Nokia İçin Bir "Kapı" Kapanırken, Diğeri mi Açılıyor?
Mobil

Nokia İçin Bir "Kapı" Kapanırken, Diğeri mi Açılıyor?

İçinde bulunduğumuz günlerde Nokia'da büyük değişimler yaşanıyor. Microsoft'la anlaşmasının ardından 2008 yılı sonunda satın aldığı ve o dönemden beri akıllı telefonlarında kullandığı Symbian işletim sistemini devrederek, Windows 7'ye geçen Nokia, şimdi de uygulama mağazası Ovi ile ilgili gelecek planlarını açıkladı. Firmanın Fin dilinde "kapı" anlamına gelen Ovi markasından tamamen vazgeçeceği Nokia'nın sitesinde ve (ironik bir şekilde) Ovi Blog'unda duyuruldu.

2007 yılında iPhone'un piyasaya çıkmasının hemen ardından Nokia'nın açtığı mobil servisleri mağazası Ovi'de şu anda 40 bin uygulama yer alıyor ve günlük ortalama 5 milyon uygulama indiriliyor. Nokia'nın pazarlama yöneticisi Jerri DeVard bu değişimin temel sebebinin firmanın sunduğu servisleri tek bir çatı altında toplamak olduğunu belirtti.

Fakat bu önemli değişim ile birlikte dikkatler bir kez daha Microsoft ve Nokia'nın yakınlaşmasına çevrildi. Yakın zamanda 8,5 milyar dolara Skype'ı alan Microsoft, şimdi de Nokia'yı satın almaya hazırlanıyor olabilir mi?

İlk olarak Rus teknoloji blogger'ı Eldar Murtazin'in ortaya attığı bu iddiayı (Rusça veya Türkçe'ye tercüme edilmiş halini okuyabilirsiniz), daha sonra SoftSailor üstelik bir de fiyat etiketi koyarak geliştirdi. SoftSailor'un iddiasına göre Microsoft, Nokia'yı satın almak için 30 milyar doları gözden çıkarmış durumda. Bu iddialara Nokia'nın basın sözcüsü James Etheridge şöyle yanıt verdi: "Normalde dedikodular üzerine yorum yapmıyoruz ama görünen o ki Eldar'ın iddiaları her geçen an gerçeklerden daha da uzaklaşıyor". Etheridge iddialara doğru demiyor ama bu yorum pek de kesin bir "hayır" gibi görünmüyor.

Teknoloji dünyasında bu tip sansasyonel dedikodularla sık karşılaşıyoruz. O yüzden bu iddiaları (şimdilik) bir kenara bırakıp tekrar bugünün gerçeğine, yani Ovi'ye dönelim. Yapılan açıklamaya göre Nokia, Ovi markasını bırakarak mobil servisleri için Nokia Services markasını kullanacak. Planlara göre değişim Temmuz ayından itibaren başlayacak ve 2012 yılı sonuna kadar tamamlanmış olacak.

Bu yeniden yapılanma Nokia kullanıcıları için büyük bir değişim getirmeyecek. Telefonlardaki Ovi simgeleri otomatik güncellemeler ile yavaş yavaş yerini Nokia Services'a bırakacak ve şu anki planlara göre kullanıcılar servisi eskiden olduğu gibi kullanmaya devam edebilecekler.

Yorumlar (1)
  1. Bu konu her ne kadar bir iddidadan ibaret olsa da, iddanı eden kişinin Eldar Murtazin olması başka bir önem katıyor. Mobil cihazlar və firmaları hakkında ekseren sonu doğru çıkan iddialarda bulunyor. Yalnış hatırlamıyorsam Nokia N8-i də ele geçirerek beklenenden önce inceleme yaparak yayınlamışdı. Yani her yerden haber alan bir bloger.

    Bu satış belki yakın zamanda gerçekleşmeye bilir ama önemli mesajdır. Belki de Windows Phone telefonlarının satışlarından gelire olan ortaklık falan anlaşmalarından Nokia Mobile kısmı Microsoftun olacakdır. Zaten her ikisinin bir-birine fazla ihtiyacı var. Zamanında mobil pazara gereken önemi göstermeyip, ciddiye almayan Microsoft şimdi iki en büyük rakibi Apple ve Google-un çok gerisinde ve bunu telafi etmek için elinden geleni yapıyor.

    Nokianın akıllı telefon pazarındakı hali de her kese malum.