Vodafone Mobil Ödeme Servisini Mikro Ödeme ile Kullanıma Açtı
Genel

Vodafone Mobil Ödeme Servisini Mikro Ödeme ile Kullanıma Açtı

Mobil ödeme konusunda rakiplerine göre biraz geç kalmış olan Vodafone, bu açığı kapatarak Pazartesi gününden itibaren Mobil Ödeme Servisini yayına aldı.

Vodafone mobil ödeme altyapısını, 1000'e yakın servise mobil ödeme çözümü sunan Mikro Ödeme ile de yakın iletişim halinde geliştirmiş. Bu yüzden Mikro Ödeme Vodafone dahil tüm mobil operatörler ile çalışan ilk ve tek mobil ödeme şirketi olmuş.

Aslında bakarsanız şimdiye kadar Vodafone'un mobil ödeme servisinin olmadığının farkında değildim hatta birkaç kere de Vodafone mobil ödemeyi görmüştüm. Bunun sebebi Facebook gibi bazı yayıncıların mutlaka Vodafone'un ödeme seçeneği olarak sunulmasını istemesiymiş.

Şimdiye kadar Mikro Ödeme, Vodafone kullanıcılarına çözüm üretmek için premium SMS modeliyle hizmet vermiş. Tabii ki özel iletişim vergisi ve benzeri vergiler yüzünden bu yöntem ile yapılan ödemelerden yayıncıların eline geçen kazanç ancak %20 seviyesindeymiş. 

Özellikle genç kesimin tercih ettiği ön ödemeli hatlarda güçlü olan Vodafone'un mobil ödeme servisinin olmaması sebebiyle  Mikro Ödeme tarafı da çok sayıda şikayet almış. Tahmin edersiniz ki bahsetmiş olduğumuz kesin mobil ödemeyi yoğun olarak tercih ediyor.

2011'in Mikro Ödeme için iyi bir yıl olduğu aşikar. İlk önce Turkcell Gold Partner olan şirket, daha sonrasında Red Hurring'in listesine girmeyi başarmıştı.

Webrazzi Gündem Online Oyun panelinde duyurdukları 3Pay kredi kartı ile ödeme sistemi de şirketin yeni projelerinden biriydi. Şu anda TTNET ve Sobee gibi sınırlı sayıda üye iş yerinin kullandığı servis, önümüzdeki aylardan itibaren daha çok üye işyerinin kullanımına açılacakmış.

Son olarak Vodafone'un mobil ödeme sistemini de devreye alan şirket, dört bir yandan ödeme alabilir hale geldi. İnternet şirketlerinin büyümesi ve sektörün gelişmesi için önemli eşik noktalarından biri olan ödeme çeşitliliğinin sağlanması anlamında, 2010'dan itibaren önemli gelişme gösterdiğimizi söyleyebiliriz. Mikro Ödeme'nin dışında yabancı mobil ödeme servisleri de Türkiye'den ödeme kabul ederek girişimlerin işlerini paraya çevirmesine katkı sağladı.

Sonuç olarak Sanal POS almanın geçmiş yıllara oranla kolaylaşması ve bu tip alternatif ödeme metodlarının hayata geçirilmesinin, Türkiye internet pazarının gözle görülür şekilde büyümesinde önemli pay sahibi olduğunu söyleyebiliriz.

Yorumlar (11)
 1. Güzel bir uygulama. Peki işleyiş nasıl olacak ? Ben ürün satan kişi olarak bunu siteme /sistemime nasıl entegre edeceğim ? Bilgi var mı.

 2. sonunda vodefone, sonunda! hayir ne farklilik yaratmak icin bu kadar zaman beklediniz onu cok merak ediyorum. eger bu buyuk gecikmenin arkasinda idari/hukuki/mevzuat problemleri yok ise, bu durumda vodefone un mobil odemeye gecme haberine bravo demek yerine, aferim sonunda becerebildiniz demek en dogrusu olur sanirsam..

  1. arkadaşlar bu nedir ben anlamış değilimbiri bana ne işe yaradığını açıklıya bilirmi acaba?

 3. Ben de yakinda hizmete girecek olan internet sitem icin kolay ödeme secenekleri ariyor(d)um. Paypal alternatiflerinin cogalmasi ve Türkiye'ye özgün hizmet veren bu tür uygulamari kullanmak isterim. Ama uygulamayi siteme nasil entegre edebilirim, satis magazasi olarak nasil bu sisteme katilabilirim - bu konuda maalesef aciklayici bilgi bulamadim. E-posta yoluyla irtibata gectim 3pay ve vodafone ile, umarim yakin zamanda cevap alabilirim.

 4. Yorumcu Yorumcu

  vodafone de diğer ikisi gibi sektörün lokomotifi olan oyun sektörü için belirledikleri komisyon oranı %40. El insaf. Ne yapıyorsunuz da %40 istiyorsunuz. Üstelik 3 operatöründe aynı oranı belirlemiş olması aralarında gizli bir anlaşmanın olduğunu gösteriyor ki bu rekabet kurallarına göre suç. Bakalım devlet bu soyguna ne zaman dur diyecek

  1. Murat Demir Murat Demir

   Sanırım gsm operatörleri naapsak da Türkiye de mobil ödeme alışkanlığının gelişmesine engel olsak, bankaları zengin etmeye devam etsek dediler ve sonunda %40'da karar kıldılar. Başka bir açıklaması olamaz bence penetrasyon artana kadar komisyon oranları %12-18 aralığını geçmemeliydi.

   Mobil ödeme kullanıp gsm firmalarına %40 vereceğime müşterilerimin %40'ını kaybeder sadece kredi kartı ödemesi alırım daha iyi

   1. mobil ödeme sistemi ile diğer ödeme sitemlerinin ulaşamadı bir ödeyici kitlesine erişme şansı kazanıyorsunuz. -ve inanın bu kitlenin büyüklüğü elinizin tersiyle itemeyeceğiniz kadar fazla-.. bikaç yılda mobil-odeme.com un bu kadar çabuk büyümesi de işte tam buna bağlı.. sistemde çok fazla transaction = çok fazla para dönüyor (mobil-odeme.com komisyonun azını alırken epey para döndürebiliyor durumda, varın siz turkcell in kazandığı parayı düşünün)

    mobil ödeme operatörleri de işte tam da bundan faydalanıyorlar.. zaten onlara muhtacız, bunu sonuna kadar kullanıyorlar. fakat durum sadece türkiye ye has değil, bunu da hatırlatmakta fayda görüyorum. dünyanın diğer yerlerinde faaliyet gösteren mobil operatörlerde benzer oranlarda kesintiler yapıyorlar. (bazı istisnalar haric)

    bazı oranları merak edenler şu adrese bir göz atabilirler: http://bango.com/mobilebilling/payment_network.aspx

   2. duzeltme: mobil-odeme.com degil, mikro-odeme.com olacakti.. ama aslinda cok farketmez.. sonucta hepsi ayni isi yapmaktalar.

 5. Vodafone mobil ödemeyi açtı ancak bir çok sektör için de sınırlandırmalar getirmiş durumda. Turkcell'in sistemi gayet iyi çalışıyor, Avea mobil ödeme mutad bir şekilde sorun çıkarmakta. Umarım Vodafone'un mobil ödeme sistemi geç olduğu kadar sorunsuzdur, yoksa zaten geç kaldığı bu alanda istediği büyümeyi gerçekleştiremez.

 6. güzel bir uygulama çok iyi ama 35 tl ile sınırlı olması kötü

 7. Nakit Kasa Nakit Kasa

  Vodafone yakında ön ödemeli kart yaparsa şaşırmayın.