HepsiBurada.com’dan 2010 Raporu
E-Ticaret

HepsiBurada.com’dan 2010 Raporu

Türkiye'de e-ticaretin en hızlı büyüdüğü dönemdeyiz. Sektöre yeni isimler hızla katılırken, eski isimler de bu yenilenmeyi dikkatle izliyor.

Ülkemizde e-ticaretin en güçlü isimlerinden olan HepsiBurada.com biraz önce göndermiş olduğu raporla 2010 yılında nasıl bir değişim yaşandığını rakamlarla ortaya koyuyor ve pazardaki konumuna işaret ediyor.

HepsiBurada İçin 2010

Rapora göre HepsiBurada'nın 3.000.000 üyesi var. Bu üyelerin 500.000'i 2010 yılı içerisinde kazanılmış. Geçen yıl aylık 13 milyon ziyaret alan eticaret devi 6,5 milyon tekil ziyaretçi ile buluşmuş.

Eticarette satın alma tercihini etkileyen en önemli noktalarından biri olan kullanıcı yorumlarında da HepsiBurada'nın dikkat çeken bir istatistiği var. Sitede yapılan yorum sayısı 810.000’in üzerinde olarak açıklanıyor ve ziyaretçilerin sitede kalma süresi ortalama 10 dakika olarak gösteriliyor.

Hepsiburada, 36 farklı kategoride aylık 550.000’in üzerinde ürün gönderimi yapmış. Sitede 350.000’in üzerinde ürün barındıran şirketin kullanıcılara sunduğu marka sayısı ise 4.519.

En çok yorum alan ürünler Nokia 5800, Nokia 6300 olurken, en çok aranan ürünler de klima, cep telefonu, kulaklık, ütü, alyans ve saat olmuş. En çok aranan markalarda ise iPhone, Sony, Apple, Nokia, HP, Samsung, Philips sıralanıyor.

Raporda, 2010 yılında tablet bilgisayarların ilk 6 aya göre %96 büyüme kaydettiği yer alıyor ve akıllı telefonların satışının arttığına dikkat çekiliyor.

Yurt dışına da satış yapan e-ticaret devinin İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki illere bakıldığında en çok ilgiyi Antalya, Balıkesir, Muğla ve Manisa gibi Ege bölgesi illerinden gördüğü paylaşılıyor. Hepsiburada, satışlarının %60'ının İstanbul, Ankara ve İzmir dışından olduğunu paylaşıyor.

E-ticarette Kadının Payı

Özellikle özel ve dikey alışveriş kanalları sayesinde bilinen bir gerçek olan kadınların çocukları için daha çok alışveriş yapmasına Hespsiburada'da değinmiş. Hepsiburada'ya göre kadın üyelerin yaptığı bebek-çocuk alışverişi, kendileri için yaptıkları giyim ayakkabı ve aksesuar alışverişinden daha fazla.

2010 da Hepsiburada.com’a yeni üye olanların %40’a yakını kadın kullanıcılar olurken, kadınların sağlık ve kozmetik alışverişleri toplamda adet ve ciro bakımından %100'ün üzerinde büyüme göstermiş. Sağlık adet %25, ciro %15; kozmetikte ise adette %90, ciroda %130 büyüme sağlanmış.

Türkiye'de E-ticaret

Hepsiburada, Türkiye'de e-ticaretin boyutunu da kendi verileriyle aktarıyor. Türkiye’de 35 milyon internet kullanıcısı olduğunu belirten şirket, kullanıcı sayısına göre dünyada 12. Avrupa’da ise 4. ülke olduğumuzu belirtmiş.

Ülkemizde 2003’te 260 milyon TL, 2009 yılında ise 10 milyar TL olan e-ticaret hacminin 2010 yılı sonunda 15 milyar TL’ye ulaştığı da raporda paylaşılmış. BKM verileri kaynak gösterilerek 2010 yılının ilk 6 ayında kredi kartlarıyla yapılan harcamaların %7'sinin online mağazalardan gerçekleştiğine de yer verilmiş.

Diğer Eticaret Notları:

HepsiBurada.com raporunda bu bilgilerin yanında bazı önemli notlar da paylaşılmış.

- Cep telefonu alışverişinde erkekler kadınları çok geride bırakıyor. - Erkekler oyun/oyun konsollarından çok kozmetik ürünleri satın alıyor. - 2010 yılını daha çok evde oturarak geçirdik. Çünkü rapora göre en fazla satılan ürünler, kitap, film, tv, ev sinema sistemi ve hobi ürünleri ile oyunlardır. - Geçen yıl 5 dakika olan süre sitede kalma süresi, 2010 yılında 10 dakikaya çıkmış. - Son teknolojiye çok meraklıyız. Yeni çıkan notebooklar, cep telefonları, tablet PCler çok satan ve en çok aranan ürünlerin başında geliyor. - TV’lerimiz büyüdü. 2010 yılının en çok satan ürünleri arasında 42 inçlik TV’ler dikkat çekiyor. - 2010 yurtdışı siparişleri de gözle görülür şekilde artış gösterdi. En çok sipariş verilen kategorinin ise elektronik ürünler olduğu belirtilmiş. - Normal zamanlardaki alışverişlere göre, hediye dönemlerinde %30 artış kaydediliyor.

