Bing Facebook Beğenilerini Arama Sonuçlarına Ekliyor
Analiz

Bing Facebook Beğenilerini Arama Sonuçlarına Ekliyor

Arama motoru devi Google +1 özelliği ile arama sonuçlarına sosyal bir etki kazandırmaya başladıktan sonra, Facebook beğenilerine dayalı gayri resmi bir çıkış yapıldığını paylaşmıştık. Bugün Bing o fikri gerçeğe taşıdı ve Facebook beğenilerini arama sonuçlarına ekleyeceğini duyurdu.

Sosyal arama arama motorları için yeni bir adım olarak öne çıkıyor ama Google +1'i deneyimledikten sonra bunun getirilerini daha iyi görmeye başladım. Daha önce Facebook beğenilerinin arama sonuçlarında daha fazla tutulacağını düşünmüştüm. Ancak Facebook arkadaşlarımızın kapsamını düşündüğümde bu fikrimden biraz vazgeçtim. Çünkü Google bağlantılı arkadaşlarım gibi Facebook üzerindeki arkadaşlarımın da neleri beğeneceğini bilmiyorum.

Sosyal arama gerçekten bu işin geleceği mi, yoksa semantik webe geçişle aramıza giren bir faktör mü? Arkadaşlarımın beğenileri mi yoksa sayfanın gerçek içeriği mi beni ilgilendiriyor diye kendime soruyorum.. Üstelik sosyal arama deneyimini pozitif şekilde kabul edebilmem için kullanıcı bilincinin oturması, dahası bu deneyimin kötüye kullanılmaması gerekiyor.

Microsoft-Facebook ilişkisi %1,3'lük hisse payı nedeniyle Bing'i bu tür yenilikleri denemeye itiyor ama Bing'in sosyal arama adımı atması arama motoru pazarındaki payını yükseletecek mi bilinmez. Belki de sosyal etki Bing arama sonuçlarına pozitif etki yapar. Google için ise arka plana çekilecek işler arasına girer.

Şu anda Facebook ile bağlantı kuramayan Bing'in sosyal arama deneyimini kısa süre içinde yaşayarak göreceğiz.

Yorumlar (4)
 1. facebook beğenilerini eklemek ilk başta güzel gözükse de öyle değil aslında. herkesi facebook kullanmaya mecbur mu edicek bu uygulama. google+1 daha mantıklı.

 2. Uğur Sıtartap Uğur Sıtartap

  arkadaşlarımın veya tanınıklarımın beğenilerinden ziyade, araştırdığım mevzu ile ilgili kişilerin ilgili siteyi beğenip beğenmemeleri daha önemli bana göre.

  semantik weble ilgili adımlar bir yandan atılıyor ve arama devleri ortak bir standart geliştiriyorlar. ilk etapta http://schema.org/ dikkat çekici. bu standart yaygınlaştığında bile yine de sonuçlara insan elinin değmesinin faydalı olacağını düşünüyorum. semantik açıdan tam aradığımız şeyi bulsak bile kalite konusunda +1 tipi bir sistem faydalı olur.

  bence bu +1 tarzı sistemlerin dezavantajı çok kaliteli ama popüler olamamış sayfaların iyice gözlerden uzaklaşmasını sağlaması. bu tip şeyler de özellikle ortalama ziyaretçiye hitap etmeyen, sofistike bilgiler barındıran siteler. yani böylece belli bir beğenilme sayısını bir şekilde yakalayanlar, giderek artan şekilde beğeniliyor, diğerleri hep arka planda kalıyor. gerçi ben google bu tip mevzularda daha fazla güvenirim. çünkü gerçekten arama algoritmalarına müthiş kafa yoruyor google.

  neyse çok uzadı...

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Schema.org hakkında şöyle bir yazı paylaşmıştık:

   Google, Bing ve Yahoo Aramaya Standart Getiriyorlar http://j.mp/lswDus

 3. Facebook Facebook

  bu bingde iyice tozuttu :) microsoft kafayı yedi yaşlandıkça bence :) aydan toprak almalar felan facebookun sahibiyle arkadaşlıklar pekte iyiye gitmiyor bence gogoleye savaş açmaları zaten çok saçma