Ekşi Sözlük'e Hosting Hizmeti Vermek Yasaklandı Mı?
Genel

Ekşi Sözlük'e Hosting Hizmeti Vermek Yasaklandı Mı?

Dün NTV'nin sahibi olduğu Yeni Medya Düzeni'nde Av. Gökhan Ahi imzasıyla yayınlanan "Çek fişi, bitir işi" başlıklı haber TİB ve BTK'nın internette yarattığı 22 Ağustos fırtınasına yeni bir boyut getirdi.

Habere göre alan adlarında ve site içeriklerinde geçmesi yasak olan kelimeleri sadece bilgilendirme amaçlı olarak yer sağlayıcılara gönderdiğini belirten BTK'nın, aslında direkt alan adı ile de belirlenen sitelere hizmet verilmemesi talebinde bulunduğu ortaya çıktı.

Yer sağlayıcıların hizmet vermeyi durdurması istenilen siteler arasında sourtimes.org yani Ekşi Sözlük'ün de adı geçiyor.

Güncelleme : Ekşi Sözlük avukatı Başak Purut'un konuyla ilgili açıklamasını yazının sonunda bulabilirsiniz.

21 Nisan'da yer sağlayıcılara gönderilen bu e-posta dün gece Ekşi Sözlük'ün kurucusu Sedat Kapanoğlu, nam-ı diğer ssg'nin eline ulaşmış ve bunun üzerine son günlerin ana konularından olan internette sansür konusuna Ekşi Sözlük'ün birinci ismi de yazdığı entry ile giriş yapmış.

Sedat Kapanoğlu'nun Ekşi Sözlük'te "tib'in ekşi sözlük'ü kapatma emri" başlığıyla yayınladığı entry'nin tamamını aşağıda paylaşıyoruz.

tib'in 21 nisan'da sadecehosting'e gonderdigi ve tarafima an itibariyle ulasmis, asagida alintiladigim mail'in ozetidir. tib'in yolladigi "sonlandirilacak hosting'ler" listesine sourtimes.org'u sikistirmislar. sourtimes.org bildiginiz uzere eksi sozluk'un tum arka planini olusturuyor. sourtimes.org 'u sonlandirmak eksi sozluk'u sonlandirmak anlamina geliyor. "katalog suclar" dedikleri de ancak eksi sozluk iceriginden varilabilecek bir sonuc zira sourtimes.org adresine girdiginizde zaten eksi sozluk'e yonleniyorsunuz.

daha dun bogazici universitesi'ndeki panelde sansurden yakinirken "sira bir gun elbet eksi sozluk'e gelecek" derken acikcasi o gunu kastetmemis ve tahmin de etmemistim.

bu talep kuvvetle muhtemel tamamen zirva tamamen uydurma bahanelerle (sehven mehven) savusturulmaya calisilacaktir, yine kuvvetle muhtemel "geri cekilecek"tir. tabi bir ihtimal cekilmeyebilir ve o sablon maillerine boburlene boburlene yazdiklari tehditkar uslupla zikrettikleri yasal islemlere basvurabilirler de. basvursunlar, hem belli mi olur belki basvura vura baslari bir sekle girer.

bu olasiliklardan bagimsiz olarak su artik asikardir ki btk ve tib tamamen kontrolsuz ve cigrindan cikmis bir sekilde yonetilmekte, tamamen zarara ziyana yol acmakta, sacmalamanin doruklarina varmaktadir. bu kurumlarin hak ihlallerini umursamaz, serkes ve sorumsuz tavirlari sadece bir kac yilda 60,000'den fazla siteyi kapatacak kadar otomatige baglamisliklari, hosting firmalarina "bu kelimelere izin vermeyin" diyecek kadar ileri gitmeleri ve sonra tepkiyi gorunce bu tavirlarindan tam geri adim atmalari (bkz: alan adlarina getirilen sansur) bunun en bariz gostergesidir.

tib'in su anda yasal olarak tum yukumluluklerini catir catir eksiksiz yerine getiren eksi sozluk'u kapatma girisiminde bulunmasi artik bu bulamacin patladigi yerdir. iste kurumsallasirken sadece "bizim tabandan mi" kriterini ele alirsan elde ettigin kurumlar boyle hilkat garibesi acinasi ve her yaptiklariyla sictikca sivayan kurumlara donusur.

leoparin kuyrugunu tutmayacaktin tib, simdi sakin birakayim deme.

gelismeleri sozlukten, twitter ve facebook uzerinden paylasacagiz.

siz de paylasin.

