Beş Ayda 1 Milyon Kitap Nasıl Satılır?
E-Ticaret

Beş Ayda 1 Milyon Kitap Nasıl Satılır?

John LockeE-kitap sektörünü bekleyen tehlikeden bahsetmiştim. O yazımda e-kitap fiyatlarının yüksek tutulmasının, online yayıncılığı dijital müzik ile aynı kuyuya gönderebileceğinden bahsediyordum. Aslında bu durum bir fırsata işaret ediyordu ve bağımsız yazar John Locke bu fırsatı somutlaştırmamı sağlayacak güzel bir başarıya imza attı.

Locke yazdığı kitaplarla Amazon'un Kindle'da 1 milyon satan yazarlar listesine 8. sıradan girdi. Herhangi bir ajansla vb. anlaşması yok. Kindle'ın sunduğu direkt satış programı da Locke'nin önünü açtı ve yazar tamamen kendi çabasıyla, dijital dünyanın sunduğu fırsatları kullanarak bu başarıyı yakaladı.

Bir dikey pazarlama uzmanı olarak görebileceğimiz Locke, bu noktaya gelmesinde 99 cent'lik düşük fiyat stratejisinin önemine dikkat çekiyor. Bu stratejiyi sürekli olarak uygulamıyor ama o satışlardan kazandığı kitap başına 35 cent'ten de gayet memnun. Dokuz kitabı ile 1 milyon kişiye ulaşan Locke, artık New York Times'ın En Çok Satanlar listesine girmiş bir yazar. Üstelik bu başarıyı sadece Kindle formatında yakalamış durumda.

Başarısının farkında olan ABD'li yazar "5 ayda nasıl 1 milyon e-kitap sattım" adlı bir e-kitap çıkardı ve Kindle için 4.99 dolar fiyat etiketiyle satıyor. Ulaşabileceği kişi sayısı arttıkça ve dağıtım için ek bir masraf olmadığı için fiyatları düşürmenin önemini iyi biliyor.

Amazon'da e-kitap satışları basılı kitap satışlarını Mayıs 2011'de geçmişti. Google, The British Library'yi internet ortamına aktarmak için çalışıyor. Dijital içeriklerle beraber tabletler ve e-kitap okuyucuların sayısı da artıyor. Ancak  kullanıcılar halen dijital ürünlere fiziksel pazardaki bedeli vermek istemiyor. Dolayısıyla her 7 saniyede 1 e-kitap satan Locke gibi düşük fiyat stratejisinin gücüne güvenmek yayıncılar için en mantıklı yol gibi görünüyor.

 

Yorumlar (9)
 1. Engin Yılmaz Engin Yılmaz

  Her e-kitap başlığında aynı şekilde belirttiğim gibi e-kitap fiyatları çoooook abartılı. Ayda en az iki kitap alan biri olarak henüz 1 tane dahi e-kitap almışlığım yok. Kitap okuyucular da ayrı bir engel olarak karşımıza çıkıyor. Bir kitap okuyucuyu amorti edebilmek için ortalama 200-500 kitap okumak gerekiyor ki bu çoğu kişinin ömründe okuduğu kitap sayısından daha fazla.

  Direkt satış programının, yayınevlerinin vahşi fiyat kartelinden kurtulmak için etkili bir yol olduğunu düşünüyorum. Bu akım yaygınlaşırsa hem kitap hem de müzik sektöründe muhteşem bir hareketlenme yaşanır.

  1. Melek Erdogan Melek Erdogan

   BİLGİ ÇAGININ ANNE VE ÖĞRETMENLERİNE Adlı kitap yazdım ve bastırdım satışı için yardımcı olr musunuz?

 2. Tolga Yıldırım Tolga Yıldırım

  Tam zamanlı çağımıza yakışır bir başarı olmuş.Bir çok alan da örnek alınıp üzerinde düşünülmesi gereken somut bir örnek.

 3. Kendisine "Bırak bu işleri kimse almaz senin kitabını" diyenlere "Don't tell me what I can't do!" demiş kendisi ve 1 milyon satmış :)

 4. Grupdavetiye Grupdavetiye

  Herşey güzelde unutulan birşey var. Türk insanı kitap okumayı sevmez ki.

  1. Daha sen kendin kaç kitap okudun ki? bir de önyargıyla yaklaşıyosun konuya. Hep duyuyorum "türk insanı kitap okumayı sevmez ki" . Çok abartılmış bir önyargı var. Bence gayet de okuyor. Daha iki hafta önce Ankara metrosunda sadece bir vagonda benim saydığım 10 kişi kitap okuyordu. Cidden çok şaşırmıştım. Ama şaşırmamak lazım. Biliyorum şimdi herhangi bir statistiklere dayanarak herkes diğer ülkelerle karşılaştıracak Türkiyeyi. Umarım Türkiyede de böyle başarılı yazarlarla karşılaşırız. Bu da benim önyargım olsun "Türk insanı lisanslı bir şey kullanmaz ki..."

  2. hepiniz alışmışsınız Türk insanı kitap sevmez demeye sizin gibiler yüzünüzden kitaplardan soluyoruz kardeşim bizim insanımız kitap okumayı sever neden sevmesinki?hep kitap okumayan bir millet olsaydık yani yazı okumayan bunca nlog var türkiyede peki onları kim okuyor bunu söylermisin bana kitap okumayı(yazı okumayı) sevmiyor olsaydık webrazzide işimiz nedir bizim

 5. Umut Akyol Umut Akyol

  Tam Lost'luk.

 6. Demet Kaya Demet Kaya

  bu konu hakkında daha fazla bilgi alabileceğim başka bır site var mı