Beş Ayda 1 Milyon Kitap Nasıl Satılır?

John LockeE-kitap sektörünü bekleyen tehlikeden bahsetmiştim. O yazımda e-kitap fiyatlarının yüksek tutulmasının, online yayıncılığı dijital müzik ile aynı kuyuya gönderebileceğinden bahsediyordum. Aslında bu durum bir fırsata işaret ediyordu ve bağımsız yazar John Locke bu fırsatı somutlaştırmamı sağlayacak güzel bir başarıya imza attı.

Locke yazdığı kitaplarla Amazon'un Kindle'da 1 milyon satan yazarlar listesine 8. sıradan girdi. Herhangi bir ajansla vb. anlaşması yok. Kindle'ın sunduğu direkt satış programı da Locke'nin önünü açtı ve yazar tamamen kendi çabasıyla, dijital dünyanın sunduğu fırsatları kullanarak bu başarıyı yakaladı.

Bir dikey pazarlama uzmanı olarak görebileceğimiz Locke, bu noktaya gelmesinde 99 cent'lik düşük fiyat stratejisinin önemine dikkat çekiyor. Bu stratejiyi sürekli olarak uygulamıyor ama o satışlardan kazandığı kitap başına 35 cent'ten de gayet memnun. Dokuz kitabı ile 1 milyon kişiye ulaşan Locke, artık New York Times'ın En Çok Satanlar listesine girmiş bir yazar. Üstelik bu başarıyı sadece Kindle formatında yakalamış durumda.

Başarısının farkında olan ABD'li yazar "5 ayda nasıl 1 milyon e-kitap sattım" adlı bir e-kitap çıkardı ve Kindle için 4.99 dolar fiyat etiketiyle satıyor. Ulaşabileceği kişi sayısı arttıkça ve dağıtım için ek bir masraf olmadığı için fiyatları düşürmenin önemini iyi biliyor.

Amazon'da e-kitap satışları basılı kitap satışlarını Mayıs 2011'de geçmişti. Google, The British Library'yi internet ortamına aktarmak için çalışıyor. Dijital içeriklerle beraber tabletler ve e-kitap okuyucuların sayısı da artıyor. Ancak  kullanıcılar halen dijital ürünlere fiziksel pazardaki bedeli vermek istemiyor. Dolayısıyla her 7 saniyede 1 e-kitap satan Locke gibi düşük fiyat stratejisinin gücüne güvenmek yayıncılar için en mantıklı yol gibi görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.