Her Şeyi 3 Kelime İle Tanımlayın: Threewords.me
Girişim

Her Şeyi 3 Kelime İle Tanımlayın: Threewords.me

Sosyal medyada yeni bir rüzgar yaratabilecek bir servis ile karşı karşıyayız; Threewords.me. Tek sayfalık serviste, kayıtlı profillerin 3 kelime ile tanımlanmasını isteniyor. Formspring.me gibi anonim tarafı olan Threewords.me'nin geliştiricisi 17 yaşında Amerika'da yaşıyan bir Çinli.

Mark Bao adlı genç girişimci henüz servis üzerinde ciddi bir geliştirme yapmış değil ancak viral bir etki başlamış durumda. Herhangi bir sosyal medya paylaşım aracı dahi bulunmayan serviste, Facebook hesap bağlantınız isteniyor ancak daha sonra Facebook Login ile giriş yapamıyorsunuz. Bu özellik sadece kayıt işlemini biraz hızlandırıyor.

Şimdiki özellikler sadece arkaplan ve kullanıcı resmi yükleyebilmek ile gelen kayıtları görmekten ibaret. Tüm girişlerin anonim gösteriliyor olması ise geliştirilecek mi bilemiyoruz. Profilinize gönderilen ve silemediğiniz tanımları ise aşağıdaki gibi görebiliyorsunuz.

Threewords Webrazzi

Merak dürtüsünü harekete geçiren servis, basit arayüzü ve anonimliği kabul etmesi ile kısa sürede popüler olmaya aday. Siz de çevrenizin sizin hakkında ne düşündüğünü 3 kelime ile öğrenmek istiyorsanız kayıt sayfasından üye olarak işe başlayabilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken ise profil bağlantınızı istediğiniz şekilde dağıtmak ve sizin hakkınızda söylenecek 3 kelimeyi beklemek.

Mark Bao da Chatroulette'in genç rus girişimcisi Andrey Ternovskiy gibi ilgi çekiyor ve adı çeşitli bloglarda takip edilmesi gereken girişimciler arasında gösteriliyor. Biz de bu genç girişimcinin servisinin nasıl ilerlediğini görmek için bir profil açtık. 3 kelime ile Webrazzi'yi tanımlamak isterseniz şuradan bize ulaşabilirsiniz. ;)

Yorumlar (18)
 1. İster Chatroulette olsun, ister Formspring olsun hepsi isterse de yeni tanıtılan servis Threewords olsun - bunlar geçici projelerdir. Yani ilk önce insanda merak uyandıryor ver internetde boom etkisi ile yayılyor. Fakat bir yere kadar giderler. Çünki benim Webrazzi için düşündüyüm 3 söz varsa bunu sadece bir kereye mahsus söyleye bilicem. Bu servis balon gibi kalkar və bütün insanlar bir-biri hakkında 3 söz söyledikden sonra gerek kalmayacak. İşte twitter ve Facebook-un kilit noktası burada. İnsanların onu kullanması için daimi bir sebebleri var.

  1. Eğer üretken olursanız üretken kalmaya devam edersiniz. Bugün bunu yapmış olabilir ama gelecekte ne yapacağını kim bilir. Ama şunu biliyoruz hiç kimse yerinde saymaz gelecekte bugünkünden elbetteki daha iyi bir proje yapar ve çıtayı yükseltir.

   1. Üretkenlik söz konusu olduğunda haklısınız. Ama ben yapımcı olarak değil proje bazında düşüncemi söylüyorum ki, şu anki haliyle uzun süreli gelecek vad etmiyor.

 2. Tebrik ederim ben 18 yaşımdayım benimde kendime göre bir planım var ama maddi yönden sorun var.

  Şunu söylemek isterimki bizdende güzel şeyler çıkıyor ama şu threewords.me amacıyla Türkiye'de açsanız adama gülerler, sen ne diyorsun derler.

  Hatta ve hatta çevrenize, ailenize bunu söyleseniz git ders çalış derler.

  Türkiye'de maalesef böyle herkes odaklanmış oku oku oku okuduktan sonrada çok geç oluyor düşüncesindeyim zaten DDTÜRKİYE'de Sayın Baybars Altuntaş'ta aynı şeyi düşünüyor.

 3. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  doğrusu bu yazı webrazzi'yi takip etmeye devam edip etmemek konusunda düşündürdü. çıtayı düşük mü tutuyoruz ne?

  1. Fatih Sönmez Fatih Sönmez

   Yeni kurulan ve ilginç sayılabilecek bir sitenin tanıtımı webrazzi nin çıtasını düşürmez bence.

   1. Kesinlikle aynı fikirdeyim. Sonuçta basit bile olsa bazı projelerin farklı fikirler oluşturması açısından yararlı olabiliyor.

   2. K. Arda Kos K. Arda Kos

    Kesinlikle webrazzi'nin cıtasını düşürmez. Zira webrazzi'nin ne kadar geniş yelpazede içerik paylasımında bulunudugunu gösterir. Hatta webrazzi olmasa ben Threewords.me sitesinin varlıgından haberdar olmam bile epey zaman alırdı... Aynı içerigi sitemde de alıntı yaparak paylaşıcam hatta..

    Şimdiden paylaşım için teşekkürler...

