Tagsono.me: Facebook'taki Arkadaşlarınızı Etiketleyin
Eğlence

Tagsono.me: Facebook'taki Arkadaşlarınızı Etiketleyin

Tagsono.me, Facebook'taki arkadaşlarınızı etiketlemeye ve etiketlerine oy verip yorum yapabilmenizi sağlayan basit bir uygulama.

Selçuk Sevinç tarafından geliştirilen uygulama, isimsiz olarak arkadaşlarınızı etiketlemenizi sağlıyor. Arkadaşlarınızın özelliklerini etiketleyeceğiniz uygulama da negatif etiketlere karşı oylama sistemi devreye giriyor ve puanı 0'ın altında olan etiketler görüntülenmiyor.

Facebook Connect ile bağlandığınız uygulama sadece temel bilgilere erişim ve arkadaş listesi için izin istiyor. Uygulamanın güzel taraflarından biri de Facebook duvarınıza ileti yazma veya e-posta bilginizi almak gibi ihtiyacı olmayan bilgileri talep etmemesi.

İnsanları kategorilendirmek daha doğrusu etiketlemek ne kadar etik bir davranış olur bilemiyorum ama arkadaşlar arasında son derece eğlenceli olabilir. Kendinizi de etiketleyerek arkadaşlarınızın geri dönüşlerini izlemek güzel olabilir.

Yazılım altyapısı olarak tamamen yeni teknolojilerle geliştirilmiş uygulama, neredeyse tamamen javascript ile yazılmış. Adını zamanla daha sık duymaya başladığımız Node.js ve MongoDB gibi yeni nesil araçlar uygulamada kullanılmış.

Tagsono.me, küçük basit ve eğlenceli bir uygulama. İçeride daha çok arkadaşınız olduğunda çok daha eğlenceli olacak gibi görünüyor :)

Yorumlar (10)
 1. Mesut Sinan Kazancı Mesut Sinan Kazancı

  zaten böyle bir sosyal ağ çıktı son zamanlarda. http://tagnow.me son derece eğlenceli oluyor.

  1. Burak Burak

   inceledim de farklı siteler bence. tagnow daha çok formspring çakması gibi olmuş. yani ben siteye hiç giriş yapmadan filan girip insanlara yapılan etiketleri görebiliyorum. yani örnek olarak formspring de dışarıya açık fakat insanlar istediklerini yayınlıyor. burda istenmeyen etiketler de başka insanlar tarafından görülebilir olmuş.

   o yüzden "zaten böyle bir sosyal ağ çıktı..." demek yanlış olur. tagsono.me daha farklı ve tasarım bakımından sağlam olmuş.

   eğer iki projeyi karşılaştıracaksak, tagsono.me derim.

   1. Mesut Sinan Kazancı Mesut Sinan Kazancı

    biraz daha ayrıntılı incelerseniz ve kullanmaya başlarsanız tagnow da yeterince kullanıcı güvenliği göz önüne alınmış durumda. public veya protected hesap olarak 2 kısımda inceleniyor kullanıcılar. protected olanında sadece senin izin verdiğin kullanıcılar seni etiketleyebiliyor. public te ise herkes tag atabiliyor hatta anonim olarak da taglenebiliyorsun. bunu daha çok kurumsal firmaları düşünerek yaptım. örneğin tagnow.me/turkcell diye girdiğin zaman turkcell ile tagleri hem tüm kullanıcılar görebilecek hemde tüm kullancılar turkcelli tagler ile anlatabilecek.

  2. Muhammed Er Muhammed Er

   Senide tebrik etmek lazım, çok güzel olmuş siten. Sitenin tanıtımı için Webrazzi yetkililerine e-posta atmalısın.

 2. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  tebrik ederim yapımcısını, güzel & eğlenceli bir proje olmuş. yeni nesil altyapı teknolojilerin kullanılması da Türkiye'deki durumun iyiye gitmesi için projelerin ön ayak olmaya başladığını gösteriyor. :)

 3. Sedat Sedat

  aslına bakılacak olunursa gayet eğlenceli gözüküyor.etiketlerin kimler tarafından olduğunu bilmemek bi bakıma arkadaş çevrenizde nasıl biri olduğunuzu ortaya bile çıkartır ki uygun olmayan bir davranışını bile düzeltebilir.javascript,node.js,mongodb'yi bi arada kullandığından dolayıda ayrı bir alkışıda hakediyor.

 4. Grup Davetiye Grup Davetiye

  Yapı itibariyla eğlenceli ama sürekliyici olur mu onu zaman gösterecek.

 5. Alper Alper

  sinan beyin dediği gibi bunun benzeri bir proje bir kaç ay önce yayına çıktı. bu tarz sosyal ağlara öncülük edebileceğine inandığım bir proje http://tagnow.me . çok eğlenceli ve severek vakit geçiriyorum hepinize tavsiye ederim :)

 6. Burak Burak

  başarılı :) altyapı bakımından gerçekten uğraşılmışa benziyor. üstelik tasarımı çok sade ve güzel geldi. artık Türkiye'de yapılan ve yapılabilecek projelere karşı daha umutluyum. gerçekten başarılı bir iş çıkarılmış. üstelik etiketlemelerin anonim olması diğer sitelerden farkını ortaya koymuş. düşünce eğlenceli olacağa benziyor. incelediğim sitelerde insanlar ya sapıklık yapıyor ya birbirlerini övüyor. fakat bu sitede bunlar olmayacağa benziyor. çünkü etiket için karakter sınırın düşük tutulması mantıklı olmuş. ne sapıklık yapabilirler ne millete asılabilirler. :)

  ve diğer bi konu tagsono.me etiketleri dışarıya sunmuyor. yani etiketleriniz sadece sizin arkadaşlarınız tarafından görülebiliyor. kimse kendi arkadaş listesi dışındakiler ile bağlantı kuramıyor bu da her klavye başına geçenin size abuk sabuk etiketler yazmasını engelliyor. inceledikçe her yapılan özelliğin ince düşünülmüş olduğunu gördüm.

  bu arada sitenin ismi taksonomi'den geliyor sanırım. tagsono.me-taksonomi. taksonomi canlıların sınıflandırılması olduğundan dolayı mantıklı geldi bana bu fikir :)

  Kısacası gerçekten eğlenceli, güzel ve uğraşılmış bir iş diyebilirim.

 7. İsim taksonomi'den mi geliyor acaba ? Öyleyse anlamlı olmuş :)