------ sayın yer sağlayıcı;

aşağıdaki alan adlarına yer sağlayıcılık hizmeti verdiğiniz tespit edilmiştir.

bu kapsamda derhal bunlara yer sağlayıcılık hizmetine son vermeniz gerekmektedir.

aksi takdirde herhangi bir bildirimde bulunulmaksızın yasal işlemlere başvurulacaktır.

diğer taraftan; bundan sonrada; 5651 sayılı kanunda sayılan katalog suçlar (müstehcenlik, fuhuş, çocukların cinsel istismarı, vb.) kapsamındaki internet sitelerine yer sağlayıcılık (hosting) hizmeti vermemeniz gerekmektedir.

gereğinin derhal yapılmasını ve sonucundan bilgi verilmesini rica ederim.

bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu

telekomünikasyon iletişim başkanlığı

e-mail: [email protected]

... sourtimes.org ... -----

Dün Twitter'da trendler arasında birinci sıraya yerleşen "#22agustos" etiketinin altına bugün bu olayla birlikte "#eksisozluk" eklenmiş oldu. Diğer taraftan dün "22 Ağustos" kelimesi trendlerin en üstündeyken, genel seçimlerin yapılacağı "12 Haziran" tarihinin de ikinci en trend kelime olarak Twitter'da yer aldığını belirtmekte fayda var.

Sosyal medyanın en popüler mecralarından olan Twitter'da trend olmak için bir kelimenin kaç kişi tarafından yazılmış olması ya da kaç kere retweet edilmiş olması gerekiyor bilemiyorum ama 22 Ağustos Türkiye'nin Büyük İnternet Koruma Kalkanı projesi ile "12 Haziran" seçimlerinin fazlasıyla birlikte konuşulduğunun farkına varmakta fayda var.

Her geçen gün ortaya çıkan yeni e-postalar, uygulamalar ve tebliğlerle BTK'nın sosyal medyanın en azından birkaç gün daha gündem konusu olmayı başaracağını düşünüyorum. Bu süreçte umuyorum kısa süre içinde ilgili birimlerden somut bir adım atılır ve yetkili isimlerden tüm bu konuşulanlara kesin bir çözüm sunulur. Çünkü henüz dünya basınında yer almamış olan bu konu yakında oralara da atlayacak ve zaten çizgide seyreden internet özgürlüğü imajımız, çizginin altına inmiş olacak.

Güncelleme : Eksi Sözlük Avukatı Başak Purut, Dipnot.tv'ye yaptığı açıklamada dünkü haberlerin ardından 18:30'ta TİB servis sağlayıcılara yeni bir mail göndererek bu kararı uygulamaya koymamaları gerektiğini, engellenecek olan alan adlarıyla ilgili kendilerine daha sonra bilgi verileceğini söyledi. Bu şekilde Eksi Sözlük hakkında verilen karar şimdilik rafa kalkmış oldu.

Yorumlar (29)
 1. Emrah Avcı Emrah Avcı

  Türklerin Aklı Bazen Hiç Basmıyor .d Benim Yasaklı Sitem Olsa Direk Hostu Yurtdışından Alır İnat Yaparım . Kapatırlarsada Siteme Google Dns Verip Yine Girerim .

 2. hadi kapatalım gidelim herşeyi çekin fişi!

 3. yok artık ekşide mi gidiyor... 22 Ağustosa kadar açık site kalmayacak koruma kalkanı diye bişeyde olmayacak böylelikle galiba :)

 4. Yazık yemin ederim yazık. Acıyorum bu yasaları çıkartan insanlara

 5. Engin Yılmaz Engin Yılmaz

  İleri demokrasi bu olsa gerek. Yetmez ama evet!

