Facebook Insights'ı Web Sitelerine Taşıyor
Verimlilik

Facebook Insights'ı Web Sitelerine Taşıyor

Facebook, sosyal ağ örgüsü (Social Graph) üzerinden yeni hizmetini tanıttı. Gerçek zamanlı ziyaretçi bilgilerini Facebook eklentileriyle birleştiren yeni sistem, detaylı tanımlamalarla oldukça önemli bir adım atıyor.

Facebook hali hazırda Facebook Sayfaları için ziyaret  bilgilerini sayfa sahiplerinin bilgisine sunuyor. (Bkz: Webrazzi İstatistikleri) Sosyal ağ örgüsü için çeşitli uygulamalarla milyonlarca (son resmi rakamlara göre 2.5 milyon) web sitesine erişen Facebook, doğal olarak bu sitelerin ziyaretçi takibini yapabiliyor.

İşi daha ileri bir noktaya taşımak isteyen Facebook artık web sitesi sahipleri için verdiği kod (meta etiketi) sayesinde Facebook Analytic'in ilk şeklini resmi olarak hizmete alıyor.

Facebook Analitik - Meta Etiketi

Henüz Facebook Analytics gibi bir ad verilmese de ilerde Google Analytics'e rakip olabilecek sistem, bazı noktalarda Google Analytics'ten bir adım öne çıkıyor. Chartbeat gibi gerçek zamanlı ziyaretçi takibi yapacak olan Facebook, kendi kullanıcılarının ziyaretleri için demografik bilgiler ve kullanılan Facebook eklentilerine göre farklı istatistiklerle ortaya çıkarıyor

Beğen ve Paylaş butonu gibi etkileşimlerin Facebook ile ilişkisi de Facebook Analitik servisine yansıyacak ve Facebook bu sayede kullanıcıları bağladığı kadar web sitelerini de kendine bağlamayı başaracak.

Facebook Analitik - Beğen

Facebook kullanıcı penetrasyonu dünya genelinde %30'un üzerinde (2 milyar'da 600 milyon ). Sosyal medya müdavimi ülkelerde bu oran %40'ı geçiyor. Dolayısıyla Facebook web sitesi sahiplerine hiç de yabana atılmayacak demografik bilgilere erişme şansı sunuyor.

Son istatistikler Facebook'un her gün 10 bin yeni web sitesi ile bağlantı kurduğunu da paylaşıyor ama bu sayının yeni yorum sistemiyle oldukça yukarı çıktığını söyleyebiliriz. Facebook'un yorumlara özel istatistikler sunmasıyla, bu oranın daha da arttıracağına şüphe yok.

Facebook'un Insights for Websites olarak adlandırdığı yenilik hakkında hazırlanan dökümanı indirebilir, detaylı bilgilere göz atabilirsiniz. Dilerseniz hemen meta kodunuzu alıp servisi kendiniz keşfedebilir, bir yandan da Facebook'un önce Google Analytics'e ardından Google Adwords'e rakip olmasını bekleyebilirsiniz.

 

Yorumlar (11)
 1. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Bekledigim seyin bir tanesini yapti Facebook. Bir sonraki adim ise, gene benzer bir kodla, belirli bir demografige gore websitelerine verilebilecek ilanlar olacaktir. Yani tam da istediginiz profillerin gorebilecegi reklamlari bu sayede verebilmis olacagiz. Bu sayede, google'a cok ciddi rakip olacaktir Facebook. Simdi gercek degerini gostermis gormus olacagiz.

  1. Mert Meriç Mert Meriç

   şu anda zaten reklam verirken bu sınırlamaları yaptırıyor facebook? yaş aralığı-cinsiyet-konum vb. sizin bahsettiğiniz farklı bir şey mi acaba yanlış mı anlıyorum?

