Microsoft Office 365 İle Google İşletmeler’e Rakip Oluyor
Arama
Yenilikler

Microsoft Office 365 İle Google İşletmeler’e Rakip Oluyor

Microsoft Office 365

Microsoft Office 365Microsoft, bulut tabanlı yeni servisi Microsoft 365‘in açılışını yaptı. 2010 sonunda tanıtılan ve 200 bin işletmenin kayıt yaptırdığı servis, Microsoft için oldukça önemli.

Mevcut bazı yazılımların tamamen online olarak modellendiği Microsoft 365’te özellikle küçük/orta işletmelerin ihtiyaçları buluta taşınıyor. Microsoft Office, Microsoft SharePoint Online, Microsoft Exchange Online ve Microsoft Lync’i kapsayan yeni servis Microsoft Yönetim Kurulu Başkanı Steve Ballmer tarafından tanıtıldı ve Google’ın bu alandaki gücünü kırmak istiyor.

Microsoft - Office 365

Google Apps’e online dökümanlar tarafı da dahil olmak üzere rakip olacak Office 365, web tabanlı eposta, ortak takvimler, anlık mesajlaşma, video konferans ve web sitesi uygulamalarını da kapsıyor. Bu uygulamalar içinden istenilenler aylık 2 dolar ile 27 dolar arasında değişen ücretler karşılığında kullanılabiliyor. Office 365 Marketplace’ten çeşitli uygulamalar da satın alınabiliyor.

Microsoft’un rakip olduğu Google İşletmeler (Google Enterprise) tarafında Gmail, Google Dökümanlar, Google Takvim, Google Talk ve Google Siteler bulunuyor. Arama motoru devi geçtiğimiz Eylül ayında 3 milyon küçük işletmeye eriştiğini paylaşmıştı.

Özellikle ofis programlarında gelişen pazarların neredeyse tek tercihi Microsoft ama Google ürünleri hemen hemen tüm platformlarda hizmet vererek esnek bir kullanım sağlıyor. Hatırlarsanız Google, Cloud Connect ile Microsoft dökümanlarının Google Docs’a taşınmasının yolunu açmıştı. Diğer yandan mobil tarafta Androrid’in yükselişi de Google’ın elini güçlendiren bir durum. Microsoft’un kendini bu pazarda nasıl konumlandıracağını merakla izliyorum..

Yorumları GösterYorumlar Gizle (4)
 1. Cem Özkaynak dedi ki:

  Seneler boyunca cloud ve dökümanların online tutulmasına sadece Google bu şekilde yapıyor diye muhalefet ettikten sonra bu dönüş yerinde olmuş. Fakat malesef Microsoft’un gerek cloud gerek online ofis uygulamaları konusunda bu konularda yıllardır çalışan Google’a yetişmek için çok yolu var.

 2. Ulaş Özkul dedi ki:

  Gooogle Apps in yerini tutabileceğini sanmıyorum. Ancak mevcut Lisanslı ofis kullanıcılarına satabilirler. Google Mail ile entegre olan apps uygulamaları daha kolay, daha esnek ve daha ucuz. 50 kullanıcıya kadar da üstelik ücretsiz.

 3. Enver Gökmen dedi ki:

  gerçekten can sıkıcı. bırak da millet kullansın hemen buy online! bussiness. ms son kullanıcıya hiç birşey yapmayacak mı. kişisel kullanıcıları yok mu sayıyor. anlamak zor gerçekten. niye bir uygulamanın kullanımı bu kadar zora sokar ki.

 4. Barış Kıran dedi ki:

  Cloud servis adıyla verilmeye başlanan hizmet ve ürünler yolun başındalar. Microsoft geç kalmış sayılmaz bu konuda. Ne kadar çok servis, ürün ve hizmet, o kadar yenilikçilik. En büyük sorunlardan biride ticari kaygı yüzünden işlerin kolaylaşacağına daha karmaşık hale getirilmesi.

Bir Yorum Yazın