Bloggum.com Flippa Üzerinden Açık Arttırmada
Genel

Bloggum.com Flippa Üzerinden Açık Arttırmada

Türk internetinin bilinen girişimlerinden biri olan ücretsiz blog servisi bloggum.com, Flippa üzerinden açık arttırmaya çıktı. Uzun süredir mahkeme kararıyla engelli olan site bir türlü tekrar açılmayı başaramadı. 2 geliştiricisi tarafından yönetilen servisin istatistiklerine baktığımızda tam yükselmeye başladığı döneme denk gelen engelleme kararıyla büyümesinin yarıda kesildiğini görüyoruz.

Bloggum.com kurucularıyla çeşitli toplantılarda konuşma fırsatı bulduk ve servisin üzerinden maç yayını yapan kullanıcılar yüzünden birden çok mahkeme kararıyla engellendiği öğrendik. Servisin kurucuları hukuksal sorunları aşmak için gereken finansal gücü sağlayamadıkları için site bir türlü tekrar hayata döndürülememiş. Zamanı gelmişken maç yayınlarını yapan kurumun birden çok şehirde ayrı ayrı mahkeme kararları çıkartma alışkanlığını da hatırlamış olduk.(!)

Uzun süredir site için mücadele veren girişimcileri ise sonunda pes ederek çözümü siteyi satmakta bulmuşlar. Flippa üzerinden 1$'dan başlayan açık arttırma şu anda 1 katılımcıyla 500$'da. Siz de açık arttırmaya buradan katılabilirsiniz.

Engellendikleri Mart 2009'da blogcu.com'nun ardından ikincisi sırada olduklarını dile getiren kurucular, engelleme kararını aşamayınca başka pazarlara yönelmişler. Bir süre Rusya, Almanya ve İspanya'ya odaklanan Bloggum, bu ülkelerde de aradığı ilgiyi bulamamış. Şu anda Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Rusça ve Almanca hizmet veren servis, ücretli servislerden ve platformda yer alan Google Adsense'den para kazanıyormuş. Ancak Ağustos 2010'da sitelerinden yetişkin içerik bulundurdukları için Google Adsense'den de banlanmışlar. Google Adsense'e tabii ki(!) dertlerini anlatamadıkları içinde oradaki engelleme de kaldırılamamış. Google Adsense'in bu gibi durumlarda nasıl vurdumduymaz olabildiğini sanırım bilmeyen yoktur.

Sonuç olarak, en iyi döneminde (Şubat 2009) ayda 30 milyon sayfa gösterimi yapan ve 8 milyon ziyaretçi çeken servisin istatistikleri Nisan 2011'de 1.354.000 ziyaretçiyle 2.750.000 sayfa gösterimine kadar düşmüş.

Yerli ücretsiz blog servisleri, Wordpress'in etkisi ve Blogger'ın sürekli gelişmesiyle biraz rüzgarını kaybetmiş olsa da Blogcu'da işlerin iyi gittiğini biliyoruz. Bu açıdan baktığımızda Bloggum.com üzerine yatırım yapılıp, mahkeme kararları kaldırıldıktan sonra oturtulacak güvenlik önlemleriyle yenilenmiş olarak Türk internet pazarında yerini alabilir.

Bloggum.com'un Flippa'da süren açık arttırmasına buradan katılabilirsiniz.

Yorumlar (10)
 1. Doğancan Doğancan

  Yazık olmuş. Çok kaliteli bir serviste ve çok iyi bir çıkış yapmışlardı. Laptop ödüllü bir blog yazarlığı yarışmalarını hatırlıyorum. Türkiye'de blogculuğun gelişmesi adına önemli bir servisti.

 2. 70K$ ile 100K$ arası bir rakamda satılır bence.

  1. Doğancan Doğancan

   15.000$'ı geçerse sevinsinler. Bir ton mahkeme kararı var hakkında Digiturk sayesinde.

 3. Özgür Özgür

  10k olmuş bile

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   An itibariyle 15.000$ :)

 4. Mahkeme kararını kaldırsalar, trafiğinde çok büyük artış yaşarlar. Biraz yazılımsal denetime ihtiyacı var alt blogların. Onun dışında düşünülebilir bir servis.

 5. Mrauthor Mrauthor

  Turkcell gibi bir şirket ortak olsun, o zaman mahkeme kararı kalkar ... Yazık günah ... İnsanların emekleri bu kadar basit bir şekilde ayaklar altına alınmamalı.Bizler dişimizi tırnağımıza takıp,uykusuz geceler geçirip siteler yazıyoruz,hiç bir mantıklı gerekçesi olmamasına rağmen site sorgusuz,sualsiz,uyarısız bir gecede kapatılıyor.Sonra çağdaş ve özgür Türkiye'den bahsediliyor ...

  1. doğru söze ne hacet, taşı gediğine koymuşsunuz.

 6. Umut Akyol Umut Akyol

  Guzel bir yazi olmus, Digiturk aslinda acikca hukuki bir yarari olmadigi halde bu yontemi kullaniyor ve acikca kotu niyet var. Bu yorumumu lutfen Bloggum.com'dan yetkililer iyi okusunlar. Neredeyse arastirilmaya bile luzum olmadan acik kotu niyet sebebiyle Digiturk aleyhine tazminat davasi acabilirler. Burada buyuk ihtimal acik bir firsat soz konusu. Benimle iletisime gecerlerse birkac ilgilenebilecek avukat onerebilirim.

 7. Aslında iyi olmuş. sanırım 2009 idi tüm web sitemi kopyalayıp yayınlamışlardı. o kadar şikayet etmeme rağmen blog yayından kalkmadı. nasıl yaptılar bilmiyorum 12000 küsür sayfamı aynen kopyalamışlar. türkiyeden kim engellediyse tebrik ederim.