Nokia'nın MeeGo'lu Yeni Telefonu N9 Ortaya Çıktı
Mobil

Nokia'nın MeeGo'lu Yeni Telefonu N9 Ortaya Çıktı

Nokia, Microsoft ile yaptığı anlaşmayla Symbian'ı bırakıp Windows Phone 7'yi kullanacak. Ancak Windows Phone'lu ilk Nokia telefonların piyasaya çıkmasının önünde daha aylar var ve bu sürede Nokia durup beklemek gibi bir lükse sahip değil. Bu yüzden şirket, dün Singapur'da gerçekleşen Nokia Connection etkinliğinde MeeGo'lu telefonu N9'u tanıttı.

MeeGo'lu N9, 3.9 inçlik AMOLED dokunmatik tam ekrana sahip ve ön yüzünde herhangi bir düğme bulunmuyor. Nokia'nın standart haline getirdiği 8 megapixel Carl Zeiss optikli kamerası N9'da da bulunacak. 16 ve 64 GB'lık hafızalarla satışa sunulacak N9; siyah, gök mavisi (cyan) ve magenta renklerinde piyasaya çıkacak.

Bu yılın sonuna doğru piyasada olacağı belirtilen N9'un fiyat bilgisi ise paylaşılmamış. Telefonun demo videolarına ve fotoğraflarına yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Nokia N9 Tanıtım Videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=gfE3B6L-Otw?version=3&hl=en_US&rel=0

Yekpare kasaya sahip olan N9'da parmağınız dokunmatik ekranın sonundan çıktığında ana menüye dönüş yapılıyor, Nokia ortadan kaldırdığı ana menü tuşunu bu kullandırmayı planlıyor. Düğmesiz olması sebebiyle Nokia N9 aynı zamanda dünyanın ilk düğmesiz tamamen dokunmatik ekranlı telefonu olma özelliğini taşıyor.

N9'un ara yüzlerine baktığımızda Symbian'dan ciddi farklılıklarının bulunduğunu görüyoruz. Ancak arayüzlerin ne Android ne de iOS ayarında olmadığını söylersem yanlış olmaz. Yine de MeeGo ara yüzlerinin Symbian'ın çok daha üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Aşağıdaki videodan sizde arayüzleri görebilirsiniz.

Nokia N9 Arayüz Videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=BSZssHGR-Qg?version=3&hl=en_US&rel=0

Nokia N9 aynı zamanda NFC teknolojisini de destekliyor. Nokia'nın bugün duyurduğu bir diğer ürün olan Nokia Play 360, taşınabilir Hi-Fi hoparlörün özelliklerine baktığımızda burada da NFC ile karşılaşıyoruz. Nokia'nın farklı bir ürün olarak sunduğu Nokia Play 360'ın tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Yorumlar (6)
 1. Ozgun Alemdag Ozgun Alemdag

  Videoları izlediğimde hemen hemen özellik olarak çoğu telefonlarda olan özellikleri barındırıyor içerisinde. Ama iPhone'un tahtına oturmaları için sanırım en önemli özellik application çeşitliliğini sağlamaları gerekiyor ama bu uzun vadede gerçekleşecek bir olay sanırım.

  Diğer dikkatimi çeken iPhone artısı, menülerde ya da app'lerde gezinirken motion kısmının biraz vasat kalması iPhone ile karşılaştırdığınızda. Menüyü hareket ettirdiğimizde hiç biri (benim gördüğüm tabi) iPhone kadar etkili bir motion sağlayamıyor. iPhone'da menüyü sağa sola hareket ettirmek bile insanı hipnoz edebiliyor.

  Tabi benim Apple hayranlığım da bu yorumu objektif kılmamda zorluk çıkartıyor. :)

 2. Bu kameraya standart demek haksızlık olur. "features a wide-angle 28mm equivalent Carl Zeiss Tessar f/2.2 lens, "true 16:9 photography" (16:9 sensor), dual LED flash, GEO-tagging, and continuous auto-focus". bu smartphone piyasasındaki en iyi kameralerdan birisi.

