Mobil Dünyada Rekabet Kızışıyor
Mobil

Mobil Dünyada Rekabet Kızışıyor

Geçtiğimiz günlerde Apple'ın açıkladığı rekor gelirin arkasındaki en önemli güç, 20 milyonun üzerindeki iPhone satışıydı. Apple'ın son çeyrekte karının neredeyse yarısını tek başına iPhone'un oluşturması dikkatleri mobil dünyaya çevirdi.

Örneğin Android işletim sisteminden her geçen gün daha fazla faydalanan ve yakın zamanda 2. çeyrek rakamlarını açıklayan HTC, sektördeki büyümeye güzel bir örnek. Bir önceki yılın aynı dönemdeki 304 milyon dolarlık gelirinin iki katını aşarak 620 milyon dolar gelir açıklayan HTC, son zamanlarda en hızlı güçlenen mobil üreticilerden biri.

Cep telefonu firmaları arasında diğer göze çarpan firma ise analistlerin büyük beklenti içinde oldukları Samsung. Diğer yandan son dönemde mobil dünyanın çok en sıkıntı yaşayan mobil üreticiler arasında RIM'i saymak da mümkün.

Yaklaşık 19 bin çalışana sahip RIM içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıyla baş edebilmek için masrafları kısma yoluna gidiyor. Yakın zamanda üst düzey yönetiminde büyük değişiklikler yaşanan firmadan yaklaşık 2000 kişinin işten çıkartılacağı iddia ediliyor.

Samsung cephesinde ise piyasadaki beklentilerin giderek yükselmesi ile birlikte yüzler gülüyor. Bloomberg'in haberine göre Samsung bu çeyrekte tarihinde ilk kez Nokia ve Apple'ın satışlarını geride bırakabilir. Son çeyrekte 20,3 milyon adet satan iPhone'a karşılık, son dönem Microsoft iş birliği ile güç toplamaya çalışan Nokia ise aynı dönemde 18 milyon adet cep telefonu satmayı başarmıştı.

İddialara göre Android'li Galaxy S serisi ve özellikle de 2 ayda 3 milyon adet satan Galaxy S II sayesinde büyük başarı yakalayan Samsung'un son çeyrekte sattığı cihaz sayısı 18 milyon ile 21 milyon arasında. Yani Samsung'un Nokia'yı geride bırakacağı neredeyse kesin gibi. iPhone'u geçmesi ise biraz daha zor olmakla yine de mümkün görünüyor. Bu rakamlara göre Samsung'un mobil pazarın yaklaşık %20'sini elde edeceği tahmin ediliyor.

Her ne kadar Samsung özellikle düşük fiyat etiketine sahip ürünlerinde kendi işletim sistemi Bada'yı kullanıyor olsa da, bu başarının ardında Samsung – Google iş birliği ve Android işletim sisteminin de payı olduğu kesin. Hatta son dönemlerde iyice kızışan patent davalarında Apple'ın özellikle Samsung'un Android'li cihazlarını hedef alması da bunun bir göstergesi.

Tüm bu manzarada işi en zor olan firma Apple gibi görünüyor. Kendi cihazını geliştirip, kendi işletim sistemini mükemmelleştirmeye çalışırken rakipleri ya sadece cihaz üretiyor ya da sadece işletim sistemine odaklanabiliyor. Ama sonuç olarak uzun vadeli bakıldığında daha önemli olan rekabet işletim sistemi tarafında yaşanıyor ve Apple da bu gerçeğin farkında gibi görünüyor…

Yorumlar (2)
  1. Bana göre android li telefonlar en güzeli. iPhone vs. pek hoşuma gitmiyor.

  2. Nuran Bahadır Nuran Bahadır

    kesin katılıyorum bu yazıdaki argümanlara. iPAd ilk çıktığında amerika'dan almıştım, maalesef kapalı sistem beni o kadar bunalttı ki, 15 dakika kullanmadan gittigidiyor'da sattım. şimdi bir reedpad'im var android işletim sistemli istediğim herşeye imkan veren açık bir sistemi, bilgisayara bağlayıp içine istediğim dosyaları atmama izin veren usb girişi, hdmi video çıkışı var. üstelik android kaçak işler için bir ton da açık kapı bırakmış, torrentler, blackmart'lar havada uçuşuyor...android fena sarsacak piyasayı bana göre...