FriendFeed Türk İnternet Kullanıcılarına Emanet

FriendFeed Türk İnternet Kullanıcılarına Emanet

Facebook tarafından Ağustos 2009'da satın alındıktan sonra kendi halinde duran ve haliyle kullanıcı ilgisini de kaybeden FriendFeed'i dünya çapında hala ayakta tutan bir ülke var. Sizce bu ülke hangisi? Cevapları duyar gibiyim, evet doğru cevap: Türkiye

Facebook'un net olarak FriendFeed'i insan kaynağına yatırım amacıyla satın aldığını söylemesinin yanında, servise bundan sonra bir geliştirme yapmayacağını da hem FriendFeed'in kurucularından hem de şu anda Facebook'un CTO'su olan Bret Taylor'dan öğrenmiştik. Bret Taylor'ın FriendFeed'le ilgili Webrazzi'de yazdığımız yazılardan da haberdar olduğunu öğrendiğimiz ve Ekim Nazım Kaya tarafından gerçekleştirilen röportajımızı bu linkten okuyabilirsiniz.

Giriş cümlemde de belirttiğim gibi sosyal medyanın bir dönem önde gelen servisi olan FriendFeed artık dünya çapında sıfırı tüketmek üzere, ancak servisi hala ayakta tutan ve sahip olduğu trafiği neredeyse tek başına sağlayan ülke Türkiye. Türk internet kullanıcılarının Twitter'ın ülkedeki popüleritesine rağmen büyük bir zevkle kullanmaya devam ettikleri FriendFeed ile ilgili en güncel trafik verilerini sizlerle paylaşmak için comScore'dan bu raporu rica ettik. Bizi kırmadılar ve servisin dünya çapındaki trafiklerine ait Mart 2011 ölçümlemelerine ait verileri bizlerle paylaştılar.

FriendFeed'i dünya çapında en çok ziyaret eden ülke Türkiye

comScore'dan aldığımız verileri incelediğimizde dünya çapında Mart ayında 2,042 milyon tekil ziyaretçiye ulaşan FriendFeed'in, sadece Türkiye'den 430 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini görüyoruz. Bu da şu demek oluyor, servisin sahip olduğu trafiğin yaklaşık %21'ini Türk internet kullanıcıları yaratıyor. Bu sayı ile FriendFeed'i en çok kullanan ülkenin Türkiye olduğu bir kez daha tescillenmiş oluyor.

Verilerden Türk internet kullanıcılarının %1,9'una ulaştığını gördüğümüz FriendFeed'in dünya çapında başka hiçbir ülkede böyle bir penetrasyonu bulunmuyor.

Bu noktada ek olarak hatırlatmakta fayda var, comScore'un verilerine dayanarak Twitter için de benzer bir analiz yapmıştık ve Twitter'ın Türkiye'de yaklaşık 4 milyon kullanıcıya sahip olduğunu ve tüm Türk internet popülasyonunun %16.6'sına ulaştığını paylaşmıştık.

Türkiye'yi yarattığı trafik anlamında Japonya, Amerika, Rusya ve İtalya takip ediyor. Ancak aşağıda tamamını paylaştığımız tabloda da görebileceğiniz gibi, Japonya'nın Mart 2011'de sağladığı 413 bin tekil ziyaretçi sayısından sonra büyük bir farkla Amerika geliyor ve FriendFeed'e sağladığı trafik sadece 144 bin.

comScore verilerine göre FriendFeed'e en yüksek tekil ziyaretçiyi gönderen ülkeleri ve bu ülkelerin toplam internet nüfusuna ulaşma oranlarını aşağıdaki tablo ve grafiklerde görebilirsiniz.

Son dönemlerde Türkiye'de de düşüşe geçen FriendFeed'i bakalım Türk internet kullanıcıları ne zaman terk edecek. Sonuçta gemiyi en son kaptan terkeder denilse de, görünen o ki kaptan Amerika zaten çoktan gemiden ayrılmış.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.