Fırsat Pazarının Alaturka Oyuncusu Saklışehir Açıldı

Fırsat Pazarının Alaturka Oyuncusu Saklışehir Açıldı

Daha önce kurucusu Ömer Ekinci'nin röportajında yer verdiğimiz Saklışehir bugün itibariyle açıldı. Grup alışveriş pazarında alaturka bir oyuncu olarak yerini alan Saklışehir'in ilk fırsatlarına baktığımızda, geleneksel bir yol izleyeceği hemen belli oluyor. Girişimde yayına giren ilk fırsatlar Kapalı Çarşı'da Kaligrafi atölye çalışması, Ciğeristan'da 10 şiş ciğer ve Osmalı padişahı veya sultanı kostümleriyle fotoğraf çekimi olarak yerini almış.

Tasarımıyla da tarzını yansıtan girişimin ilk günü olmasına rağmen elde ettiği satış rakamı da aslında gayet başarılı. Şimdiden 150'ye yakın fırsat satılmış. Tam olarak dikey grup alışveriş olarak nitelendirebilir miyiz bilemiyorum ama Saklışehir, tarzı ve fırsatlarıyla şimdiden göze farklı geliyor. 

Şu anda sadece İstanbul için fırsat sunan Saklışehir'in hem sitedeki görsellerde hem de hakkımızda sayfasında İstanbul'a öncelik verdiği belli oluyor. Açılışına özel olarak üyelerinden bir kişiye Fatih Sultan Mehmet imzalı iPad hediye edecek olan girişimin kampanyası da bir yandan devam ediyor.

Grup alışveriş pazarında tepedeki girişimler artık yavaş yavaş belli olmuşken, farklı kullanıcı tiplerine yönelik modellerin burada diğerlerine nazaran küçükte olsa ekonomiler yaratması mümkün. Günümüzde e-ticaret ihtiyaçların arayıp bulmaktan öte günlük veya haftalık olarak takip ettiğin pazar yerlerine doğru gidiyor. Bunun ilk göstergesi özel alışveriş siteleriydi, şimdilerde ise grup alışveriş sitelerinde bu durumun söz konusu olduğunu söyleyebiliriz.

Sadece bayanların veya çiftlerin hatta sadece tatil fırsatlarının sunulduğu grup alışveriş sitelerinin Türkiye pazarında da iş yaptığını görmek tabii ki sevindirici. Belki de bu yüzden bugün sayısını tutamadığımız kadar grup alışveriş sitesi var ve bu girişimler bir şekilde hayatlarını sürdürüyor. Bu kadar çok grup alışveriş sitesinin pazarda yer alması mekan sahiplerini her ne kadar zorlasa da, mevcut durumu internet pazarı için olumlu bir gelişme olarak kabul edebiliriz.

Saklışehir bu pazarda kendine ne kadar büyük bir kullanıcı kitlesi oluşturabilir veya nasıl bir başarı sağlayabilir bilemiyorum. Ancak şu anda gördüğüm kadarıyla iyi bir başlangıç yaptığını söyleyebilirim :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.