iPhone'unuz Her Adımınızı Kaydediyor!

Bugün O'Reilly'nin Where 2.0 konferansında konuşan Alasdair Allan ve Pete Warden iPhone ve 3G'li iPad'lerde adım adım konum bilgisinin kayıt edildiğini açıkladı. Yaptıkları iPhone Tracker isimli uygulamayla bunu kanıtlayan ikilinin ortaya çıkardığına göre iPhone'unuzda "Konum Servislerini" her açtığınızda konum ve zaman bilginiz cihazın içinde bir dosyaya kayıt ediliyor. Telefonunuzu iTunes ile senkronize ettiğinizde ise bu dosya bilgisayarınıza aktarılıyor.

İkilinin hazırladığı dosyayı harita ve zaman ile yorumlayabilen Mac uyumlu uygulamayı bende denediğimde yaklaşık 10 ay öncesinden itibaren yer ve zaman bilgimin kayıt edildiğini gördüm. (aşağıda görselini bulabilirsiniz) Verilen bilgiye göre iOS4 ile birlikte gelen özelliğin neden eklendiği konusunda Apple tarafından şimdilik bir açıklama gelmedi. Şifreleme ihtiyacı dahi hissedilmeyen dosyanın ne amaçla kayıt edildiği ise bilinmezliğini koruyor.

Dosyayı bulan Alasdair Allan ve Pete Warden, konum bilgisinin her hangi bir uzak aygıta aktarıldığını tespit etmediklerini, sadece telefonunuzda ve telefonunuzu senktronize ettiğiniz bilgisayara dosyanın aktarıldığını belirtmiş. Bilgisayarınızda bulunan dosyayı okumak için iPhone Tracker isimli bir Mac uygulaması geliştiren ikili uygulamanın kodlarını da paylaşıyor.

Apple'ın kapalı sistemi içerisinde ne yaptığının bilinemediğini uzun süredir dile getiren Open Source taraftarlarını haklı çıkaran olay hakkında Apple tarafından açıklama gelmesi bekleniyor. Antennagate'den sonra iPhone hakkındaki ikinci skandal olayın bu sefer nasıl izah edileceği ise bilinmiyor. Apple işletim sistemi güncellemelerinde bu dosyanın kayıt edilmemesini veya şifrelenmesini sağlasa bile arkaplanda işlemin devam edip insanların konum bilgilerinin tutulup tutulmadığı bilinemeyecek.

Kaydedilen dosya direkt bir zarar vermese de Apple'ın kullanıcılarından habersiz bu dosyayı kayıt etmesi ve kontrolsüz olarak bilgisayarınıza aktarıyor olması pek çok kullanıcı tarafından hoş karşılanmayacak. Apple'ın konu ile ilgili açıklamasını merakla bekliyoruz. Dosyayı bulan ikilinin Where 2.0 konferansında yaptığı açıklamayı aşağıda izleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.