 6. Garip bir çekişmeyle ve değişik yasaklama yollarıyla internete karşı savaş veren birileri var.

  Karşılarında da interneti iyi kullanamya çalışan yaratıcı ve yorumlayıcı birileri..

  Unutmayalım iyiler daima kazanır.

 7. ssg'nin de dediği gibi geri çektiler hiç şaşırmadım..

 8. Deniz Kayahan Deniz Kayahan

  İnanamıyorum gerçekten. Hangisi bardağı taşıracak gerçekten şaşırdım. Artık hükümetin bu işe el atma zamanı geldi de geçti bile.

  1. kapatanlara gaz vermekle meşgulken onu yapmazlar

 9. Seçkin Seçkin

  ntv'de mirgün cabas'in programında ssg konuk olacak ve ek$i sözlüğün kapatma yazısı hakkında konuşulcak. ntv'de 21.00 da başlayacak program.

  mirgün cabas böyle buyurdu: http://twitter.com/#!/MirgunCabas/status/65683059109933057

  1. eyvallah, not aldım izleyeceğim.

 10. Bican Cetin Bican Cetin

  Çocuklara kendine zarar vermesin diye bir şeyleri yasaklarsın. Çocuk muamelesi görüyoruz yahu :)

 11. Kapatın kepenkleri gidiyoruz.

 12. Hangi mantıkla parasını verip, vergisini ödediğim bir hizmete sınırlama getiriyorlar anlamıyorum! Öte yandan sadece bilgilendirme mahiyetinde denilip, daha sonra bunu yalanlar gibi engellemeyi yürürlüğe koyacaklarını belirtiyorlar.

  ve Bu nasıl bir demokrasi ve özgürlük anlayışıdır ki, ne giyip ne giyemeyeceğimden sonra hangi sitelere girip giremeyeceğimi de kendileri belirliyorlar!

  Üstüne bir de Standart paketimiz var diye açıklama yapan Acarer'i destekleyen internet kullanıcılarının samandan yapılma beyinleri çalışmıyor mu? Bugün kendi kendine paketleri ortaya koyup birilerini seçmek zorunda bırakan zihniyet yarın var olan paketleri de kısıtlayamaz mı? Vay efendim neymiş Standart paketimiz varmış. Yemişim paketini !

 13. Gökay Ergene Gökay Ergene

  Tam gaz demokrasi.. Webrazzi'de kapanacak mı? :)

 14. ekşinin kapanması türk interneti için büyük bir adım olacak.Sağ-sol çatışmaları,laik-muhafazakar kapışmaları ve sürekli genelleme yapan sözlük yazarları.Türkiye bir şey kaybetmez.Spam sayfaları görmemek dileğiyle.Popülist yorumlar var buradada yasa 22 veya 23 şubatta çıkmış ama nedense seçim öncesi dillendiriliyor.3 aydan beri salak mı bu kadar insan fark edemedi.Bu yasayı? şimdi yeni çıkmış gibi lanse ediyorlar.Bizim sözlük userlarıda gürme gürme konuşuyorlar.

  1. Mustafa Mustafa

   kesinlikle katılıyorum sana Serkan, şubatta gönderildiğinde neden kimsenin sesi çıkmadıda şimdi birden hortladı! ayrıca sözlük diye nitelendiriliyor bazı siteler fakat tamamen siyaset ve hakaret barındırıyorlar! siz içeriği silmelisiniz dediğinizde ise; aboww biz yazarlarımıza karışamayız diyolar! yaw inandığı dinin peygamberine bile hakaret eden bir siteden ne beklenir ?! bence tamamen çeksinler fişini bu internetin, 15senedir içinde bulunduğum bu camia belki temizlenir!

   1. inandığı dinin peygamberimi? herkes mi inanıyor aynı dine? yapılan yanlış genellenmelimi ve danimarkada aynı durum olduğunda ne gibi şeyler yapıldı?Danimarka uzantılarını ve sitelerinimi kapattık kendimize?

