İstanbul’un İlk Twitter Kullanıcısını Merak Ediyor Musunuz?

Twitter İstanbulTwitter geçtiğimiz günlerde 5 yaşını doldurmuştu. Webrazzi’nin Twitter hesabı ise bugün 3. yılını doldurdu. Biz de Twitter’da biraz geriye giderek İstanbul’un ilk Twitter kullanıcılarına bir göz atalım istedik.

Twopcharts.com‘un Twitter hakkında sunduğu detaylar pek sık rastlanır cinsten değil. Örneğin, en eski Twitter kullanıcılarını illere göre arayabiliyor, sizi ilk takip edenleri, ilk takip ettiğiniz kişileri, ilk 10 tweetinizi görebiliyorsunuz. Twitter profilinize dair çeşitli detaylar sunan Twopchart’s’ın illere göre kullanıcı sıralaması en çok dikkatimizi çeken oluyor ve hemen listeye göz atıyoruz.

Günceleme: Twopcharts bilgilerini sürekli yenilediği için güncel listeye şuradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un en eski kullanıcılarına baktığımızda ilk sırada @Osman‘ı görüyoruz. Osman Börütecene, 9 Aralık 2006’da Twitter’a üye olmuş ve ilk tweet’ini aynı gün göndermiş. Bu da Twitter’ın ilk tweetinden yaklaşık 9 ay sonraya denk geliyor.

Twitter ilk 5Muhtemelen Türkiye’nin ilk Twitter kullanıcısı olan @Osman’ı 25 Aralık 2006’da kaydolan @Sarper (Sılaoğlu) ve 7 Ocak 2007’de kaydolan @OzgurAlaz takip ediyor.

4. sırada bugün Webrazzi yazarları arasında olan @SerkanUnsal, 5. sırada ise @Burak Bayburtlu bulunuyor. @istanbul hesabı da Twitter’a ilk kaydolanlar arasında 13. sırada yer alıyor. Listenin tamamı buradan ulaşabilirsiniz.

Twopcharts’dan yine İstanbul’un en çok takip edilelen, en çok tweet gönderen ve son 1 ayda en hızlı büyüyen Twitter kullanıcılarını görebiliyoruz.

Dikkat çekici bir başlık olan 50.000 tweet’i aşan kullanıcılarda sadece 2 profil, @dinamotracklist ve @Haberturk bulunuyor. Sitenin anasayfasından yapacağınız aramalarda yukarıda bahsettiğimiz detaylardan fazlasına ulaşabilirsiniz.

Evet, merakınız yanıt bulduğuna göre yorumlarınızı alabiliriz. 🙂

Yorumlar (20)

 1. Serkan Ünsal |

  Turkcell’de iş geliştirmede çalıştığım dönemde işim gereği her türlü yeni projeye kaydolup inceliyordum, o döneme denk gelmiş 🙂

  Cevapla
 2. istanbullular rışında teknolojiyi sosyal medyayı takip eden yokmu diyosunuz yani,belki ilk kullanıcı adanadan izmirden çıktı ne malum

  Cevapla
 3. Vayy. Ben ilk Facebook’lu Türk’ü merak ediyorum. Bulabilir misiniz? 🙂

  Cevapla
 4. Bülent Kotaman |

  ilk tweet’i görme imkanımız var mı?

  Cevapla
 5. Servis Türkiye için sadece İstanbul istatistiklerini veriyor başka şehir yok Türkiye den.İlk kullanıcı Hakkari den de olabilir ama nasıl öğreneceğiz.

  Cevapla
 6. Sistem bir çok kullanıcının bilgilerini göstermiyor.Nasıl bir mantık ile çalıştığı net olarak belli değil.

  Örneğin @sosyalmedyatv 273 gündür açık olmasına rağmen listelenmemiş.

  Cevapla
 7. Pek kullanmadığım twitter hesabımı 2007-03-10 tarihinde açmışım ancak ilgili sitenin listesine şehir veya dil seçiminden ötürü girmemiş diye not düşüyor aramada. Halbuki açık açık “istanbul” yazmışım. Pek aktif olmadığından mıdır bilemedim. Muhtemelen başkaları da olmuştur bu şekilde.

  Cevapla
 8. Fıratçım,
  listeye göre birinci olmam gerekiyor 🙂 cünkü ilk tweet imi(mates) 9.11.2006 tarihinde yapmışım. benden eskiler de var tanıyorum. Bu liste tam olarak hangi algoritmaya göre çalışıyor acaba?

  Cevapla
  • Haha, bana neden söylemedin peki kaydolurken. :p

   Şaka bir yana Twitter resmi uygulamasında gösteriyor ve Api ile paylaşıyordur kayıt tarihlerini. Sanırım şehir seçimi farklılıkların oluşmasına neden oluyor. Onun tam olarak nasıl seçildiğinden emin değilim.

   Cevapla
 9. Benim de kayıt tarihim Osman ile aynı ama Twopcharts beni sallamamış :9
  hatta beraber kayıt olmuştuk hatırladığım kadarıyla.
  http://twopcharts.com/user.php?user=tansu

  Cevapla
 10. ilk tweetin kime ne faydası var 🙂 Paraya dönüşüyor mu ?

  Cevapla
 11. Today we added almost 1000 Twitter users to the Istanbul list and also created a list for Ankara. Our dedicated account for you at Twitter is @turk_twopcharts. Thanks for checking our data.

  Cevapla
 12. Fatih Okdemir |

  Buyrun @fatih benim 2006-07-27 de açtım sanırım Türkiye’nin ilk twittercısı benim : ))

  Cevapla

Bir Cevap Yazın