   1. Kagan.gungor Kagan.gungor

    facebook'a reklam vermekten bahsetmiyor aslında guru fasulye.

    facebook'dan web sitesine gelen ziyaretçilere özel reklamlar (kim gelmiş, yaşı, cinsiyeti, ilgi alanı vs.). ama bunu facebook'un yapacağını zannetmiyorum. bu tarz bir reklamı vermek istersen - www.facebook.com/ads adresinden verebilirsin diyecektir.

    veya, google'ın hızını yavaşlatmak için - bu servisi de açabilir. -ki açsın. işime gelir.

    Not1: GMail hesabınıza giriş yaptığınızda ve profil bilgilerinizi tamamladıysanız (ülke, şehir, cinsiyet, yaş, ve diğer demografiki bilgiler) - google'da bu konuda çok güzel istatistikleri veriyor.

    Not2: Tüm bu istatistikleri - default olarak - bu servis (senin hakkında bilgi toplama(interneti kullanma alışkanlıkların, girdiğin siteler, süreler vs.)) aktif olarak açık geliyor. Bu bilgileri tutmasın seçeneği mevcut.

  2. Guru Fasulye Guru Fasulye

   Biraz aceleyle yazdigimi farkettim okuyunca. Demek istedigim, facebook'a reklam verenler artik facebook'un sadece kendisine degil, faceboouk'un olusturdugu yeni ag ile, baska sitelerde belirledikleri profillere reklam verebilecekler. Yani ben facebook'un bir sonraki yapacak hamlesinden bahsediyorum. Yeni bir ag olusturacak ve websitesi sahipleri suanki sistem gibi sitelerine bir kod parcasi ekleyerek reklam yayinlayabilecekler, ve o sadece reklamla ilgilenebilecek profillere cikacak reklamlar.

 2. Mert Meriç Mert Meriç

  süper olmuş, özellikle demografik bilgileri sağlayabiliyor olması elini çok güçlendiriyor... sayfa istatistiklerini site ile ilişkilendirmesi de büyük avantaj...

 3. Güzel olmuş, böylece google - facebook savaşı biraz daha kızışacaktır.. Bakalım internet balonuna nasıl bir katkı yapacak?

 4. Yılmaz Altun Yılmaz Altun

  Rekabet her zaman daha iyi ürün ve servisler doğuracaktır. Facebook'un bu hamlesine Google'ın da bir cevabı olacaktır muhtemelen.

  Peki Facebook Insight'ı web sitesiyle ilişkilendirebilen oldu mu? Ben denediğimde "Yönetici verisi bulunamadı." diye bir hata veriyor.

  1. Kıyas Kıyas

   Aynı hatayı ben de alıyorum. Bu nedenle meta kodumu bir türlü alamadım.

   1. Fırat Demirel Fırat Demirel

    Sağ üstteki "Insights for your Website" butonuna tıkladığınızda sitenizin adresinizi ve seçim satırından o siteyle ilgili uygulamayı/sayfayı ya da kendi adınızı seçiyorsunuz.

    Karşınıza çıkan meta kodunu da sitenize etiketinden sonra ekleyebilirsiniz. Bu şekilde istatistikler görülebiliyor.

 5. Cumhur Onat Cumhur Onat

  Meta etiketi trafik takibi amaçlı değil, sitenin aidiyetini tasdik amaçlı aslında.

  Sunulan istatistikler de Google Analytics'e rakip olabilecek veriler değil, sitenizin Facebook'a eklenmiş içerik adetleri ve Facebook'un sitenize göndermiş olduğu tıklama gibi bilgileri içermekte.

  Bununla birlikte Facebook'un siteler hakkında toplamakta olduğu semantik veriler sayesinde 2012'nin sonlarında arama teknolojisi konusunda Google'ın en büyük rakibi olacağı su götürmez bir gerçek.

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Evet, şu anda Google Analytics ile karşılaştırılamaz ama Facebook'a dair ziyaretçilerin tüm hareketleri (beğeni, paylaşım, yorum ) raporlanıyor. Yorumunuza dair küçük bir güncelleme yaptım yazıda, teşekkürler.