Microsoft CES'te Gövde Gösterisi Yaptı
Eğlence

Microsoft CES'te Gövde Gösterisi Yaptı

Yazılım devi dün başlayan CES fuarının açılış gününde yaptığı sunumlar ve yeni ürünleriyle kendini gösterdi. Bir süre önce piyasa değeri olarak ezeli rakibi Apple'ın gerisinde kalan Microsoft; Windows 8, Surface 2, Xbox 360, Kinect, Windows 7 tabletler ve Microsoft Touch Mouse gibi yeni ürün ve hizmetlerini gözler önüne serdi.

CES'te Microsoft'un açıkladığı yeniliklerden en önemlilerden birisi kuşkusuz Windows 8'in ARM çiplerle uyumlu olacağıydı. Apple'ın A4 işlemcisinin de bir ARM tabanlı işlemci olduğunu hatırlatacak olursak , yeni Windows'un tablet bilgilsayarlar ve akıllı telefonlara daha yakın olacağını söyleyebiliriz.

Tablet bilgisayar ve akıllı telefonlarda Google ve Apple arasındaki yarışın biraz dışında kalan Microsoft, Windows 8 ile pazara ciddi bir geri dönüş planlıyor olabilir. Sonuç olarak işletim sistemi üretiminin Microsoft'un en iyi bildiği iş olduğunu söyleyebiliriz.

Microsoft'un sunumunda öne çıkan ürün ise Surface 2 oldu. Yıllardan beri son kullanıcıya ulaşamayan ürününün 2. versiyonunda söylenilene göre AMD tabanlı ana ve grafik işlemciler kullanılmış. Yeni Surface'de Windows 7 kullanılacağı ve Samsung'un ana üretici olacağıda ayrıca belirtilmiş. Yeni Surface sadece 4 inç kalınlığında ve bu inceliği sayesinde duvara asılabilecek olması ürüne farklı kullanım alanları yaratıyor. Ürünün ne zaman son kullanıcı için satışa çıkacağı ise halen bilinmiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=el7kBN2k2Ls?fs=1&hl=en_US&rel=0

Geçtiğimiz yılın sonlarında satışa çıkan ve Türkiye'de de satılmaya başlanan Kinect'in satışlarının çok iyi olduğu da Microsoft sunumunda belirtilmiş. Satışa çıkmasının ardından 60 gün geçen Kinect, toplam 8 milyon adet satılmış. Görünüşe göre Kinect'e olan rağbet Xbox 360 satışlarını da tetiklemiş ve geçtiğimiz yıl 50 milyon Xbox satılmış ki bu Xbox tarihindeki en yüksek satış rakamı oluyor.

Sunumda sahnede yerini alan şirket CEO'su Steve Ballmer ise daha çok Windows Phone 7 ile ilgili bilgiler paylaşmış. Ballmer, şimdiye kadar 30 ülkede 9 adet Windows Phone 7'li telefon çıkardıklarını ve her 24 saatte 100 yeni uygulamanın yayına girdiğini iletmiş. Windows Phone 7 Marketplace'de şimdiden 5500 uygulamanın bulunduğu da paylaşılmış. Microsoft'un kendi çalışanlarını Windows Phone 7 için uygulama geliştirmeleri konusunda teşvik ettiği biliniyor.

Ballmer,çeşitli üreticiler tarafından CES'te görücüye çıkan Windows 7'li tabletlere de gönderme yaparak, 2011'in tablet bilgisayarlarda Windows 7'nin yılı olacağını dile getirmiş. CES'te Asus, Samsung ve Acer'ın tabletleri görücüye çıkmıştı.

Ballmer'ın sahneye çıkışını ve Microsoft'un sunumundan önemli kısımları aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Microsoft'un CES'te gözler önüne serdiği diğer bir ürünü ise Microsoft Touch Mouse oldu. Açıkcası Apple'ın Magic Mouse'uyla neredeyse birebir aynı özelliklere sahip ürünün ön siparişine Amazon üzerinden başlanmış bile. $79.95'ten satılacak olan dokunmatik mouseun görünüş olarak Magic Mouse'tan daha ergonomik olduğu sadece resimlerinden bile anlaşılabiliyor. Kısa bir süre kullandığım Magic Mouse'un son derece rahatsız edici bir kullanımı olduğunu ve çoğu kullanıcı için fazla alçak olduğunu söyleyebilirim. Microsoft Touch Mouse'un kullanım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=sVsFcKd6NjU?fs=1&hl=en_US&rel=0

Heralde Webrazzi'nin en çok video kullanılan yazısını yazdım. İnsanın Youtube'u olunca yazılar da bir başka oluyor tabi ki :)

Video kaynak: Gumballtech

Yorumlar (7)
 1. Bu Steve ballmer bana hanibal filimlerini hatırlatıyor nedendir bilimez.

 2. Ahmet Emre Ahmet Emre

  Tamam her şey çok hoş ve güzel ancak Microsoft gerçekten Apple 'ın izinden gidiyor. (taklit ediyor demek geliyor içimden ancak sanırım ağır kaçıcak biraz)

  1. Derin Derinden Derin Derinden

   Çok fazla öyle düşünmemek gerek aslında eğer öyle düşünürsek hep 1 adım öne geçenlerin takip edildiğini söyleriz. Bknz bundan evvel zaman önce Apple, Microsoft'u takip ediyor deniyordu. Yada Microsoft Google'ı takip ediyor oldu vs. 1e 1 aynı ürünün taklitini çıkarsalar tamam ama farklı ergonomi katılması burada önemli. Çünkü Microsoft mouse'larının en önemli özelliklerinden biri ergonomi ki özellikle çok başarılı bulur ve yıllardır kullanırım.

   Yani aslında olay bazı şeylerin tabi ki taklit edilmesi ancak onları da bir seviye ileri taşıyorlarsa bu taklitin ötesine geçmiştir.

   1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

    ayni fikirdeyim. Taklit olabilir ama edilmesi de gerekiyor bence. apple in magic mouse unu cok seviyorum ama microsoft mouse umun yanlarindaki yumusak plastik kisimlarda inanilmaz rahat. Microsoftun apple dan daha ergonomik ve birden fazla modelle bu teknolojiyi sunacagina eminim.

 3. Mahmut Keleş Mahmut Keleş

  Havathis'te Microsoft'un kaynak kodları açtığı yazıyor.

 4. Micheal Dirack Micheal Dirack

  ms'in research lablarındaki fikirlerin çeyreği son kullanıcıya ulaşsaydı neler olurdu kimbilir...

 5. Mafiamax Mafiamax

  Videodan gördüğüm kadarıyla dokunmatik fare bence çok kullanışsız. Zira orta parmağı fareye dokundurmadan havada tutmak çok rahatsız edici.