Google+ Markalar için Gelecek

Google sosyal ağ açılımından iyi geri dönüşler aldıkça sistematik olarak yeni planlarını devreye alıyor. Markaların ya da işletmelerin Google+'ı kullanmak istediğini gören arama motoru devi, beklendiği gibi kişisel profillerin dışına çıkmaya hazırlanıyor ve sanırım yeni bir fitil ateşleniyor.

Google+'ta oluşturulan marka/işletme sayfalarını şimdilik kapatılıyor ve işletme sayfası oluşturmak isteyenler ön kayıt sırasına yönlendiriliyor. Bu konuda bir bildiri yayınlayan Google+ ekibinden Christian Oestlien (evet, bir Google çalışanının profiline bağlantı verebiliyorum!), Google+ Sayfaları'nın önemli markalarla açılış yapacağını paylaşıyor. Videoyu yazının devamında izleyebilirsiniz. 

https://www.youtube.com/watch?v=at_azOmh69A?version=3&hl=en_US&rel=0

MÖ: Markalardan Önce

Markalar Google'a girmeden önce Google'ın Facebook'a rakip olması mümkün değil. Çünkü Google adı altında altında sosyalleşmek mevcut kullanıcılar için kulağa pek hoş gelmiyor. (Bu noktada Google Wave ve Google Buzz'ı aklınıza getirebilirsiniz.)

Bir kullanıcının değişiyle;

Google+, mühendislerin sosyal insanları düzene sokma gayreti.

Google hesapları ya iş odaklı profesyonel internet kullanıcılara ait ya da webmasterlara. Google'ın bu kullanıcılar ile yeni kullanıcılar kazanması solucan ile balina avına çıkmak gibi anlamsız..

MS: Markalardan Sonra

Google+'ta taşların yerine oturması markalardan sonra olacak. Harika bir arayüze sahip Google+;  her gün defalarca kullandığımız bir arama motoru, Youtube gibi interaktif bir video portalı, markalar, işletmeler ve tabii ki ünlüler ile devreye girdiğinde aradığını bulmaya başlayacak.

Elbette ki sosyal ağ müdavimi amatör internet kullanıcılarının damla etkisiyle çoğalması biraz zaman alacak. Ancak Google'ın bu süreci sabırla karşılaması gerekiyor. Çünkü Google'ın bu kullanıcılara sunmak istediği çok önemli hizmetler var. Konum tabanlı Latitude (Google Rehber mekanlarında check-in yapabiliyorsunuz) ve yerel reklamcılığa giden Google Offers bunlardan en önemlileri.

Facebook'la Kapışma

Bir yıl önce temeli atılan yatırımların meyvesi alınmak istendiğinde ise ikinci önemli fitil ateşlenmiş olacak. Oyun ve uygulama tarafında sadece Google mühendislerinin HTML5 ile yapabileceklerini düşünmek bile heyecan verici. Kullanıcıların profesyonel oyun ve uygulamalara rağbet göstermemesi ise hiç inandırıcı bir fikir değil.

Google+ genele açıldığında işin boyutunu daha iyi tahlil edebileceğiz ancak Google+'ın ilk izlenimi gayet olumlu oldu ve bundan sonra ağır ağır Facebook'un tehdit edildiğini göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.