Facebook Insights'ı Web Sitelerine Taşıyor

Facebook Insights'ı Web Sitelerine Taşıyor

Facebook, sosyal ağ örgüsü (Social Graph) üzerinden yeni hizmetini tanıttı. Gerçek zamanlı ziyaretçi bilgilerini Facebook eklentileriyle birleştiren yeni sistem, detaylı tanımlamalarla oldukça önemli bir adım atıyor.

Facebook hali hazırda Facebook Sayfaları için ziyaret  bilgilerini sayfa sahiplerinin bilgisine sunuyor. (Bkz: Webrazzi İstatistikleri) Sosyal ağ örgüsü için çeşitli uygulamalarla milyonlarca (son resmi rakamlara göre 2.5 milyon) web sitesine erişen Facebook, doğal olarak bu sitelerin ziyaretçi takibini yapabiliyor.

İşi daha ileri bir noktaya taşımak isteyen Facebook artık web sitesi sahipleri için verdiği kod (meta etiketi) sayesinde Facebook Analytic'in ilk şeklini resmi olarak hizmete alıyor.

Facebook Analitik - Meta Etiketi

Henüz Facebook Analytics gibi bir ad verilmese de ilerde Google Analytics'e rakip olabilecek sistem, bazı noktalarda Google Analytics'ten bir adım öne çıkıyor. Chartbeat gibi gerçek zamanlı ziyaretçi takibi yapacak olan Facebook, kendi kullanıcılarının ziyaretleri için demografik bilgiler ve kullanılan Facebook eklentilerine göre farklı istatistiklerle ortaya çıkarıyor

Beğen ve Paylaş butonu gibi etkileşimlerin Facebook ile ilişkisi de Facebook Analitik servisine yansıyacak ve Facebook bu sayede kullanıcıları bağladığı kadar web sitelerini de kendine bağlamayı başaracak.

Facebook Analitik - Beğen

Facebook kullanıcı penetrasyonu dünya genelinde %30'un üzerinde (2 milyar'da 600 milyon ). Sosyal medya müdavimi ülkelerde bu oran %40'ı geçiyor. Dolayısıyla Facebook web sitesi sahiplerine hiç de yabana atılmayacak demografik bilgilere erişme şansı sunuyor.

Son istatistikler Facebook'un her gün 10 bin yeni web sitesi ile bağlantı kurduğunu da paylaşıyor ama bu sayının yeni yorum sistemiyle oldukça yukarı çıktığını söyleyebiliriz. Facebook'un yorumlara özel istatistikler sunmasıyla, bu oranın daha da arttıracağına şüphe yok.

Facebook'un Insights for Websites olarak adlandırdığı yenilik hakkında hazırlanan dökümanı indirebilir, detaylı bilgilere göz atabilirsiniz. Dilerseniz hemen meta kodunuzu alıp servisi kendiniz keşfedebilir, bir yandan da Facebook'un önce Google Analytics'e ardından Google Adwords'e rakip olmasını bekleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.