Fırsat Pazarının Alaturka Oyuncusu Saklışehir Açıldı
E-Ticaret

Fırsat Pazarının Alaturka Oyuncusu Saklışehir Açıldı

Daha önce kurucusu Ömer Ekinci'nin röportajında yer verdiğimiz Saklışehir bugün itibariyle açıldı. Grup alışveriş pazarında alaturka bir oyuncu olarak yerini alan Saklışehir'in ilk fırsatlarına baktığımızda, geleneksel bir yol izleyeceği hemen belli oluyor. Girişimde yayına giren ilk fırsatlar Kapalı Çarşı'da Kaligrafi atölye çalışması, Ciğeristan'da 10 şiş ciğer ve Osmalı padişahı veya sultanı kostümleriyle fotoğraf çekimi olarak yerini almış.

Tasarımıyla da tarzını yansıtan girişimin ilk günü olmasına rağmen elde ettiği satış rakamı da aslında gayet başarılı. Şimdiden 150'ye yakın fırsat satılmış. Tam olarak dikey grup alışveriş olarak nitelendirebilir miyiz bilemiyorum ama Saklışehir, tarzı ve fırsatlarıyla şimdiden göze farklı geliyor. 

Şu anda sadece İstanbul için fırsat sunan Saklışehir'in hem sitedeki görsellerde hem de hakkımızda sayfasında İstanbul'a öncelik verdiği belli oluyor. Açılışına özel olarak üyelerinden bir kişiye Fatih Sultan Mehmet imzalı iPad hediye edecek olan girişimin kampanyası da bir yandan devam ediyor.

Grup alışveriş pazarında tepedeki girişimler artık yavaş yavaş belli olmuşken, farklı kullanıcı tiplerine yönelik modellerin burada diğerlerine nazaran küçükte olsa ekonomiler yaratması mümkün. Günümüzde e-ticaret ihtiyaçların arayıp bulmaktan öte günlük veya haftalık olarak takip ettiğin pazar yerlerine doğru gidiyor. Bunun ilk göstergesi özel alışveriş siteleriydi, şimdilerde ise grup alışveriş sitelerinde bu durumun söz konusu olduğunu söyleyebiliriz.

Sadece bayanların veya çiftlerin hatta sadece tatil fırsatlarının sunulduğu grup alışveriş sitelerinin Türkiye pazarında da iş yaptığını görmek tabii ki sevindirici. Belki de bu yüzden bugün sayısını tutamadığımız kadar grup alışveriş sitesi var ve bu girişimler bir şekilde hayatlarını sürdürüyor. Bu kadar çok grup alışveriş sitesinin pazarda yer alması mekan sahiplerini her ne kadar zorlasa da, mevcut durumu internet pazarı için olumlu bir gelişme olarak kabul edebiliriz.

Saklışehir bu pazarda kendine ne kadar büyük bir kullanıcı kitlesi oluşturabilir veya nasıl bir başarı sağlayabilir bilemiyorum. Ancak şu anda gördüğüm kadarıyla iyi bir başlangıç yaptığını söyleyebilirim :)

Yorumlar (11)
 1. Şu Tuğra desenli İpad kampanyası güzelmiş. Katılın derim.

 2. Ömer ekinci'yi sürekli takip ediyorum, tam bir girişimci. Tahmin ediyorum ki, saklisehir.com hızlı bir ivmeyle büyüyecek ve hatta sektör liderlerine yaklaşacak bir fırsat sitesi olacak. Başarılar...

 3. title direkt olarak xhtml kodunu çekiyor.

  Site ile ilgili yorumum ise;

  Belli bir süre sonra niche pazarlarda aynı şeyleri sunuyor bu tarz niche grup siteleri. Zaten bunu genel grup sitelerinden de çıkartabiliriz. Hala lazer epilasyon devam. :)

 4. Kendi kitlesini olusturabilen ve bu farki ziyaretcilerine ifade edebilen saklisehirin onu cok acik.Hepimiz dogustan itibaren ozel olmak ve onemsenmek istiyoruz.Omerin tam bu anlanda kitlesini bazi ince nuanslarla ayirarak onlara bu farkliligi yasatmasi hem cok iyi dusunulmus bir cikisi hemde kitlesinin takibini saglayacaktir.Bravo Omer

 5. Muhittin Terzioğlu Muhittin Terzioğlu

  Tasarımı çok güzel olmuş sitenin. Çıkan ilk fırsat da gayet güzel. 5 tane satın aldım. Ömer Ekinci Bey' i tebrik ediyorum.

 6. Tasarımı ve duruşu çok başarılı, benim listeme göre 127 adet rakibi var, hızlıca üst sıralara çıkacağını umuyorum.

 7. amerikadan ülkemize gelen fırsat temelli sitelerin hızlı bir şekilde yayıldığı bu zamanlarda bu girişim nasıl farklı bir şekil ve formatta devam ettirilebilir diye düşünürken saklışehir çıktı karşımıza. bence gayet de mantıklı ve farklı bir konsepti var. istanbulda osmanlı izleri taşıyan öyle çok mekan var ki eminim artık saklışehir sayesinde dedelerimizin damak tadına yakın yiyecekleri yiyip onların bir sanatını öğrenebilmek için bir çok fırsatı bu sitede bulabileceğiz.

  bütün salışehir ekibine başarılar diliyorum. ve teşekkürler (:

 8. Hitap ettiği kitle açısından rakiplerine göre önemli bir avantajı olduğunu düşünüyorum. Umarım her şey Ömer'in istediği gibi gider.

 9. Şirzat Aytaç Şirzat Aytaç

  Klasik "fırsat sitesi" modellerinin dışına çıktıkları için tebrik ediyorum Saklı Şehir ekibini. Tasarım ve içerik kopyalayarak girişimde bulunduklarını ifade ve ima edenlere yol gösterecek bir tasarım ve yapıya sahip. Dilerim daima yükselen kar oranlarına sahip olurlar. Bu kar oranlarının yeni Türk girişimlerine sebep olacağından hiç şüphem yok.

 10. Taci Erun Taci Erun

  genelde webrazzide yayinlanan yeni girisi haberleri bir cok elestiriyle karsilasir. bu girisimin bu kadar pozitif yorum almasi hem sevindirici, hem dusundurucu. bana biraz siradan olan ve aslinda per bir farkliligi da olmayan bu girisime bol sans. yeni kullanici edinme masraflarinin bu denli yukseldigi gunlerde nasil buyuyeceklerini merak ediyorum.

 11. Çağdaş Ünal Çağdaş Ünal

  Saklışehir'in arayüz tasarımına katkıda bulunmuş ve sitenin önyüzünü kodlamış biri olarak Webrazzi okuyucularının tasarımı beğenmesine çok sevindim. Yakında birkaç ufak değişiklikle daha da güzel hale getireceğiz.