iPhone'unuz Her Adımınızı Kaydediyor!
Genel

iPhone'unuz Her Adımınızı Kaydediyor!

Bugün O'Reilly'nin Where 2.0 konferansında konuşan Alasdair Allan ve Pete Warden iPhone ve 3G'li iPad'lerde adım adım konum bilgisinin kayıt edildiğini açıkladı. Yaptıkları iPhone Tracker isimli uygulamayla bunu kanıtlayan ikilinin ortaya çıkardığına göre iPhone'unuzda "Konum Servislerini" her açtığınızda konum ve zaman bilginiz cihazın içinde bir dosyaya kayıt ediliyor. Telefonunuzu iTunes ile senkronize ettiğinizde ise bu dosya bilgisayarınıza aktarılıyor.

İkilinin hazırladığı dosyayı harita ve zaman ile yorumlayabilen Mac uyumlu uygulamayı bende denediğimde yaklaşık 10 ay öncesinden itibaren yer ve zaman bilgimin kayıt edildiğini gördüm. (aşağıda görselini bulabilirsiniz) Verilen bilgiye göre iOS4 ile birlikte gelen özelliğin neden eklendiği konusunda Apple tarafından şimdilik bir açıklama gelmedi. Şifreleme ihtiyacı dahi hissedilmeyen dosyanın ne amaçla kayıt edildiği ise bilinmezliğini koruyor.

Dosyayı bulan Alasdair Allan ve Pete Warden, konum bilgisinin her hangi bir uzak aygıta aktarıldığını tespit etmediklerini, sadece telefonunuzda ve telefonunuzu senktronize ettiğiniz bilgisayara dosyanın aktarıldığını belirtmiş. Bilgisayarınızda bulunan dosyayı okumak için iPhone Tracker isimli bir Mac uygulaması geliştiren ikili uygulamanın kodlarını da paylaşıyor.

Apple'ın kapalı sistemi içerisinde ne yaptığının bilinemediğini uzun süredir dile getiren Open Source taraftarlarını haklı çıkaran olay hakkında Apple tarafından açıklama gelmesi bekleniyor. Antennagate'den sonra iPhone hakkındaki ikinci skandal olayın bu sefer nasıl izah edileceği ise bilinmiyor. Apple işletim sistemi güncellemelerinde bu dosyanın kayıt edilmemesini veya şifrelenmesini sağlasa bile arkaplanda işlemin devam edip insanların konum bilgilerinin tutulup tutulmadığı bilinemeyecek.

Kaydedilen dosya direkt bir zarar vermese de Apple'ın kullanıcılarından habersiz bu dosyayı kayıt etmesi ve kontrolsüz olarak bilgisayarınıza aktarıyor olması pek çok kullanıcı tarafından hoş karşılanmayacak. Apple'ın konu ile ilgili açıklamasını merakla bekliyoruz. Dosyayı bulan ikilinin Where 2.0 konferansında yaptığı açıklamayı aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar (7)
 1. Haymac Haymac

  Yuhunuz efendim, indirdiğimde programı şok oldum, her gittiğim yer kaydedilmiş.

 2. apple fanboylarının tam ihtiyacı olan özellik :) komedi ve skandal arasında kaldım

 3. Desmal Desmal

  Açıkçası tam olarak inceleme fırsatı bulamadım ama bence öyle "vah vah gitti bizim mahremiyet" denilecek bir olay olduğunu düşünmüyorum. Belki de çok yararlı olacak. Sevgiliniz size dün akşam neredeydin dediğinde "al iPhone'dan bak da kurtul şüphelerinden" diyebileceksiniz.

  Bu arada Android cihazlar için geliştirilen Google Maps 5.3 versiyonunda da buna benzer bir özellik var. Nereye gittiniz, kaç saat kaldınız, cihazınız yanındayken kaç saat çalışmışsınız vs gibi istatiksel verilerden haberdar olabiliyorsunuz.

  iPhone'da ki tedirgin edici olay belki bu kaydedilen yerler ile ilgili verileri biraz arka plana atması olabilir. Hani arayüzünde menü şeklinde verilseydi bu kadar olay olmayacaktı.

 4. Yorumcu Yorumcu

  istihbarat birimlerinin uşağı olmuşusuz haberimiz yok, demekki apple tehlikeli gordugu kişilerin verilerini merkeze cekiyordu, programı yapan ikilinin bunu yakalayamamış olması apple veya amerikan istihbaratı açısından değersiz kişiler olmalarından olabilir.

 5. Bulent Bulent

  i hate apple

 6. korkmayın arkadaşlar konumum servisini kapatın kurtulun. zaten deli gibi şarj yiyor :)

 7. Arda Çetin Arda Çetin

  Benzer bir işlemi operatör şirketleri de yapıyor. Onlar Apple gibi GPR kullan(a)mıyor elbette ancak hangi baz istasyonunda olduğunuzun kaydı tutulmakta.