FriendFeed Türk İnternet Kullanıcılarına Emanet
Analiz

FriendFeed Türk İnternet Kullanıcılarına Emanet

Facebook tarafından Ağustos 2009'da satın alındıktan sonra kendi halinde duran ve haliyle kullanıcı ilgisini de kaybeden FriendFeed'i dünya çapında hala ayakta tutan bir ülke var. Sizce bu ülke hangisi? Cevapları duyar gibiyim, evet doğru cevap: Türkiye

Facebook'un net olarak FriendFeed'i insan kaynağına yatırım amacıyla satın aldığını söylemesinin yanında, servise bundan sonra bir geliştirme yapmayacağını da hem FriendFeed'in kurucularından hem de şu anda Facebook'un CTO'su olan Bret Taylor'dan öğrenmiştik. Bret Taylor'ın FriendFeed'le ilgili Webrazzi'de yazdığımız yazılardan da haberdar olduğunu öğrendiğimiz ve Ekim Nazım Kaya tarafından gerçekleştirilen röportajımızı bu linkten okuyabilirsiniz.

Giriş cümlemde de belirttiğim gibi sosyal medyanın bir dönem önde gelen servisi olan FriendFeed artık dünya çapında sıfırı tüketmek üzere, ancak servisi hala ayakta tutan ve sahip olduğu trafiği neredeyse tek başına sağlayan ülke Türkiye. Türk internet kullanıcılarının Twitter'ın ülkedeki popüleritesine rağmen büyük bir zevkle kullanmaya devam ettikleri FriendFeed ile ilgili en güncel trafik verilerini sizlerle paylaşmak için comScore'dan bu raporu rica ettik. Bizi kırmadılar ve servisin dünya çapındaki trafiklerine ait Mart 2011 ölçümlemelerine ait verileri bizlerle paylaştılar.

FriendFeed'i dünya çapında en çok ziyaret eden ülke Türkiye

comScore'dan aldığımız verileri incelediğimizde dünya çapında Mart ayında 2,042 milyon tekil ziyaretçiye ulaşan FriendFeed'in, sadece Türkiye'den 430 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini görüyoruz. Bu da şu demek oluyor, servisin sahip olduğu trafiğin yaklaşık %21'ini Türk internet kullanıcıları yaratıyor. Bu sayı ile FriendFeed'i en çok kullanan ülkenin Türkiye olduğu bir kez daha tescillenmiş oluyor.

Verilerden Türk internet kullanıcılarının %1,9'una ulaştığını gördüğümüz FriendFeed'in dünya çapında başka hiçbir ülkede böyle bir penetrasyonu bulunmuyor.

Bu noktada ek olarak hatırlatmakta fayda var, comScore'un verilerine dayanarak Twitter için de benzer bir analiz yapmıştık ve Twitter'ın Türkiye'de yaklaşık 4 milyon kullanıcıya sahip olduğunu ve tüm Türk internet popülasyonunun %16.6'sına ulaştığını paylaşmıştık.

Türkiye'yi yarattığı trafik anlamında Japonya, Amerika, Rusya ve İtalya takip ediyor. Ancak aşağıda tamamını paylaştığımız tabloda da görebileceğiniz gibi, Japonya'nın Mart 2011'de sağladığı 413 bin tekil ziyaretçi sayısından sonra büyük bir farkla Amerika geliyor ve FriendFeed'e sağladığı trafik sadece 144 bin.

comScore verilerine göre FriendFeed'e en yüksek tekil ziyaretçiyi gönderen ülkeleri ve bu ülkelerin toplam internet nüfusuna ulaşma oranlarını aşağıdaki tablo ve grafiklerde görebilirsiniz.

Son dönemlerde Türkiye'de de düşüşe geçen FriendFeed'i bakalım Türk internet kullanıcıları ne zaman terk edecek. Sonuçta gemiyi en son kaptan terkeder denilse de, görünen o ki kaptan Amerika zaten çoktan gemiden ayrılmış.

Yorumlar (11)
 1. Bret'i geçtiğimiz ay Webrazzi'de de yayınlanan Facebook gezimizde tekrar gördüm, öğle yoğundu ki, Friendfeed herhalde aklındaki son şeydi :)

 2. Koç Blog Koç Blog

  Anlaşılan Facebook sadece kendi rakiplerinden birini batırmak için aldı Friendfeed'i. Aslında twitter'da almak istemişti ama satmamıştı. Biraz kafasını çalıştırsa friendfeed ile twittera rakip olabilir her ne kadar birbirlerinden biraz farklı olsalarda.

  Ama friendfeed herşeyi içinde barındıran bir servis olduğu için daha avantajlıydı bir zamanlar.

 3. Koç Blog Koç Blog

  Bu arada Google Buzz ne alemde, bununla ilgilide geniş bir istatistiki araştırma yayınlarsanız seviniriz.

 4. Umurcan Umurcan

  Tahminimce friendfeed yakinda kapatilir. Cogu firmanin uyguladigi bir taktik. Macromedia homesuite satin aldiginda dreamwear ataga geçsin diye homesuite ta hiç bir gelistirme olmadi. Ayni şey adobe macromedia yi satin aldiginda freehand i oldurdugu gibi. Firmalarin cikar ve kazanç politikilarindan dolayi aliskanliklarimdan vazgecmekten nefret ediyorum.

 5. Zaten hiç ısınmamıştım FF'ye. Kapatılsın bence. Bu arada News Corp. haftaya Myspace sayfasını eliden çıkarıyormuş.

 6. Ibrahim Ibrahim

  Yok mu Türkiye'den bir yatırımcı, FriendFeed'i satın alacak? Servis hala işler durumda ama haberde de bahsedildiği gibi ilgilenen yok.

  1. Koç Blog Koç Blog

   Aynen Rus'ların ICQ'yu satın aldığı gibi bizde de nokta yada mynetin friendfeed'i alması çok güzel olurdu aslında. Ondan sonra bizimde bir sosyal mesajlaşma ortamımız olurdu güzel tarafından.

   Çünkü 1 seneye yakındır geliştirmeyi durdurdular sadece çıkan teknik problemlere bakan ufak bir ekip var başlarında. Buda kapanacağının gayri resmi kanıtıdır.

 7. M.akif M.akif

  Herşeyden öte resim çok iyi olmuş :)

 8. Frenfeed'i Türkiyede ençok web tasarımcıları, bililişim girişimcileri ve reklam sektörü çalışanları kullandığını düşünüyorum.

 9. boyle enteresan sahiplenmeler oluyor. Google Orkut pes edeli baya oldu, ama hala latin amerikanin en cok kullanilan ( bu orana facebook twitter vs dahil ) sosyal agi. FriendFeed guzel bir servis cok yazik oldugunu dusunuyorum. Kahrol Zuckerberg :P

  http://en.wikipedia.org/wiki/Orkut

 10. Lehman Koç Lehman Koç

  bence frienfeedi türkiyeden birinin satın alması stratejik bir hata olur. kendimiz kurup kendimiz geliştirmeliyiz. yayına ilk olarak türkçe başlayan facebook ve twitterdan farklı bir ağ olmalı. zaten satmaları çok güç.