Online perakende sektörünün durumuna ışık tutması açısından Hepsiburada'nın iyi bir hatırlatma yaptığını düşünüyorum. Sadece grup alışveriş dünyasına odaklananların bu alanda da dinamizmin sürdüğünü bilmesi iyi olacaktır.

Yorumlar (18)
 1. Yaşar Acar Yaşar Acar

  Muazzam rakamlar gerçekten..

 2. Atilla Oğuzhan Atilla Oğuzhan

  faydalı bir araştırma.son cümle çok etkileyici olmuş.

 3. bidolu.com ve weblebi.com'un kapanması ile birlikte internetten alışverişin lideri hepsiburada.com oldu, rakamlarda bunun göstergesi olsa gerek.

  1. Gökay Ergene Gökay Ergene

   Bidolu ve weblebi varken de hepsiburada liderdi. Yayın hayatına başladığından beri lider. Hiç 2. olmadıki :)

   1. Ç.kale Ç.kale

    SENİN İÇİN ÖYLEDİR. BİRDE MAĞDUR OLANLARA SORMAK GEREKİR. BAKALIM ONLAR NE DÜŞÜNÜYOR.,

 4. Said Murat Said Murat

  Amerika'da Milyarlarca dolar olan E-Ticaret hacminin ülkemizde de bu kadar geniş ve büyük hacimlerle daha kıymetli ve tercih edilen haline gelmesini istiyor ve bekliyoruz. Türkiye'de e-ticaret sistemlerine karşı olan bir güvensizlik sendromu vardı. Yavaş yavaş yıkılıyor. Bekliyoruz... Bu tabuları yıkmayı başaran projelerden biri olan Hepsiburada.Com'un başarısını görmemek de elde değil. Saygılar...

 5. Bilirkişi Bilirkişi

  "İstatistik mini eteğe benzer; çok şey gösterir, ama asıl görünmesi gerekeni göstermez." Uzun vadede belirleyici olan sayılar değil müşteri memnuniyeti olacaktır.

 6. Bilirkişi'nin yorumuna katılıyorum. Rakamlar satışlar markalar güzel. Ya müşteri memnuniyeti? Şu anda hakkında en çok şikayet olanda hepsiburada. Müşteri memnuniyeti konusunda dibe vuruyorlar. Çok az bir araştırmayla görülebiliyor.

 7. Byzuzuy Byzuzuy

  Bilirkişi konuyu açıkca net ve akıcı biçimde anlatmış.

  istersen milyon sat ama müşterin memnun değilse hiç bir işe yaramaz bu yaptıkların, sende erir gidersin büyüyen sektör içinde benim şahsen hepsiburadaya biçtiğim son yıl 2015 şirket büyük zararlarla ve içeri gireniyle kapatılacak ve bunu önceden gören bazı fırsat tacirleri alternatifini 1 sene öncesinden kurmuş olacaktır.

 8. Arkadaşlara katılıyorum. Eğer şu anda müşteri gözü ile bakarsak veriler bizi ilgilendirmez müşteri memnuniyeti daha önemli.

  Bu yıl Türkiye'de aşırı derecede e-ticaret siteleri açıldı bakalım sonu ne olacak:) Pazarın büyümeside tabiki sevindirici birşey.

  Birde yukarıdaki metinde "En çok aranan markalarda ise iPhone, Sony, Apple, Nokia, HP, Samsung, Philips sıralanıyor." yazıyorda. Zaten Iphone sahibi Apple değil mi neden Iphone marka olarak geçiyor.

 9. Sinan Yuce Sinan Yuce

  Ciro rakamlarıyla ilgili bir bilgi var mı? Türkiye'de e-ticaret pazarının büyüklüğü belli ama hepsiburada.com'un payını bilmek güzel olurdu.

 10. Hasan Yaşar Hasan Yaşar

  Çok güzel rakamlar gerçekten, şu sıralar hizlial.com yoğun bir atağa geçti. Arkasında ki güç ve yöneticilerinin kabiliyetlerini düşünürsek kısa sürede hepsiburada'yı zorlamaya başlayacaktır.

 11. Hepsiburada.com ne kadar çok müşteri şikayeti alsa da sosyal medyada yer alarak, çağrı merkezini hizmete açarak müşterilerine ulaşmak ve onlara ulaşılmasını sağlamak için ataklar yapmıştır. Şuanda çok fazla şikayet alıyorlar birkaç siparişime bende geç ulaştım ama baktığımda güvenilir, uygun fiyatlı yarın piyasadan kaybolmayacak firma bulmak çok güç.

