Amazon'un E-kitap Satışı Basılı Kitap Satışını Geçti!

Amazon'un E-kitap Satışı Basılı Kitap Satışını Geçti!

1995 yılında internet üzerinden kitap satışına başlayan Amazon.com bugün ürün yelpazesini her kategoride genişletti ve artık dünyanın dört bir yanına kitapların yanı sıra elektronik eşyadan bebek ürünlerine kadar pek çok ürün satıyor. Fakat her zaman kitapların Amazon için ayrı bir yeri var. Bu yüzden kitaplar konusunda öncülük yaparken henüz okunabileceği çok az araç olmasına rağmen 2007 yılında elektronik kitap satışına ilk başlayan firmalardan da biri oldu.

15 yılı aşkın süredir basılı kitap satan Amazon, 2010 ortasında ilk defa e-kitap satışının ciltli (hardcover) kitap satışlarını geçtiğini duyurmuştu. Bundan birkaç ay sonra ise Amazon'dan e-kitapların ciltsiz (paperback) kitap satışını geçtiği haberi geldi. E-kitapların yükselen grafiği sonucunca Amazon, kurucusunu bile şaşırtacak kadar kısa bir sürede, e-kitap satışlarının, ciltli ve ciltsiz toplam basılı kitap satışını geçtiğini açıkladı.

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, 1 Nisan'dan itibaren satılan her 100 basılı kitaba karşılık 105 e-kitap sattıklarını duyurdu. Bu karşılaştırma yapılırken daha sağlıklı sonuç elde etmek için Amazon'da e-kitap sürümü de bulunan kitaplar değerlendirme dışı bırakılmış. Ayrıca ücretsiz e-kitaplar da bu karşılaştırmada yer almıyor.

Bu gelişme geçtiğimiz ay içerisinde aktardığımız Amerikan Yayıncılar Birliği'nin e-kitapların yükselişine dair yorumlarını da bir kez daha doğrular nitelikte.

E-kitap konusu okuyucular kadar yayınevlerini de çok yakından ilgilendiriyor. Yayınevleri tarafında Türkiye'de henüz e-kitap okuyabilecek cihazların yeterli yaygınlığa ulaşmamış olması ve yasalarda henüz konuyla ilgili tüm düzenlemelerin yer almaması en büyük sorunlar gibi görünüyor. E-kitap konusuyla ilgili olarak Türkiye'deki yayınevlerinin ne düşündüğüne dair güzel ve güncel bir yazıyı comTalks'ta bulabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.