 3. Düğmesi yoksa nereden açıp kapanaca? Hadi kapatmayı anladık açılması nası olacak, telefon kapalı durumda iken yanlışlıkla ekranın herhangi bir yerine dokunduğumuzda açılacak mı ? Power tuşu aklımı karıştırdı gerçekten

  1. Düğme, ana ekranda yok. Telefonun yanında ve üstünde mevcut.

 4. Erkin Tek Erkin Tek

  Nokia özgür yazılımdan elini çekti. Yani elimzdeki telefonlar(symbian) bile öksüz kaldı. MeeBo bu konuda linux olması ve android gibi google evil'inin olmaması sayesinde çok daha özgür bir yerde.

  Ama ben almayı düşünmezdim, yazılım güncellemeleri olması gerektiği gibi olmayacak.

 5. Osman Gazioğlu Osman Gazioğlu

  Ben bu telefonu aldım 3 gün zor dayandım ve bir kenara bıraktım kullanmıyorum. Yıllardır Nokia kullanırım ve kolay kolay marka değiştirmem. Son telefonum da 6 sene önce 5 sene önce aldığım Nokia E66 idi.Şu an piyasada bulunmayan bir telefon. interneti,gps i,navigasyonu, herşeyi olan bir telefon. Yeni bir telefona özellikle dokunmatik bir telefona da geçme zamanıdır diyerek ve çevremden gelen tüm iPhone ve samsung baskılarına aldırmadan Nokia N9 Black aldım. Hatam telfnu araştırmadan, Nokiaya güvendiğimden biraz da oradaki satıcı çocuğun bilmeden anlamadan telefonu övmesinden etkilendim.

  Hayal kırıklığını ise eski telefonumdaki verilerimle beraber kullanmakta olduğum programları yeni son model Nokia ya atarken yaşadım.

  6 yıl önce üretilmiş olan ve artık piyasada olmayan Nokia E66 da kullandığım programlarımın hiç biri yeni Nokia N9 da çalışmıyordu. buna hayal kırıklığı demek az kalır aslında tam bir ŞOK !

  Telefonun tek özelliği sadece bir telefon ve görüntü olarak ekran iPhone a benziyor, menüler dokunmatik ama açmakta menüden diğerine geçmekte çok zorlanıyorsunuz.

  Telefon ve web dışında hiç bir özelliği yok.Zil sesleri iyice düşürülmüş neredeyse hiç duymuyorsunuz, bir de gelen arama ya da sms lerde zil 10 saniye çalıp susuyor duydun duydun! Tam bir garabet..

  İnternetten herhangi bir uygulama veya programı indirip yükleyemiyorsunuz çünkü şu an var olan hiç bir program bu telefonda çalışmıyor..

  Radyo dinleyemiyorsunuz !!!

  Belgeleri açıp yendien düzenleyemiyor farklı kaydedemiyorsunuz,

  Notlar okunaksız ve kullanışsız,çok kötü programlanmış.

  İşCep - İş Bankası banka programı

  Şifrebaz-Halk Bankası banka programı

  Telefon Yedekleme programı,

  MSN-messenger programı

  E-Buddy messenger programı,

  Yahoo messenger programı

  ve eski telefonumda kullanabildiğim birçok uygulama bu telefonda çalışmıyor..

  Nokia müşteri hizmetlerine de bir mail döşedim.3 gün sonra aradılar ve ne dediler biliyormusunuz ?

  Bahsettiğiniz programları biz üretmiyoruz ki !!!

  Çekmeceye attım, E66 yı kullanmaya devam bir başka tlf alana dek..

  Siz siz olun kullananlarla konusmadan telf almayın.

  Son olarak bu telefonun işletimi sistemi meego imiş. Meego = bengidici demek :)))

  1400 TL ye tam bir fiyasko!