Google One Pass Online Yayınlara Ödeme Altyapısı Getiriyor

Google One Pass Online Yayınlara Ödeme Altyapısı Getiriyor

İlk iPad gazetesi The Daily ile ortaya çıkan Apple'ın online yayın uygulamalarına özel ödeme sistemine Google'dan karşılık geldi. Google One Pass adı verilen Google hizmeti, Google Checkout altyapısıyla online dergi ve gazeteler için ödeme altyapısı olacak.

Google bu adımıyla online yayınları kolay erişilebilir ve güvenli bir ödeme altyapısıyla birleştirmeyi hedefliyor. Yayın ücretinin %10'unu alacak olan Google, Apple'ın %30'luk payının yanında bir adım önde olacak.

Google, kullanıcıların izin vermesi halinde kullanıcı ismi, posta kodu ve eposta adresini yayıncılarla paylaşacak. Daha ziyade web üzerindeki yayınlara ulaşmak isteyen Google One Pass, mobil işletim sisteminin desteklemesi halinde mobil uygulamalarda da kullanılabilecek.

One Pass ile tek bir ödeme ile ücreti ödenen online içeriklere her yerden erişilebilecek. Eric Schmidt'in Berlin'de açıkladığı bu sisteme Alman dijital yayıncılar ilk adımı atmış. Popular SciencePrisa ve Rust Communications gibi yayınlar Google One Pass kullanacak isimler arasına katılmış.

Şimdilik Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere ve ABD'de geçerli olan sistem diğer ülkelerde ise ilerleyen dönemde aktif olacak. Türkiye'de Google Checkout'un geçerli olmaması nedeniyle bu servisten faydalanmamız mümkün değil. Ama şimdiden dijital yayıncılığın ücretli bir dünya olacağına kendimizi alıştırmamız gerekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.