Groupon Fırsat Dünyasının Sosyal Açılımına Karşı Durabilir mi?
E-Ticaret

Groupon Fırsat Dünyasının Sosyal Açılımına Karşı Durabilir mi?

Google Offers ve Facebook Deals ABD'de yayına girdi ve Groupon için diğer pazarlara da yansıyacak büyük rekabet başladı. Google Offers şimdilik sessiz. Facebook üzerinden geliştirilen bazı fikirler ise dikkat çekici. Üstelik fırsat dünyasının sosyal açılımı sadece Groupon'u değil piyasadaki tüm oyuncuları etkilemeye hazırlanıyor.

Biraz geriye gidelim. Groupon, yeni ama pek yenilikçi olmayan bir modelle e-ticarete inanılmaz bir hız kazandırdı. Temel dürtülerimize hitap eden kısa süreli satışlar kısa sürede bir fenomen yarattı. Gerçek bir online etkileşim sunmayan Groupon Modeli'nin girmediği internet pazarı sanırım kalmadı. Tecrübeli isimler Groupon ve benzerlerinin gelecek iş modeli üzerine kafa yorarken, Groupon'un sosyal alandaki eksikliği suyunu ısıtmaya başladı bile.

Trusocial

Gigaom'dan Cortney Fielding, "Bye Bye Groupon, Hello thruPons?" başlığıyla kaleme aldığı yazıda iki güzel girişimden bahsediyor; ThruSocial ve Thrupons.

Aslında iyi bir dönüşüm örneği olan Thrusocial, eski bir Facebook çalışanı olan Karel Baloun'un eseri. Şimdiye dek Facebook sayfalarını kolayca kişiselleştirme hizmeti sunan servis, artık Facebook fırsatlarını da el atıyor ve fırsat dünyasının sosyal dönüşümünde yerini alıyor.

Henüz ilk adımlarını atan Trupons ise Facebook aracılığıyla tanıdığı kullanıcılara özel fırsat kuponları sunuyor. Kişiselleştirmeye önem veriyor ve bu alana yöneliyor.

Thrupons Deals

Tekrar Groupon'a dönecek olursak, bugüne dek güçlü pazarlama ekibiyle büyük fırsatlar sunduğunu kabul etmemiz gerekir. Ancak yeni koşullar, küçük işletmelerin kendi fırsatlarını özellikle Facebook temelli bir şekilde sunmasını kolaylaştırıyor. Yine aynı şekilde sosyal etkişimler son kullanıcıya daha da yakınlaşıyor. Facebook'un "online kimlik tanıma sistemi" ustaca çalışıyor ve Facebook fırsatlarının satışını yükseltecek girişimlere ön ayak oluyor.

Artık kendime Groupon'un neden toplayıcı sitelerle ortak bir iş modeli oluşturmak yerine kendini kenara çektiğini soruyorum. Neden Facebook'tan tam olarak faydalanmadığını merak ediyorum. Neden bana ve arkadaşlarıma özel fırsatlar sunmak yerine, fırsat kirliliğinin en büyük parçası(?) olmayı tercih ettiğini anlamaya çalışıyorum. Kısaca fırsat dünyasının sosyal açılımında Groupon'un zorlanacağına inanıyorum. Özellikle Facebook ve Foursquare'ın ve belki ilerleyen zamanda Twitter'ın fırsat dünyasına yön vereceğine inanıyorum.

Katılır mısınız?

Yorumlar (5)
 1. Osman Kaya Osman Kaya

  Bence bu tur sitelerle ilgili en buyuk problem firsat sunma isini isletmelere birakiyor olmalari..(thrupons haric) Eger firsat sunma isini sadece isletmelere birakirlarsa kisa ve orta vadede Groupon karsisinda etkili olabileceklerini dusunmuyorum. Belirttiginiz gibi Groupon guclu bir pazarlama ekibine sahip. Ayrica simdiye kadar isletmelerle kurdugu baglantilari ve isletmeleri cezbeden yuksek adetli kampanya referanslarini da unutmamak gerek.. Bahsettiginiz turdeki modellerin de en azindan ilk zamanlarda sahada profesyonel bir ekiple calismalari gerektigini dusunuyorum. Ben klasik model ile isletmelerin firsat sundugu modelin karsilastirilmasini acik kaynak yazilima, ücretli yazilimin karsilastirmasina benzetiyorum ve bu modelin kisa ve orta vadede cok basarili olabilecegine inanmiyorum. Belki uzun vadede basarii olabilir..

 2. Sürekli Izleyici Sürekli Izleyici

  İletişimi artırmak için yazılarınızı soru ile bitirince daha az insanın yorum yaptığını düşünüyorum. Katılır mısın?

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Bu durum sizin için geçerli olabilir ama genel bir eğilim olduğunu düşünmüyorum. Örnekler olumlu/olumsuz çoğaltılabilir ama şu durum görüşünüzü pek desteklemiyor; http://bit.ly/yeni-google.

   Okuyucu ile aramda empati kurmaya çalışıyorum ve sadece soru cümlesinin kimseyi fikrini beyan etmekten alıkoymayacağını, yorumların daha ziyade içerikle alakalı olduğunu düşünüyorum.

   Sizin neden konuyla ilgili yorum yapmak istemediğizi öğrenebilir miyim?

   1. Soru şekliniz yanlış, "katılır mısınız?" evet desek yayınlayacaksınız sanki, ya da yayınlasanız bile bir sürü evet, hayır dan oluşan yorumun ne anlamı var?

   2. Fırat Demirel Fırat Demirel

    Sorfcu, sorduğum soruya evet/hayır diyecek kişilerin yanıtını beklemiyorum zaten. Mesajı alan almıştır.