Web 2.0 Expo: Bret Taylor ile Yüz Yüze

Açıklama: Ekim Nazım Kaya, Botego kurucusudur ve bu yazısı Webrazzi’de konuk yazar olarak yayınlanmıştır.

Etkinlik boyunca biri kendisiyle yapılan röportaj olmak üzere iki oturumda boy gösteren Facebook CTO’su ve Friendfeed kurucusu Bret Taylor’la yüz yüze görüşme olanağı buldum. Doğal olarak ilk sorum, “Friendfeed’in kapanma riski var mı?” oldu. Bret, geliştirme yapmayı bıraktıklarını, ancak küçük de olsa bir ekibin hala Friendfeed’in büyük arızaları ile ilgilendiğini ve Friendfeed’in kapanmasının sözkonusu olmadığını söyledi.

Ürün tarafından tüketilen kaynağı sorduğumda, “aldığımız yatırımın miktarı düşünüldüğünde, altından kalkılamayacak bir tüketim sözkonusu değil” dedi. Amerika’dan sonra İtalya ve Türkiye’nin Friendfeed kullanımı konusunda atbaşı gittiğini ekleyen Taylor, Türkler’in ilgisini takdir ettiğini söyledi. Kendisinden, Webrazzi’de Friendfeed’e dair yayınlanan yazılardan haberdar olduğunu da öğrendim.

Röportajda Bret, Facebook için uygulama geliştiren 2 milyon kişi olduğunu Zynga gibi bazı şirketlerin Facebook’tan bile fazla çalışanının olduğunu söyledi ve böyle bir ölçeğe ulaşmayı beklemediklerini ifade etti. “Social Graph” uygulamasının temelini “like” butonunun oluşturduğunu, bugüne kadar bir milyar kez kullanılan bu butonun temel amacının arkadaşlarla paylaşım olduğunu söyleyen Taylor, prensiplerinin “uygulamaları yatay hale getirerek, sosyal grafiğinizi gittiğiniz her yere götürmenizi sağlamak” olduğunu belirtti.

Bret, son olarak “İnsanların profillerine ayırdığı zaman ve emek önemli. Bu bilginin yayılmasını sağlayarak, değerini arttırıyoruz” dedi. Bret, farklı üreticilerle görüşmelerin sürdüğünü söylediği Facebook telefonunun çıkış tarihi hakkında yorum yapmadı. Friendfeed profilinde “yemeksever” ifadesi bulunan Bret’in, görüşmemiz sonrasında Starbucks kahvesi ve salamlı sandviçini alıp bir kenara oturması, mütevazi bir görüntü oluşturdu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.