Google Resmi URL Kısaltma Servisi G.Co'yu Duyurdu
Araçlar

Google Resmi URL Kısaltma Servisi G.Co'yu Duyurdu

Google bugün resmi blogundan yaptığı açıklamayla, resmi url kısaltma servisi g.co'yu duyurdu. Google+ gibi sadece Google servis ve ürünlerinin kullanacağı g.co adresi şirketin resmi kısaltma servisi olacak ve sadece Google servisleri üzerinden kullanılabilecek. Google internet kullanıcılarını ise herkese açık olan goo.gl adresine yönlendiriyor.

2009'da goo.gl'yi tüm kullanıcılara açan Google, servisini büyük kitlelere ulaştıramamıştı. Uygulama geliştiricilerin seçimini ağırlıklı olarak bit.ly'den yana kullanmasıyla goo.gl beklenen patlamayı gerçekleştiremedi. Goo.gl kısaltma servisi Google Toolbar'a ve Feedburner'a da eklenmiş olmasına rağmen hali hazırda pazarda bulunan rakiplerini geçememişti.

Url kısaltma dünyasında büyük şirketlerin tercihi .co uzantılarının kullanılmaya başlandığı yaklaşık 1 sene oldu ve bu kısa sürede alan adı pazarına yeni bir heyecan getirdiğini söyleyebiliriz.

Hatırlayacağınız gibi Twitter'da geçtiğimiz aylarda resmi kısaltma servisi T.Co'yu kullanmaya başlamıştı. Google'ın da G.Co'yu almasıyla, büyük internet şirketlerinin birer birer bu modaya ayak uyduracağını düşünüyorum. Google'ın G'yi alması hemen akıllara Facebook için F.co'yu, Microsoft için M.co'yu akıllara getiriyor. Şu anda iki alan adı da satın alınmayı beklerken, .co uzantılı tek harfli diğer domainlerden A.Co, Z.Co ve K.Co ise Amazon adına kayıtlı.

Geçtiğimiz ay .co uzantılı domain sayısı 1 milyonu geçerken, bu alan adlarının %50'si Amerika'da, % 25'inin ise Avrupa'da kayıt edildiği bilgisi paylaşılmış.

Yeni girişim olmak için artık özelliğini kaybeden url kısaltma servislerini, artık büyük internet şirketlerinin de satın almayacağı belli oldu.

Yorumlar (9)
 1. Google'ın da bu pazara dahil olmasıyla url kısaltma servislerine yapılacak girişimler tarihe karışmış oldu. Örneğin ben Google gibi devlerin olduğu bir pazara girişim yapmam. Ancak b.co, c.co vs. gibi alan adlarını alıp büyük firmalara satmaya çalışanlar çıkacaktır.

  Ancak birşeyi merak ediyorum: Neden .me gibi alan adları alınmıyor?

 2. Ogan Tabanlı Ogan Tabanlı

  Bi bu işe el atmamıştı, ayıp ediyor :)

  1. Mert Meriç Mert Meriç

   yazıda da belirtildiği üzere zaten 2009da bu işe al atmıştı ve kullanılıyordu, şimdi sadece yeni bir isim daha geldi...

 3. Tarık Menteşe Tarık Menteşe

  Goo.gl uzundu zaten bu daha iyi :)

 4. nediyelim başarılar

 5. Koç Blog Koç Blog

  kendi atadığı kodun dışında bizede kod seçtirme imkanı vermezse hiçbir zaman bit.ly 'a rakip olamaz bu alanda.

 6. Serkan Çelik Serkan Çelik

  url.ac varken diğerlerine gerek yok :)

 7. Hakan Biret Hakan Biret

  Mükemmel bir anlatım yazı ,teşekkürler.

 8. Hasan Hasan

  goo.gl burası varken ona ne gerek var.