  Duyduğum kadarıyla 1-2 ay içinde şuandaki alanlarının 2 katı büyüklüğünde bir yere taşınacaklarmış yaptıkları toplantılarda bunu söylüyorlar bu talebi daha iyi ve kısa sürede karşılamak için doğru bir adım bence. Sektörü ayakta tutan, büyüten firmaları her zaman desteklerim tabi bu pazara giren yeni yatırımcıları da. Hızlıal da şuanda doğru iş yapıyor gibi görünüyor onu da tebrik etmek lazım ama hepsiburada.com gibi olmasına çok var cirosunun 10 da biri kadar bile değil.

 12. Çeçe Çeçe

  bu sektörün tam içinde olan biri olarak söylüyorum, hepsiburada.com sektörün gerçekten lideridir, taşınacağı doğrudur ve müşterilerine daha sağlıklı ve iyi bir hizmet vereceği aşikadır, çünkü şunu belirtmeliyimki günde onbinlerce sipariş geçiyor,sizin şikayet diye görüdüklerinizin sayısı bu milyonlarca siparişin içinde ne kadar pay eder bir düşünün isterseniz,ve bu işler gerçekten çook büyük yatırımlar istiyor ve hepsiburada.com bu gereklilikleri yerine getiriyor.

  meyve veren ağaç taşlanmamalı, kimsenin hepsiburada.com da parası kalkamıştır, sadece geciken ürün teslimatları vardır.

  iyi günler

 13. Rakamlarla ürün şikayet yüzdesi,ürün iade yüzdesi neden yok ben söyleyeyim..Satış sonrası destek yok.Müşteri memnuniyeti adına yapılmış çalışmaları yok...

 14. Ali Can Ali Can

  Ben bir siparişimde 3 hafta beklemiştim

  Biri için de 2 hafta bekledim, sonra iptal ettim.

  Tavsiye etmiyorum, büyük olmanın verdiği rahatlıkla ilgisiz davranıyorlar ve geciken ürün çok gecikiyor. Müşteri hizmetlerine atılan mesajlara da tam okumadan otomatik cevaplar yazılıyor. Çok yazık..

  1. Selçuk Selçuk

   ali can arkadaş sana katılıyorum.satış sonrası tamamen ilgisizlik diz boyunu aşıyor.15 gün oldu halæ sipariş verdiğim ürün elime ulaşmış değil.bu rezillikten başka birşey değil......

 15. Petshopmarketi Petshopmarketi

  Bahsettiğiniz pazar yeri ve diğer pazar yerlerindeki mağaza sahiplerinden, aşırı yüksek komisyonlar kesen bu sitelerde mağaza açmak yerine, her firmanın kendi e-ticaret sitesini açması ve kendi müşterisine iyi bir hizmet sunması daha mantıklı.

  Müşteri alışveriş yaptığı site ile iletişimi daha rahat sağlar ve bir sıkıntı yaşadığı zaman aynı mağazadan bir daha ürün almaz. En azından müşteriye seçme hakkı verilmiş olur ve mağaza sahibi başı boş davranamaz.

  Pazar yerlerinde ise müşteri bir ürünü bugün aynı mağazadan almasa, yarın gene kötü olan mağazadan mecburi alışveriş yapmak zorunda kalabiliyor. Yada mağaza ismine dikkat etmediği için aynı mağazadan gene alışveriş yapabiliyor.

  Bu pazar yerlerini abartmak sadece bunların ekmeğine yağ sürmektir. AVM lerin küçük esnafı batırması gibi bunlarda küçük esnafı sanal dünyada batırmaktadır.

  Bu pazar yerlerinde satış yapan hangi firmaya sorarsanız sorun hiçbiri doğru düzgün para kazanmadığını söyler ve hepside haklı. Sebebi yüksek komisyonlar ve çok düşük karlarla ürün satmak zorunda kalması.

  Hiç bir pazar yerinin pazar araştırması yoktur ve satılan bir ürün için minimum maksimum satış tutarı belirlemez.Pazar yerinde elli kişinin sattığı aynı ürünü, bu fiyatın altında satamazsın diyeceği ve piyasayı dengeleyeceği bir sistemi yoktur. Bu yüzdende büyük toptancıların karşısında herkes ezilmektedir.

  Ayrıca büyük toptancılardan kestiği komisyon oranı sizden kestiğinin yarısından da azdır. Anlayacağınız bir sürü haksızlık vardır.Bence bütün küçük esnafın bu pazar yerlerini terk etmesi gerekmektedir. Ürün tedariğinden kargolamaya kadar bütün yük esnafta ancak parayı kazanan sadece bu pazar yeri siteleridir.