Facebook iPhone Uygulaması Güncellendi – Etkinlikler için Check-in Özelliği Eklendi
Arama
Mobil

Facebook iPhone Uygulaması Güncellendi – Etkinlikler için Check-in Özelliği Eklendi

Facebook, dün güncellediği iPhone uygulamasında etkinliklere check-in özelliği, Places’a harita görünümü ve uygulama içerisinde arkadaşlıktan çıkarma seçeneğini ekledi.

Bunların dışında uygulamanın Haber Kaynakları ve Bildirimler bölümlerinde arayüz  geliştirmeleri yapılmış. Özellikle Bildirimlerin pek çok kez doğru çalışmadığına şahit olmuştum, denediğim kadarıyla sorun çözülmüş gibi görünüyor.

Foursquare‘de kullanıcıların yaşadığı problemlerden biri etkinlik konusuydu. Bir günlük etkinlik için varolan mekana alternatif bir yer oluşturmak ve tüm kullanıcılarının buraya check-in yapmasını sağlamak mümkün olamıyordu. Facebook yaptığı güncellemeyle aslında bu problemden biraz da yararlanmış oluyor. Etkinlikteki arkadaşlarını etiketleyerek bildirim göndermekte teşvik edici rol oynayacaktır.

Yeni özelliklerden biri olan Places’ın harita görünümü pek kullanılmasa da uygulamanın yoğun kullanıldığı bölgelerde eğlendirici olabilir.

Güncellemeyle birlikte gelen “Arkadaşlarımdan Çıkar” seçeneğinin yerleşimi ise Facebook’ta olduğundan çok daha pratik hale getirmiş. Seçeneğin bu kadar kolay bulunması ortalama arkadaş sayılarında düşüşe sebep olur mu bilemiyorum 🙂

Açıkcası şimdiye kadar Facebook Places’tan pek tad alamamış bir kullanıcı olarak ürünün gelişim sürecinin memnun edici olduğu söyleyebilirim. Yine de Places’ın şimdilik piyasadaki hakim konum bazlı servis olan Foursquare’i çok etkilediğini söyleyemeyiz. Ancak konum bazlı servisleri ilk kez kullanacakların birinci tercihinin Facebook’a kayması çok olası bir durum. Facebook’un Places’ı ne kadar ön plana çıkartacağı da bir başka soru işareti, sanırım bekleyip görmekten başka bir çaremiz yok.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (6)
 1. trgy dedi ki:

  path.com’un tüm özelliklerini araklamışlar. 🙂

 2. İhsan dedi ki:

  Uygulama çevirisinde de ufak tefek aksaklıklar var. iPhone’da kız arkadaşımla ilişkim nişanlı olarak görünüyor 🙂

  1. Bihter dedi ki:

   bu tuhaf çeviriler nedeniyle ingilizce olarak kullanıyordum ancak son güncellemeyle beraber kendiliğinden tükçeye dönüşüverdi. account-language bölümünden düzeltmek istediğimde zaten ingilizce görünüyor. ne yapmalı bilemedim.

 3. Osman Gamli dedi ki:

  Bu cümle doğru değil; “Foursquare‘de kullanıcıların yaşadığı problemlerden biri etkinlik konusuydu. Bir günlük etkinlik için varolan mekana alternatif bir yer oluşturmak ve tüm kullanıcılarının buraya check-in yapmasını sağlamak mümkün olamıyordu.”

  Bu zamana kadar check-in yaptığımız etkinlikler neydi peki?

  1. Ali Altuğ Koca dedi ki:

   Foursquare’de varolan mekana etkinlik ekleme gibi bir özellik bulunuyorsa haklısınız?

 4. Lara dedi ki:

  Merhaba, Facebook’ta arkadas ekleme ve arkadaslarımıza yaptığımız yorumlar iPhone Facebook uygulamasında neden görünmüyor olabilir? Bilgisayardan Facebook’a girdiğimde görebiliyorum kendi profil sayfamda yaptıgım yorumları ya da kimlerle arkadas oldugumu,aynı sekilde arkadaslariminkini de görebiliyorum..

Bir Yorum Yazın