Windows Phone Mango Piyasaya Çıkmaya Hazır

Windows Phone Mango Piyasaya Çıkmaya Hazır

Uzun zamandır merakla beklenen ve bu yılın son bahar aylarında piyasaya çıkması hedeflenen Windows Phone'nun Mango güncellemesi ile ilgili çalışmalar tamamlandı. Microsoft'ta Windows Phone departmanı yöneticisi Terry Myerson'ın bir blog yazısı ile duyurduğu gelişmeye göre RTM (Release To Manufacturing – Piyasaya sürülmeye hazır) safhasına geçen Mango, üreticilere gönderilmeye başlandı.

İşletim sisteminin var olan sürümünde pek çok yenilik ve geliştirmeye neden olduğu için Windows Phone 7,5 olarak da adlandırılan Mango güncellenmesi bu aşamadan sonra cihaz üreticiler tarafından incelenecek ve üreticiler kendi cihazlarının donanım özelliklerine göre gerek duydukları optimizasyonları yapacaklar.

Microsoft'un ve başta Nokia olmak üzere WP7 işletim sistemini tercih eden cihaz üreticilerinin bu yeni sürümden beklentileri çok büyük. Ama acaba Mango, WP7'nin pazar payı mücadelesinde gidişatı değiştirebilecek mi?

Bu en azından kısa vadede pek mümkün görünmüyor. iOS ve Android geçen süre boyunca sadık kullanıcı kitleleri oluşturmayı başardılar ve Microsoft'un mobil işletim sistemi şimdiye kadar beklenen çıkışı bir türlü yapamadı. Her ne kadar Mango, sistemin becerilerini gözle görünür oranda arttıracak olsa da rakiplerine göre uygulama pazarı konusunda da geri kalan Microsoft'un pazar payında dramatik bir gelişme yaşanması pek olası görünmüyor.

İletişim becerileri geliştirilen, uygulamalarda çoklu görev desteğine sahip olacak Mango özellikle de internet konusundaki yenilikleri ile dikkat çekiyor. Gelişmiş HTML5 desteği ve Internet Explorer 9 tarayıcısına sahip olacak Mango ile güçlenecek WP7 için hala hedef 2015 gibi görünüyor.

Bu sırada mobil pazardaki rekabette de çarpıcı rakamlar da ortaya çıkmaya devam ediyor. The Next Web'in Güney Koreli Yonhap News Agency'ye dayandırarak verdiği habere göre henüz ABD'de satışı başlamamış olan Samsung Galaxy S II, 5 milyon adet satış barajını aşmış durumda. Galaxy S ile büyük başarı yakalayan Samsung, bu başarısını yeni modeli de arttırarak sürdürecek gibi görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.