pahalı bir oyuncak. Hele de Android gibi Google temelli açık kaynaklı bir mobil işletim sistemi bu durumu soğuk bir gerçekliğe çevirirken..

iPhone'un bir prestij sebebi olarak görülmesi halen Apple'ın istediği fiyata müşteri bulmasını sağlasa da düşük fiyat etkisinin satışları arttıracağına şüphe yok. Jobs'un cihazları istediğini hakediyor ama eğer interneti 'bedava ekonomisi' ile avucuna alan Google sizin alanınıza girdiyse, prestij satmaktan fazlasına ihtiyacınız olabilir.

Apple şimdilik zeytinyağı gibi pazarın üstünde seyrederken her üreticiye açık olan Android bardağın altını dolduruyor. Apple'ı gelecekte altına alacak olmasa da Android'in yükselişi Apple'ı bardaktan taşırmaya yetebilir. Pazar payının düşecek olması da Apple'ın gelirlerinin düşmesi demek. Üstelik bu durum akıllı telefonları takip eden mobil cihazlarda da kendini göstererek katlanabilir.

Şimdiye kadar resmi bir açıklama ya da güvenilir bir sızıntı olmadı ama Tim Cook, iPhone'un sadece zenginler için değil, herkes için erişilebilir olmasını istediklerini söylemişti. Ön ödemeli hat kullanıcılara ulaşmanın önemini bilen Cook'un Steve Jobs'dan koltuğu devralmadan bu fikrini eyleme dökmesi gerekiyor. Bu sayede ayaklarını yere sağlam basarak mevcut büyümesini sürdürebilir.  Aksini düşünmek akıllı telefon pazarını (en azından şimdilik) Google ile birlikte anmak demektir.

Yorumlar (7)
 1. 2 ya da 3 yıla kalmaz android hepsini sollar. iPhone sektördeki liderliğini koruması için ucuz iPhone yapmalı. Ama adı ucuz iPhone yerine iPhone mini vs. olursa daha güzel olur :)

  1. Anindayorum.com Anindayorum.com

   :) haklısın

 2. Anindayorum.com Anindayorum.com

  Kesinlikle herkes iphone kullanabilmeli, Apple`ın değilse bile bizim ihtiyacımız var!

 3. Ucuz bir iPhone modelini piyasaya sürmek Apple için marka konumlandırmasında çok ciddi bir değişikliğe gitmek anlamına gelir. Bugüne kadar iş yapış şeklini az çok tanıdığımız Steve Jobs'ın en baştan beri yer almaya alıştığı pozisyondan çıkarak, Android ile Android'in sahasında mücadele etmek istemesi bana pek akıl karı gelmiyor. Üstelik de işler Apple için bu kadar iyi giderken... Adı iPhone olmayan farklı ve giriş seviyesinde özelliklere sahip yeni (ve ucuz) bir marka Apple için daha mantıklı olabilir. Yine de Steve Jobs bu, ne yapacağı belli olmaz :)

 4. Mehmet Günsur Mehmet Günsur

  Apple, Mac, iPhone, iPad vb. tüm ürünler son derece antipatik geliyor. Bugüne kadar almadım, almayıda hiç düşünmedim.

 5. yazıda da belirtildiği üzere iphone satışlarının en büyük nedeni prestij sebebi olması.bunu sağlayan da bence birazcık erişilmez olması. herkez tarafından alınamaması yani aslında en nihayetinde işin kökeninde pahalı olmasıdır iphone u bu kadar sattıran. steve jobsun taktiği en baştan beri böyleydi zaten.

  (bkz: http://elmatech.wordpress.com/2011/04/03/iste-karsinizda-ilk-macintosh/)

  o yüzden ucuz bir iphone başlarda satış patlaması bile yapabilir belki ama bir süre sonra o apple rüyasını bitirecek ve artık iphone un bir prestiji kalmayacaktır.

  o yüzden yakın gelecekte(en azından steve amcamız servis dışı kalana kadar) böyle bir şeyin gerçekleşeceğine ihtimal vermiyorum.

 6. Emrah Serdaroğlu Emrah Serdaroğlu

  ucuz iphone bence şu açıdan da apple'ın yararına olabilir; iphone tercih edenleri ikiye bölmesi. yani ucuz iphone, pahalı iphone kullanıcısi diye iki gurup oluşabilir. apple ın satışları artıp android satışları zarar görürken, süpriz bir ilerleme ile pahalı iphone satışlarını da arttırabilir ;)