  2. Her ne kadar internetin kuralı yok gibi kavramlar öne sürülsede internetinde bazı kuralları var bunların başındada her web site internet alanında eşittirler biri diğerinden üstün sayılamaz kuralıdır.

   Bunun için Google internet sektörünü ele geçirdiğinden Google geçenlerde bu kural yüzünden dava edilmişti.

   1. Moshimoshi Moshimoshi

    "her web site internet alanında eşittirler biri diğerinden üstün sayılamaz kuralıdır" o bahsettiğin insan hakları beyannamesinde geçiyor ve "web site" olarak yazdığın bölümler de de "birey", "insan" gibi tanımlar var. Atma bence.

   2. moshimoshi arkadaşım buraya bu yorumu yazarken kafamdan atmıyorum emin ol biraz gazete, dergi veya internette farklı web sitelerdeki haberlere bakarsan atmadığımı görürsün.

   3. Moshimoshi Moshimoshi

    @das :)))))

  3. Çıtayı düşük tutmak derken neyi kastediyorsunuz anlamadım. Webrazzi'nin genel çizgisine uygun değil mi bu haber?

  4. birgün facebook gibi bir girişim örneği olduğunda acaba ne diyeceksin?aksine bu sitenin türkiyede tanıtılması için müthiş bir fırsat.emin ol yeni girişimciler sitelerini tanıtmak için webrazziyi çok isterler.ve siteye girerken gözden kaçırdın sanırım:türkiyenin en iyi web2.0 blogu.çıtayı nerde tutmaları gerektiğini iyi bilirler. :)

 4. Ben şuna bozuluyorum. Birileri işine gelecek diye trendmiş gibi kamuoyu oluşturuyor. Herkes anında saldırıyor sunulan şeye. Bu uygulama o kadar farklı bir uygulama mı? Bunun gibi bir çok facebook uygulamsı var. Yani biri hakkında fikirlerimizi hiç bir yerde paylaşmadık sanki. 3 kelime ile anlatmanın neresi cazip. Binlerce uygulama ile karşı karşıyayken seçici olma devri geldi sanıyorum.

  1. Haklısın ama chatroulette ve threewords.me kurucularının açtığı web sitelerin yanında aldıkları işlerde önemli.

   Ben şahsen chatroulette ve bu threewords.me web sitesinde zaman geçirmem ama zaten burada web site önem çekmiyor heralde bunları kuran çocukların almış oldukları 200'den fazla iş teklifleri(google, microsoft) gibi... Sanırsam ilgiyi çeken bu büyük firmalar tarafından iş teklifleri gelince doğal olarak her yaptıkları göz önünde oluyor.

 5. Güzel bir çalışma olduğuna inanıyorum. Şimdilik çok basit görünse de (gayet normal) ileride amacına ulaşacağını düşünüyorum.

 6. Bu proje reklam verenler için bulunmaz nimet olacak. Çünkü; kişiye yönelik özelleştirilmiş reklam gösterimi yapma imkanını çok kolaylaştıracak.

  Site kullanıcıları çok kolay üye olabiliyorlar. Kendilerini tanıtmalarını isteyen uzun ve sıkıcı formlarla boğuşmuyorlar. Ki uzun ve detaylı üyelik formlarını kim gerçekçi dolduruyor ki? Doldurulsa bile bu bilgiler üyeyi tanımak, etiketleme ve kategorize etmek için yeterli mi? Değil tabi ki.

  Üyeler, arkadaşlarından, haklarındaki düşüncelerini etiketlerle ve gerçekçi şekilde eğlence, geyik v.s. adı altında zevk ve hızla sisteme girdirtiyorlar.

  Bu site alacağı reklamları, en doğru insanlara doğal etiketlenmeleri sayesinde gösterebilecek. Bu da reklamların geri dönüş oranını arttıracak ve reklam verenlerin ilgisini daha çok çekecek.

  Uç kesim bir örnekle : Kimse sivilceliyse, hiç bir üyelik formunda yada detaylı profil bilgilerini sayfalarında sivilceli olduğunu yazmaz. Böyle bir soru da sorulmaz zaten. Sivilceli kişinin bu özelliği belirginse arkadaşları onu tanımlarken, (zeki,çalışkan,sivilceli) yada (karizmatik, zengin, sivilceli) yine yada (girişimci,fırsatçı,sivilceli) tarzında ifadeler kullanacak. İstemediği kelimeleri zaman içinde silse bile sistemin bunu veri madenciliği için silmeyeceğinden emin olun. Sivilce sabunu reklam vereni, diğer mecralarda hedef kitlesine ulaşmak için "ergenlik dönemindeki her insanda yani 14 - 20 yaş arası kişilerde " reklamlarım görülsün şeklinde kampanya yürütüp düşük geri dönüşler alacakken, bu sitede sivilce etiketiyle tanımlanmış kişilere yönelik reklam kampanyası yapabilecek. Bu reklamındaki geri dönüş verimi düşünün artık.

  Zaman içinde aldığı yatırımlar ve kazandığı reklamlar ile yeni özellikler ekleyerek mevcut halinden çok daha işe yarar servisler verebilir. Bunu zaman içinde, başarılı şekilde yönetilirse görebiliriz.

  Saygılarımla

  Mehmet Ali

  twitter.com/malisabuncuoglu