KonutKredisi.com.tr İtalyan Yatırımcılarla Pazara Giriyor

KonutKredisi.com.tr İtalyan Yatırımcılarla Pazara Giriyor

Konut KredisiOnline dünyada karşılaştırma servislerinin potansiyelini Google'ın yapmış olduğu satın alma ile bir kez daha gördük. Sadece konut kredilerine odaklı Konutkredisi.com.tr de bu alanda oyuna yeni katılan ve yurtdışından yatırım alan bir oyuncu.

Türk İtalyan ortaklığıyla Ekim ayında kurulan Konutkredisi.com.tr'nin Türk ortakları Ömer Paksoy, Onur Tekinturhan ve Burhan Karaçam. İtalyan yatırımcılarla Haziran ayında el sıkışan ekip Marco Pescarmona ve Alessandro Fracassi'ye projenin %50'sini vererek Aralık 2010’da faaliyete başlamış.

Şu anda 9 bankanın konut kredisini sistemine dahil eden girişim, 2 bankayı daha servise eklemek üzere. Online karşılaştırmanın yanında danışmanlık ve brokerlik hizmeti de sunan ekip, kredi süreci boyunca da tüketiciye destek oluyor ve tüm hizmetler tüketicilere ücretsiz olarak sunuluyor.

Konut Kredisi EkibiŞirketin ortaklarından Marco Pescarmona ve Alessandro Fracassi, İtalya’da online konut kredisi brokerliği konusunda pazar lideri olan Gruppo MutuiOnline’ın kurucuları ve hala bu girişimin başında yer alıyor.

Onur Tekinturhan'dan aldığımız bilgiye göre Gruppo MutuiOnline halka açık bir şirket ve sadece 2009 yılında 2 milyar Euro’yu aşan kredi kullanımına aracılık yapmış.  Bu da İtalya’da kullandırılan konut kredilerinin yüzde 4’üne, toplam online karşılaştırma siteleri ve online brokerler aracılığıyla kullandırılan miktarın da yüzde %80'ine denk geliyormuş.

Tekinturhan, Türkiye’de faizlerin düşmesiyle konut kredisi hacminin 2006’dan beri yıllık ortalama (TL bazında) % 40 genişlediğini söylüyor. Konut kredisi açısından bir piyasanın olgunluğu toplam kredi hacminin ülke GSYİH’ına oranına göre ölçülüyormuş. Avrupa ülkelerinde yüzde 20-60 arasında değişen bu oran Türkiye’de henüz yüzde 5 civarında imiş. Tekinturhan bunun önemli potansiyel olduğunu söylüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.