Talk Guru: Google'dan Az Konuşan Sohbet Robotu

Talk Guru: Google'dan Az Konuşan Sohbet Robotu

Google deneysel projelerine bir yenisini ekledi. Google Talk üzerinden kendisine yöneltilen sorulara yanıt veren Google Talk Guru'nun tek kusuru şimdilik pek konuşkan olmaması. Sadece basit ve tanımlayabildiği sorulara yanıt veren Talk Guru, Gtalk üzerinden çalışıyor.

Bir zamanlar kısa süreliğine de olsa çok popüler olan sohbet robotlarını pek çoğunuzun hatırlayacağını tahmin ediyorum. Bu konuda Microsoft'un da bazı çabaları olmuş fakat her iki firma da benzer projelerinden birkaç yıl önce vazgeçmişlerdi.

Google'ın bugünlerde pek moda olmayan sohbet robotu konusunu gündeme taşıması ise firmanın yaklaşık 1 yıl önce 50 milyon dolara satın aldığı sosyal arama servisi Aardvark'ı akıllara getirdi.

Her ne kadar Google Talk Guru şu an için Aardvark'tan çok farklı gibi görünse de, Google'ın şimdilik sadece basit sorulara basit yanıtlar veren Talk Guru'yu Aardvark ile entegre etme seçeneklerini değerlendirdiğini düşünmek mümkün.

Google Talk Guru'yu kullanmak için tek yapmanız gereken [email protected] adresine bir sohbet daveti göndermek. Ardından sohbet listenizde beliren "guru" sorularınızı yanıtlamaya başlayacak.

Şu anda Talk Guru bir hesap makinesi gibi matematiksel işlemler yapmanızı sağlıyor, "score arsenal" şeklinde maç sonuçları sunabiliyor, "weather İstanbul" şeklinde hava durumu bilgileri aktarabiliyor ve "translate kitap to English" gibi tercüme yapabiliyor.

Ama Talk Guru bunlar dışında sorduğunuz pek çok soruyu anlamayacaktır. Yani şu haliyle pek de heyecan verici bir uygulama değil. Bu konuyla ilgili asıl heyecan verici olan ise sohbet robotu konseptinin eski olmasına rağmen tekrar gündeme getiren firmanın adının Google olması. Google sahip olduğu imkanlar ve Aardvark gibi sosyal servislerle Talk Guru'yu gerçekten çok farklı bir hale getirebilir. Fakat bu inovasyonu hayata geçirmeyi başaramazsa Talk Guru'nun da, Google Wave gibi ilginç başlayıp beklenen başarıyı yakalayamayan bir başka proje olarak kısa sürede unutulması da mümkün.

Hatırlayacağınız gibi akıllı sohbet robotları konusunda en çok uğraşanlardan biri de Microsoft olmuştu. Karşılıklı sohbet için kullanılan SmarterChild ve ansiklopedik bilgilere erişmek için kullanılan Encarta MSN robotu üzerinde bir süre çalışan Microsoft, 2009 yılında her iki projeyi de sona erdirmişti.

Sizce Talk Guru, SmarterChild ya da Encarta MSN robotu ile aynı kaderi mi paylaşacak yoksa Google bu servisi gerçekten ilginç hale getirmeyi başarabilecek mi?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.