Gartner Raporu: Apple Amerika'da 3. En Büyük Bilgisayar Sağlayıcısı Oldu

Gartner Raporu: Apple Amerika'da 3. En Büyük Bilgisayar Sağlayıcısı Oldu

Gartner'ın dün yayınladığı rapora göre Apple, Amerika'da 3. en büyük bilgisayar sağlayıcısı oldu. iPod, iPhone, iPad derken satışlarının hızla arttığı bilinen Mac'lerin, bu seviyelere ulaşması aslında bir süredir beklenen bir gelişmeydi.

Yayınlanan rapora göre ABD'de 2011. 2. çeyreğinde toplam 16.914.859 bilgisayar satılmış ve bu satışın %10.7'sini Apple sağlamış. Listenin tepesinde 4,5 milyon bilgisayar ile HP yer alırken pazar payı %26.9 olarak hesaplanmış. HP'nin ardından ise bir  başka dev olan Dell 3,8 milyon bilgisayar ile takip ediyor. Apple geçen yıla göre pazar payını %8.5 oranında arttırırken, Acer'ın %22.6 oranında pazar kaybetmesi dikkat çekici.

Dünya geneline baktığımızda Apple, listede yer almazken tepede yine HP yer alıyor. Rapora göre 2011'in 2. çeyreğinde toplam 85 milyon bilgisayar satılırken, bu satışların %17.5'i yani 14,8 milyonunu HP tek başına gerçekleştirmiş. İkinci sıradaki Dell %12.5 ile 10,6 milyon bilgisayar satarken, Lenovo 10 milyon bilgisayar ve %12 pazar payı ile takip ediyor. Acer'ın %20,4'lük kaybı bu listede de yer alıyor.

Türkiye'nin de içinde bulunduğu EMEA bölgesinde de benzer sonuçlar elde edilmiş. Toplam da 23 milyon bilgisayar satışı gerçekleşirken, HP %21.4 pazar payıyla birinci, Acer %14.1 pazar payıyla ikinci, Dell ise %10,5 pazar payıyla üçüncü sırada yer alıyor. Amerika'da listede yer almayan Asus ile Lenovo'nun EMEA bölgesinde 4. ve 5. sırada yer alması da farklı bir detay olarak dikkat çekiyor.

Bilgisayar satışlarındaki büyümeye baktığımızda ise Gartner dünya genelindeki bilgisayar satışlarının geçen yıla oranla %2.3 büyüdüğünü gösteriyor. Aynı raporda Amerika'daki bilgisayar satışları %5.6 gerilerken, EMEA bölgesinde de satışların %4.8 oranında azaldığını görüyoruz.

Türkiye pazarına yönelik elimizde böyle bir rapor veya veri bulunmuyor. Ancak EMEA bölgesindeki gerilemenin içerisinde Türkiye pazarının da dahil edildiğini unutmamak gerekiyor. Bilgisayar endüstrisinin takip ettiği Amerika'daki değişim ve Apple'ın pazar payını arttırması bir kaç yıl içinde dünya geneline ve bizim de içinde bulunduğumuz EMEA bölgesine yansıyacaktır. Yine de şimdilik ülkemizdeki Mac kullanım oranının diğer PC'ler karşısında tek haneli seviyelerde olduğunu tahmin ediyorum.

Gartner'ın raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.