   2. Vizontele Vizontele

    ekşi kapatılınca o insanlar sövmiyecekler mi? çözüm kapatmak değil, tib ve btk'nın yönetiminin değişmesi ve yasaların bilirkişiler (ama gercek bilirkişiler) tarafından hazırlanması. Şimdi sen evinde otururken herangi bir partinin başkanını kalaylamıyormusun! birilerine kızmıyormusun?? ordaki insanların tek farkı normalde kızdıkları insanlara ora da da kızıyor. ozaman orada hakaret edenleri hapse atalım!! Hatta ve Hatta evlere mikrofon yerleştirelim kimse siyasi partilerin ileri gelenlerine ve medyanın ileri gelenlerine laf edemesin sözlü hakaretle yazılı hakaret arasındaki fark nedir?? çözüm bu değil bence ... saygılarımla

  2. Evet doğru yasa o zaman çıktı ama yasayı bulmak için BTK'nın sitesinde toprakta altın arar gibi arama yapmanız gerekiyor.

   Kelime sansürü gündeme gelince bu konuda birilerinin gözüne çarptı.

   Suç BTK'nın sitesini takip etmemek mi ?

   Yoksa gazetelere ilan verdiler sansür geliyor diye biz mi görmedik?

   Popülist uygulamalar var diye AKP'yi de kapatsak mı sizce?

   1. Mustafa Mustafa

    her çıkan yasa veya tasarı gazetelerde mi çıkıyor da ben mi göremiyorum? BTK yı zaten hergun takip ediyorsanız bravo! yani işiniz demekki BTK da bişeyler aramaktır, BTK sizinle neden muhattab olsun ki, onun akranları Internet Servis Sağlayıcıları veya Barındırıcıları,, bana BTK mail atsa sizin gibi gazeteye bakar ilan arardım :)

    akp kapatılırsa kapatılsın çok umrumda gibi bir hal görebiliyor musunuz bende ?

   2. Anlamak işine gelmedi herhalde. Hala anlamsız yorumlarınıza devam ediyorsunuz.

    Milyonları ilgilendiren her yasa gazetelere haber olur. Hatta tüm ülkeyi ilgilendiren her konu haber olur. Hatta ve hatta yasa değil taslak aşamasındayken haber olur.

    Kimse müneccim olmadığı gibi her kurumun sitesini veya resmi gazeteyi takip etmek zorunda da değil!

 15. Yahu yok mu bir Facebook protesto sitesi hala?

  Yurt dışında olmasam çoktan kurmuştum...

  Lütfen bir arkadaş Allah rızası için kursun da protestoyu başlatalım.

  Hem Türkçe hem İngilizce olsun da yurt dışından da destek alalım...

  Kolay gelsin...

 16. Hakan Cezayirli Hakan Cezayirli

  Konu son bir kaç gündür değil Mart ayından beri gündemde. Ancak "ana akım" sitelerin hiçbirisinde konu yer almadığı için geniş kapsamlı olarak tartışılmadı.Bu konuyu ben ilk önce Mart ayında DarkHardware editörü Sn. Pekcan'ın bir yazısı vasıtasıyla öğrendim ki, daha önce konu Sn Serhat Ayan tarafından Mart başında gündeme getirilmiş. Aslında bir çok web sitesinde konuya yer verildi ama pek çok kişi, web sitesi vesaire tarafından önemsemedi veya umursamadı...

 17. webrazziye ellemeseler bari takip etmeye değer gördüğüm tek blog çünkü:D

 18. Tartışmalar haberden daha fazla dikkat çekici.

 19. Link Metre Link Metre

  söyleyecek söz bulamıyorum...yazık bunca emeğe...

 20. Zaten çok temiz dertsiz bir gündemimiz varya BTK da bu kirliliğe ortak olmak için elinden geleni yapmakta. Yasaklı listesi oldukça komik, eksisozluk durumu içler acısı sonumuz hayırlı olsun demekten başka ne çaremiz kaldı merak ediyorum. Yakında aynen yazıdaki gibi çekeceğiz fişleri rahatımıza bakacağız biz de onlar da

 21. "müstehcenlik, fuhuş, çocukların cinsel istismarı, vb."

  1. hangi site "bilmeden" bu tür içerik gösterir ki?

  2. "vb." = VE BENZERİ diyor, diğer kategorilerin hangileri bu konulara benzerlik gösteriyor ki?