E-Kitap Sektörünü Bekleyen Tehlike
Genel

E-Kitap Sektörünü Bekleyen Tehlike

Ekitap mı, Gerçek Kitap mı?E-kitap sektöründe Türkiye'de atılan ilk adımları çok net hatırlıyoruz. Dijital yayıncılığın bir parçası olan e-kitap dünyası bir yandan gelecek vaadederken diğer yandan online yayıncılığın kaderini de aynı şekilde paylaşıyor. Medyanın dijital dünyaya evrilmesinden daha ileri bir noktada olan bu pazar, tüketiciye ulaşma noktasında ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya.

Bahsettiğim tehdit çok net; e-kitap fiyatlarının basılı kitap fiyatlarıyla yarışıyor olması. Ekitap fiyatları gerçek kitap fiyatları aratmayacak seviyelerde satışa sunuluyor. Ekitap deneyimini mevcut fiyatlar üzerinden kabul etmenin zorluğu bir yana, ekitap okuyucu almak gibi aşılması gereken bir ön basamak da potansiyel kullanıcıları bekletiyor.

Bu konu geçtiğimiz günlerde AB komisyonunun soruşturmasıyla gündeme geldi ve örneklerle tartışmaya açıldı. Yayınevlerinin ekitap ücretlendirmesine dair etik tartışmalar ise daha eskiye gidiyor. Kısaca açıklamam gerekirse ara süreçlerin dahil edilmediği ekitap dünyasında, yüksek fiyatlar, yayınevleri arasındaki ilişkiler ve satış modelleri tartışılıyor.

E-kitap konusunda bir çok yayın evi adım atmasına rağmen özellikle yeni kitaplarda fiyat ikilemini net olarak görebiliyoruz.

Idefix Ekitap

İki sistem arasında bir çok işleyiş ve süreç eksikliği olmasına rağmen bu durum fiyatlara pek yansımıyor. Örneğin basılı kitap satışında basım, depolama, dağıtım ve bu sistemi yönetmek için harcanan iş gücü ilk akla gelen gider kalemleri. E-kitap için ise bunların hiçbiri söz konusu değil ve online pazarlama daha kolay, daha hızlı ve daha ölçülebilir dönüşler sağlıyor. Buna ek olarak insanlar dijital içeriklere para harcamak konusunda o kadar da cömert değil.

Yayıncı tarafında işin hangi sistemde ilerlediğini net olarak bilmiyoruz ama internetin doğasında bu ikilemin kabul edilmeyeceğini net olarak söyleyebiliriz. Müzik sektörünün yaşadığı yenilginin e-kitap piyasasında yaşanması bence büyük bir hayal kırıklığı olur. Üstelik kitap tarafında fiziksel deneyimle online deneyim arasında önemli farklar var. Kullanıcıların fiyat konusunda zorlamasıyla, tercihlerin e-kitap piyasasının aleyhine olması hiç de sürpriz olmaz.

Sektör liderlerinin de bu konuda biraz imtiyazlı davranması ve gelecek yenilikleri takip etmesi sanırım iki taraf için de daha kârlı olacaktır. Bu konudaki tercihlerinizi ve beklentilerinizi bizimle paylaşırsanız sevinirim.

Görsel Kaynak: juanotero

Yorumlar (7)
 1. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

  Türkiye'de o iş anca fiyatlar düşer, kullanıcı kitabı pdf olarak alır da yerel fotokopicisinde bastırıp ucuza kitap okuyabilirse olur. Yoksa zor. Okuyucusu da pahalı zaten. Bir ton masraf. Zaten kitapların kendisi de pahalı.

 2. Aykut İçöz Aykut İçöz

  Güzel bir noktaya temas etmişsiniz, teşekkürler.

  e-kitap sektörünün zorlukları aşmasını ve daha fazla gelişmesini hepimiz dileyelim. :-)

 3. Cafer Cafer

  İlla rekabet olması gerekiyor.

 4. Engin Yılmaz Engin Yılmaz

  Fikri mülkiyete saygı duyan bir insan olmakla birlikte sırf bu saygımdan ötürü bir mala (-ki maldan ziyade hizmet olarak nitelendirilebilir) kıymetinden çok yüksek bedeller ödemek mantıksız geliyor.

  Her fırsatta korsandan bahseden müzik ve kitap sektörü iş fiyatlara gelince maliyetlerden bahsetmeye başlıyor. Elektronik ortamda satılan bir kitabın yada müziğin maliyetinin neredeyse %50 civarında (belki daha fazla) düştüğünü tahmin ediyorum fakat değerli şirketlerimiz fahiş karlardan mahrum kalmak istemedikleri için herhangi bir indirime gitmiyor.

  Bir örnek vermek istiyorum. Aynı filmi vcd olarak 10 tl dvd olarak 20 tl blueray olarak 50 tl ödeyerek alabiliyorsunuz. Birisi bana aradaki fiyat farkının nereden geldiğini açıklayabilir mi? Yada bir e-kitap okuyucunun fiyatını amorti edebilmem için neden 100 kitaptan fazla okumam gerekiyor? Baskı masrafı yok, pazarlama masrafı yok, depolama masrafı yok ama herşey aynı fiyata.

  Oldu paşam!

  Fiyatları düzenleyin insanlar orjinale yönelsin. Kimse de bana Amerikadaki Avrupadaki standartlardan bahsetmesin. Orası Avrupa burası Türkiye. Hesabınızı Türkiyeye göre yapın. Saygılar.

  1. Samet Samet

   Günlük 500 kişinin girdiği kitap indirmeyle alakalı bir websitem var, içerisinde e-kitap paylaşılmıyor.Sadece kitapların tanıtım yazıları var.Bir sürü insan, "bedava kitap indir" şeklinde şeyler arıyor.Yeter ki bir paylaşan olsun.

 5. Ihsan Ihsan

  selamlar,

  bu konuda genel kabul e kitap fiyatlarının mutlaka basılı kitap fiyatından ucuz olması noktasında, yurtdışında ürünlerin çeşitli kategorilerde fiyatlandırıldığını görmek çok kolay. türkiye piyasası için büyük yayıncıların oyuna dahil olması ile, ki kısa süre içinde bunun gerçekleşmesini bekleyebiliriz, standartlar daha da belirginleşecektir.

 6. Stres T Stres T

  e-kitaplar fiyat olarak daha uygun fiyata satılması gerek aslında..sonuçta internetten free çok rahat bulunabiliyor