Markette Kazanan Groupon mu Olacak, Yoksa Wal-Mart mı?

Markette Kazanan Groupon mu Olacak, Yoksa Wal-Mart mı?

İndirimli grup alışveriş modelini en iyi şekilde uygulayan Groupon, halka arz hazırlıklarını sürdürüyor. Linkedin'in verdiği şevkle hisselerinin tavan yapmasını uman Groupon, bu kez marketlere girmeye hazırlanıyor ve bu noktada yolu Wal-Mart ile kesişiyor.

Nisan sonunda market alışverişi için kupon satışı yapan Chicago merkezli şirket, bu kez daha ciddi bir adımla sadakat kartı uygulamasına gidiyor. Alice ve Fiyat Bilir gibi örnekler market alışverişini online dünyaya taşımaya çalışırken, Groupon'un böyle bir adım atması ilginç gelebilir. Ancak ben de bu iş modelinin Groupon için gayet isabetli olduğuna inanıyorum. Tabi Wal-Mart'ı da göz ardı etmemek gerekiyor.

Öncelikle hızlı tüketim ürünlerinin sürekli ve genellikle ertelenmeyen bir ihtiyaç olduğunu kabul etmek gerekiyor. Sadakat kartı da sürekliliği korumak adına kupon satmaktan daha etkili görünüyor. Aralarında boşluklar olan parçalı bir pazarlama stratejisi yerine daha sağlam ama istenilen esnekliğin kazandırılabileceği bir model.

Wall-Mart

Perakende sihirbazı Sam Walton, Wal-Mart'ı kurduktan sonra akıl almaz bir büyüme yakalamıştı. Andrew Mason da Groupon'u Wal-Mart gibi çılgınca büyütürken karlılıktan ödün veriyor ve Wal-Mart ile yolunun kesişeceği bir noktaya gidiyor. Walton'ın veliahtları e-ticarete adım atarken, Mason da geleneksel pazara girmeyi gözüne kestirmiş görünüyor.

Sadakat kartı uygulaması farklı alanlarda her zaman uygulanmış bir model. Ancak Groupon'un online dünyada yarattığı indirimli alışveriş etkisi bu modeli daha başarılı uygulaması için önemli bir avantaj. İnsanların her gün takip ettiği servisten, gün aşırı uğradığı marketlerde sürekli olarak ayrıcalık görmesi ve bunun için kupon takip etmemesi Groupon'a yardımcı olacak.

Kısacası iki karşı yakanın büyük oyuncusu ortak bir noktada kesişmek üzere. Kazananın yeni stratejileriyle Groupon olacağını düşünüyorum..

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.